şükela:  tümü | bugün
  • 20 yıldan fazla bir zaman önce bizim liseye de dönemin üst düzey siyasetçilerinden birinin yakınlarının alınabilmesi amacıyla fazladan bir sınıf açılmıştı. sonraki 7 sene boyunca o sınıfın öğrencileriyle beraber özellikle o siyasetçinin yakını öğrenciler hep geri zekalı muamelesi gördü, dönem arkadaşları tarafından pek çok yerde aşağılandı, ağlatıldı, dışlandı vs.

bu olayda da o öğrencinin kim olduğunun dönem arkadaşları tarafından bilinmemesine imkan yoktur. kendi dönemini bırak, diğer sınıflardaki öğrencilerin de parmakla gösterip konuşacağı öğrenci olacaktır. bahsettiğime benzer bir süreci, belki çok daha fazlasını o okulda yaşayacaktır. bir öğrenci en iyi okulların birinde dışlanarak, aşağılanarak, ağlatılarak okuyacağına; düz lisede mutlu mesut yüzü gülerek, arkadaşları tarafından sevilerek okusun kesinlikle daha iyidir. umarım okulun karar almasını beklemeden aile bu yanlışın farkına varır da gereğini yapar dediğim skandal uygulamadır.

edit: genç arkadaşlar için dönemin eğitim sistemini açıklamakta fayda olduğu görülüyor: özel lise ve kolejlere, 5 yıl ilkokulu bitirdikten sonra girilir 7 sene okunurdu. yaşım da 30'lu birşeyler oluyor haliyle.
    konuyla ilgili birşeyler eklemek gerekirse: pek kimsenin ilgi göstermediği başlık şöyle komik bir kuzen(!) savunmasından sonra ülke gündemine gelmiş vaziyette. 7 puanlık farka "biz burjuvayız söke söke gireriz" meşruiyetinin arandığını görünce aklıma öss sınavında istediğim şehri ve fakülteyi 0,004 puan ile kaçırmam geldi de, herkesten biraz daha fazla güldüm.
    bir de bu askeri hastanede kopuk bacak diken, bırak türkiye'yi dünyanın mikrocerrahideki ilk temsilcilerinden olması gereken "dede" kimdi çok merak ettim. belli ki nesilden nesile kulaktan kulağa "yaralılara müdahale" "kopuk bacağı dikmeye" evrilmiş bir sülalenin yaşı 17'den fazla olmayan bir temsilcisinin yazdıkları sanırım, çok da ciddiye almamak gerek.
  • adamların müdürünün adı anthony bizimkisi hamdullah' tı. bizden fazla bir şey beklemeyin.
  • çok kötü bir durum. maalesef bu gibi durumlar genelde hırslı ebeveynlerin çocuklarıyla empati kuramadan aldıkları yanlış kararlar sonucu ortaya çıkıyor. sorsan çocuğunun iyiliği içindir ama genelde çocuğun psikolojisi bu gibi durumlardan kötü etkilenir. muhtemelen bir süre sonra dışlandığından dolayı zaten okulunu değiştirecektir.
  • bin turlu para aklamanin, adam satmanin, dolandiriciligin, rusvetin iki gun isyan ettikten sonra ucuncu gun goz gore gore kabul edilip unutuldugu devletimize mahsus bir bakanlik da gelmis buna "izin vermis". inanmasi cok da zor degil.

cocuga yazik diyecegim. ikizmis, kac tane ikiz olacak ki donemde, kim oldugunu sinif arkadaslari biliyordur zaten. gerci bu da unutulur gider, ikiz kardes de "robert mezunu" olmus olur.
  • öğrencilerin arasında puan olarak %1 fark var, bir ya da iki soru en fazla yani. benim başıma gelse, o kişi benim hakkımı orada işgal ettiği için ben bir düşük yere gitsem şahsen bunu dert etmem ama ortada yüzbinlerce öğrenci var, veli var. o kadar kişinin hakkının yenilmesi ahlaksızlıktır. keşke o aile biraz da bunları düşünseymiş çocuklarını aynı saatte okula yollama derdi haricinde. bu çocuklar yarın bir yerde yönetici olduklarında, belki de hakim olduklarında nasıl bir zihniyetle adaleti sağlayacak kararı verecekler, alacakları eğitim bir noktaya kadar maalesef gerisi o kişinin vicdanına bağlı olacak.
    düzeltme: hata için uyaran arkadaşlara teşekkürler.
  • dedesi doktor olduğu için yeterli puanı alamadığı halde okula girebilme hakkına sahipmiş kendisi. çünkü bizim dedelerimiz hep torbacı. hayatımda daha embesilce bir savunma görmedim. sınavlarda kopya çekme hakkı da verilsin mi bari?
  • edit: kişi entrysini silmiş. aşağıda yazılanları anlamlandırmak için önce sildiği entryi şuradan okuyun tık

dedesi bizzat robert'i kuran cyrus hamlin, amcasının oğlu christopher robert olsa bile robert kolej'e nizam dışı yerleştirildiği gerçeği değişmeyen öğrenci.

''çok zekidir, 3 tane de dil biliyor eki eki'' tarzı bir savunma modelinin hiçbir anlamı yok. zaten kimse öğrenciyi tanımadığı için doğal olarak zekası hakkında da bir eleştiri getirmiyor. eleştirdikleri şey tam olarak bu kişinin, yerleşebilme imkanı sınav puanına bağlanan bir okula haksız/nizami olmayan şekilde yerleştirilmesidir. burada da suçlu kendisi değil. birinci suçlu kesinlikle, üsküdar amerikan'a giren öğrenciyle beraber bu saçmalığa 2.kez aracı olan bakanlık. ikinci suçlu, gayet güzel bir okulda okuyan kızı bu yola sokan aile.

bir öğrencinin haksız şekilde yerleştirilmesi, sınava giren istisnasız tüm öğrencilere haksızlık edilmesi demektir. üstelik böyle bir durumda, öğrencinin niteliği de eylemin çirkinliğini örtbas edemez. belki o kızdan çok daha üstün meziyetlere sahip olup, puanı tutmadığı için robert'e giremeyen öğrenciler vardı, onlar ne yapsın?

3 tane dil biliyormuş, iyi o zaman onu da robert kolej'e alalım. e 70 milyonluk ülke, 4 dil bilen çocuklar da çıkar ama puanları düşükmüş, onları da alalım.

mesela inanamazsınız ama kuzenim 5 dil biliyor, papua yeni gine'deki köklü bir okuldan kabul aldı, kesinlikle robert kolej'de okumalı. yiğenim yaz tatilinde fransa'ya gitti, onu da galatasaray lisesi'ne bi zahmet... e bizim dedemiz de tevfik fikret idi, olsun o kadar.

ah baba ah, bi telgraf çekeydin de şu ingiliz hükümetine, oğlunu eton college'e oks puanıyla alsalardı. bu arada büyük dedemin vı. henry olduğunu söylemiş miydim? tarlalarımız var ingiltere'de, pis fakir köylülere iş veriyos.

edit1: evet, puanı yetmeden yerleştiğine göre ''leylekler'' tarafından getirilmiş oluyor.
    edit2: tayyip, harvard rektörünü arayıp ''bizim oğlanı da alın'' demediği sürece bilal'in harvard'a girmesi ile sözkonusu durum arasında benzerlik kurulamaz. dünya'daki birçok köklü okul şartlar sağlandığı sürece yönetici çocuklarının başvurularına olumlu yaklaşıyor, bilal'e özel bir kıyak sözkonusu değil. (hayatta bilal'i savunacağım aklıma gelmezdi)

yine de durumunuzla bağdaşan bir örnek bulma ihtiyacı hissettiyseniz
    (bkz: hacettepe tıp'a yatay geçişle giren bakan kızı)
    (bkz: hamdi topçu'nun kızının dubai'den itü'ye geçişi)
  • flymetothemoon'un orijinal entry'si için: https://i.imgur.com/dbni59o.png
    (bkz: o eski halinden eser yok şimdi)

kendisinin sosyal lince uğramaması olanaklar dahilinde değildir.

konu ile alakasınz demogoji ile yazılmış bir ailevi özgeçmişin arkasından herhangi bir şekilde okula girme kriterleri arasında bulunmayan kültürel birikiminden bahseden yazarları/kuzenleri göstermiştir aynı zamanda. hanım kızımız ne yazık ki bir iş başvurusunda bulunmuyor, girme şartları belirli olan bir okula, bu şartlar kapsamında olmadan giriyor. mucizevi bir şekilde "her yaz yaşıtları eğlenirken, kendisi oturup cilt cilt test çözmüş" olan bu kız sanıyorum ki cilt cilt test çözen tek kişi değilmiş. ilgili sınava kaç milyon kişi girmişken bu şekilde savunulması gayet mantıksız.
    nakil zamanı da hayli aptalca, yıl ortasından bile sonra.
    karşı olduğumuz şey kızın düşük puanla girmiş olması yahut da belirtildiği üzere ona "gerizekalı muamelesi" yapılacak olması değil, arada beklemiş, yedek listelerde sürünmüş onlarca diğer aday ve arada kalan binlerce diğer öğrenci. her ne kadar bu tutumlarının yanlış olduğuna inansam da, şu anki kolej öğrencilerinin bu durumu unutacaklarını hiç sanmıyorum. yer yer goygoya varan tartışmalardan çıkarılacak en basit sonuç velilerin ve öğrencilerin çoğunluk oluşturacak kesiminin ateş püskürdüğü.

önüne hangi engel çıkarsa çıksın yıkacak olan bu hanımkızımıza ve ailesine tek tavsiyem, bir şeyler yıkmadan sorun çözmeye çalışmaları. sanırsam yarın kayıt yaptıracaklar. sağduyulu yaklaşmayı savunan birisi olarak bu durumun her iki taraf açısından uğruna savaşılacak bir şey olduğuna inanmıyorum.

ayrıca bir suçlu aranacaksa, tanıdıklarına toz kondurmayıp tanımadığı bir kişiyi, sayın anthony jones'u "pisliğin teki" olarak nitelebilen insanlara da bakılmalıdır. yapılan açıklama yalnız aumni'a yapılmış olup buradan dağılmıştır, müdürün "aileyi kamuyounun önüne atmak" gibi bir niyeti olduğu da söylenemez; zira açıklama kamuoyuna değil yalnız mezunlar derneğine yapılmıştır.

açıklama metnini de iliştireyim:
    --- spoiler ---

“robert kolej topluluğunun değerli üyeleri,

okulumuza milli eğitim bakanlığı tarafından yollanan bir yazı ile 2014 – 2015 akademik yılında yeni bir öğrencinin hazırlık sınıfına kaydedilmesi talimatı verilmiştir. bu talimata okulumuz tarafından yapılan çeşitli idari itirazlar reddedilmiş olup, kanunen bu talimata uymak zorunluluğu doğmuştur. okulumuzun mütevelli heyeti bu konuda yapılabilecekler konusunda detaylı bir çalışma yürütmektedir.

okulu ilgilendiren tüm konularda robert kolej topluluğunun her bir üyesinin gösterdiği hassasiyete müteşekkiriz. böyle bir konuda bu aşamada paylaşabileceğimiz daha fazla detay olmadığını anlayışla karşılayacağınıza inanıyoruz.

desteğinize teşekkür ederiz.

anthony jones
    okul müdürü”
    --- spoiler ---
  • kuzeni bu başlığa gelip ailesinin özgeçmişini yazdığı ikiz.

özeti de şu şekilde

fakirler ölsün robert kolejden selamlar.

anladık la çok elitsiniz.
  • bastan edit: ben haksizim ozelden yardirip durmayin artik. 7 puan buyuk bi fark tamam anladim. simdi rahatca asabiliriz o insani ben cekecem sandalyesini soz. vurmayin öldüm artik. hayatimda hakkimi bile aramadim lan bu konularda. isim de olmaz. torpille de hic bir isimi gormedim. hakkim olanlari bile ihtiyaci olan vardir diye istemedim cogu zaman. hatta zamaninda hic bir parasiz yatili sinavina bile girmedim ihtiyaci olanin onunu kapamayayim milletin kismetini bok etmeyeyim diye. bunlarin zitlarini yapana da bisey demem banane. ama yeter vurmayin artik haksizim ben kabul ettim. orjinal entrymi silmeyecegim favlayan begenen eksileyen olmustur ne demissek kalsin.

.....

ulan ben de dağlar kadar fark var zannettim. 7.0267 puan farkla iki kardeşten biri başka okula gitti diye bu kadar yaygara koparmak, ana akım medyaya taşımak anca bizim ezik ülkemizde olur.. robert'ten mezun olan çok elit de beşiktaş, kadıköy anadolu'dan mezun olan oç mi ? herkes yerleşmiş okuluna kimsenin hakkı yenmemiş ekstradan diğer kardeşi de sokmuşlar.. fazladan 1 kontenjan sağlamışlar. belki ben ikiz kardeşler mensubu bir insan olarak hassas konuşuyor olabilirim fakat şu var ki bu olay tokat anadolu lisesinde meydana gelse de aynı yaygara kopacakmış gibi ana akım medyaya taşınması sinirimi bozuyor.

kardeşim biz zamanında daha ilkokuldayken bundan daha boktan sınava girmiş ve yaşadığı şehrin dışında okul yazan 5 tercih yapar ama kendi şehrini yazamaz diyen bir sistemden geldik de bu kadar ağlamadık. neyin peşindesiniz siz amk

edit: allah sizin lincinizden korusun herkesi.. özelden hırsız savunucusu bile yazan oldu ya daha ne diyeyim ben.. taam taam hak hukuk yemiş insanlardır milletin tüm haklarını gaspetmişlerdir tmm