• define adasi ve dr jekyll ve mr hyde gibi iki mukemmel esere imza atmi$ iskoc asilli yazar .
 • 13 kasım 1850 yılında iskoçya'nın hüzünlü, asap bozucu ve rüzgar dolu konakları olan edinburg şehrinde doğdu. hastalıklı bir çocukluk geçirdi. yatakta yatmak zorunda kaldığı zamanlarda en büyük keyfi kitap okumaktı. diğer hastalıklara 1873 yılında verem de eklemlendi. üniversite öğrenimi (hukuk) ve sonrasında (avukatlık) yazmayı her şeye rağmen (onun iyi yazar olacağına inanmayanlara rağmen) sürdürdü.

  aşık olduğu ilk kızı (fanny sitwell) adi bir arkadaşına (eleştirmen sidney colvin) kaptırdı. aşık olduğu ikinci fanny (osbourne) ile 1876'da tanıştı (ne yazık ki ikinci fanny evli ve iki çocuk annesiydi). stevenson babasıyla sürekli kavga ediyordu (babası yazı yazmayı bırakmasını iyi bir hukukçu veya mühendis olmasını ve bol para kazanmasını istiyordu).

  evi terkederek amerika'ya gitti. kocasından ayrılan fanny (boşanma ancak 1880'de olacaktır) ile evlendi. 1881 yılında iskoçya'ya döndüler. stevenson o sırada üvey oğlu lloyd ile oynadıkları bir oyundan esinlenerek "define adası"nı yazdı. yapıtın ilk adı "gemi aşçısı" (kötü bir isim) idi.

  daha sonra kusursuz bir başyapıt olan "dr. jekyyl ve mr. hyde" isimli eserini gördüğü bir kâbus üzerine yazdı. (bu arada verem ilerliyordu). ailecek 1887'de abd'ye gitttiler. stevenson bir sanatoryumda 1 yıl kadar yattı. 1888-1890 arası kiraladıkları bir yatla atlas ve pasifik okyanusunu gezdiler. 1890'da samoa adasına yerleştiler.

  robert louis stevenson 3 aralık 1894 yılında beyin kanaması sonucu samoa adalarından apia'da öldü. adadaki yerliler ona öykü anlatıcı anlamına gelen tusitala adını takmışlardı.
 • markheim gibi edgar allan poe yu andirdigini dusunecek cesareti cahil benligimde bulabildigim bir eseri olan yazar kisi. babil kitapligi'nda stevenson'in oykulerinin bulundugu kitabin adi baska bir oykusu olan sesler adacigi'dir.
 • suicide clubın yazarı.
 • "umutla yolculuk etmek, gidilecek yere varmaktan çok daha zevklidir."
  gibi bi lafı da söylemiş, ilginç denebilecek bir yazar
 • (bkz: markheim)
 • yeni yapılan bir okula verilesi bir isme sahip yazar. (bkz: 50. yıl robert louis stevenson ilköğretim okulu)
 • her sey bir harita ile baslar sozunun sahibi insan.
hesabın var mı? giriş yap