şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de herhangi bir liseyi bitirmekle, hemen hemen, aynı sayıda kişinin başardığı bir şey. sonuçta en belalı devlet lisesinden mezun olan kişi sayısıyla robert kolej'den mezun olan kişi sayısı üç aşağı, beş yukarı aynı.

madem mükemmel rolüne bürünüp troll'lük yapmaya çalışacaksın, bari doğru yap!
  • haydarpaşa lisesi' nin o kocaman atatürk heykeline baka baka mutlu olmanın, 2 sene boyunca kadın basketbol takımının oyun kurucusu olmanın yanında, bir hiç olan durumdur...
  • mezunları için yale'e kabul alıp gidememek problem olmayan eğitim kurumu. ne de olsa lucid dreaming ile önce büee'yi 4 yılda tamamlayıp, sonrasında harvard'a fizik phd'sine kabul almaları kaçınılmazdır.

troll besleme bir yana, mezunlarının üniversitede farkını kolaylıkla gösterdiği lisedir burası. gördüğüm en rahat okul bitiren tipler bu arkadaşlardan çıkmıştır.
  • övünülecek bir tarafı olmayan durumdur.

küresel efendiler; gözlerine kestirdikleri ülkeleri sadece ekonomik olarak değil, kültürel olarak da sömürebilmek böylelikle de uzun vadedeki planlarını kısa sürede gerçekleştirebilmek için gerekli alt yapıyı hazırlamak isterler. kendilerine;eğitimli fakat emperyalizmin ülkelerinde at oynatmasına da karşı çıkmayacak/çıkamayacak kadar "onlardan" olmuş koyunlar ve global dünyanın hizmetine amade hizmetçiler lazımdır. bunun temini için herşeyi yaparlar ve kıt imkanlara sahip bir ülkenin "super kids" lerini kucağa alırlar!. dil sürçmesi, "kucak açarlar" diyecektim, neyse..

bir sonraki aşama, ülkelerindeki üniversitelerinden burs vermektir. bu, amerikan rüyasının başlangıcıdır. mezuniyetin ardından bu robert'li, bol sıfırlı bir dolar maaşı da almaya başlar ki; değmesin kimse keyfine.

artık kimin umurundadır ki, petrol savaşları ve bu savaşlarda ölen binlerce "insan"..? uzakta bir yerlerde bir hapishanedeki işkenceler..? köle niyetine boğaz tokluğuna ve güvencesi olmadan çalışmak zorunda kalanlar..? ülkende; planlanmış hatta hayata geçirilmiş darbeler ve katlanmak zorunda kalınan sonuçları...? aynı ülkenin çocuklarının birbirine kırdırılması..? bir günü "bugün de hayatta kalmayı başardık" diye bitiren insanların olmasının müsebbipleri..? ve tüm dünyadaki açlığın, sefaletin ve ölümün baş sorumlusu insan müsveddelerinin uşağı olmak?
    sahi, artık bunlar kimin umurunda?
  • (bkz: aferin aferin)
  • bu gidişle torunumun mezun olacağı okul. ben mi? ben uluslarası kırşehir üniversitesi mezunuyum.
  • üniversiteyi bitirdikten sonra ne mezunusunuz sorusuna "robert kolej" cevabını verir bunların birçoğu.