şükela:  tümü | bugün
 • 15 şubat 1890 ile 25 ekim 1945 yılları arasında yaşamış nazi almanyası politikacısı.

  robert ley jena, bonn ve münster üniversitelerinde kimya okudu. 1914 yılında i. dünya savaşı'nın patlak vermesi üzerine ordu için gönüllü topçu olarak iki yıl geçirdi. temmuz 1917 yılında yaptığı uçuşta fransa üzerindeyken uçağı düşürüldü ve esir alındı. bu uçak kazasında beyin yaralanması öne sürülmüştür; hayatının geri kalanı için de kekeme olarak konuştu. savaştan sonra ley 1920 yılında doktora kazanarak üniversiteye döndü. ruhr leverkusen merkezli dev ig farben şirketinde gıda kimyageri olarak görev yaptı. 1924 yılında ruhr'un fransız işgaline çok kızdı ve bir ultra-milliyetçi oldu. münih'teki birahane darbesi'nin ardından yaptığı duruşmada adolf hitler'in konuşmasını okuduktan sonra nazi partisine katıldı ve hitler'e sadık oldu.

  hitler'in gregor strasser'i görevden alması sonrasında parti örgütü (reichsorganisationsleiter) başkanı olarak nazi partisi'nin münih merkezine getirildi. ley kötü geçmişi ve tecrübesi başkan olarak büyük ölçüde hitler karşıtı nazi partisi'nin sosyalist kanadına sempatik geliyordu ama her zaman iç taraflar arasındaki anlaşmazlıklarda hitler'in yanında yer aldı. hitler ocak 1933'te başbakan olunca ley ona berlin'de eşlik etti.

  ley nazi rejiminin standartlarına göre bile dikkat çekici bir şekilde bunu istismar etmeye başladı. reichsorganisationsleiter ve reichstag yardımcısı olarak görev yaptığı sürece çok iyi maaş almas yanında, serbestçe kendi kullanımları için daf fonları zimmetine geçirdi. 1938'de köln ve diğer kentlerde bir dizi villa, otomobil filosu ve geniş bir sanat koleksiyonu ve de lüks bir gayrimenkul sahibi oldu.

  robert ley'in başarısızlıklarına rağmen hitler tarafından korundu. martin bormann ve joseph goebbels ile birlikte hitler'in yakın çevresinden bir parçası oldu. kasım 1941'den savaşın son aylarına kadar sosyal house reich komiseri olarak yeni bir rol verildi.

  16 mayıs 1945'te schleching köyünde bir ayakkabıcının evinde 101. hava indirme tümeni'nine bağlı amerikalı paraşütçüler tarafından ele geçirildi. kendisini "dr ernst distelmeyer," olduğunu söyledi ama franz xaver schwarz tarafından kimliği tespit edildi.

  ii. dünya savaşı'ndan sonra nürnberg uluslararası askerî ceza mahkemesi'nde yargılandı. mahkeme devam ederken robert ley kendini hücresindeki tuvaletin demirine asarak intihar etmiştir.
 • 1933 ile 1945 yılları arasında alman emek cephesi liderliğini yapan alman politikacı.
 • naziler arasında üstlerde olmak için her şeyi yapmış olan kişi. kendisini joseph goebbels, hermann göring, heinrich himmler, martin bormann ve albert speer 'den farklı görmemiştir. halbuki kendisi fanatik bir nazi olduğu kadar başarılı olduğu bir alan da yoktur. 1 mayıs -1942- dolayısıyla vereceği nutku gören adolf hitler "mektep çocuğu gibi yazmış. bu saatten sonra mektep hocalığı mı yapacağız." demiş. her şeye rağmen ley'i savaş sonuna kadar yanında tutmuştur. joachim von ribbentrop gibi boş bir adam.
 • "ben yeni türkiye'ye ve onun büyük lideri atatürk'e hayranım."

  sözünün sahibidir.

  kaynak: https://www.academia.edu/…urg_kongresİ_örneğİ_1936_

hesabın var mı? giriş yap