• "okul size taklit etmeyi öğretir. öğretmenin istediği şeyi taklit etmezseniz kötü not alırsınız. tüm derece ve not sistemini kaldırırsanız gerçek bir eğitim verebilirsiniz." der.
  • zen and the art of motorcycle maintenance kitabinda sahane mistik bi sekilde baslattigi quality felsefesini parmakla gosterilebilicek bi sembole indirgeme ve sistematik bi dokum halinde "anlasilir" bi sekle sokma gayretiyle lila'yi yazmis olmasi buyuk bi sanssizlik olan amerikali yazar. dunyaya uzun suredir hakim olan fen obsesyonunun basli basina bir din haline geldigini, mantikla mistisizmin daima cakismak zorunda olmadigini kesfetmis, mantigin ve fenin zayif noktasini bulma ugruna bir ucuruma cok yaklasmis, cezasini da electro-convulsive shock therapy ile odemistir.

"he was dead. destroyed by order of the court, enforced by the transmission of high-voltage alternating current through the lobes of his brain. approximately 800 mills of amperage at durations of 0.5 to 1.5 seconds had been applied on twenty-eight consecutive occasions, in a process known technologically as "annihilation ecs." a whole personality had been liquidated without a trace in a technologically faultless act that has defined our relationship ever since. i (pirsig) have never met him (phædrus). never will." (z25 p91)

eski kendisinin hayaletini icinden atamamis olmasinin verdigi acinin yaninda, belki de zen'i onsuz yazamicakti.
  • an itibariyle zen ve motosiklet bakım sanatı kitabını bitirmiş bulunduğum yazar. kitabında klasik ve romantik ayrımına, sokrates eleştirisine, oğlu ile olan ilişkisine kadar her şey bulunmakta. sokrates ile ilgili söyledikleri insanı umutlandırıyor. sofistlerle nitelik arasında, mükemmellik üzerinden ilişki kurmuş olması benim daha önce karşılaşmadığım, karşılaştığım için de mutluluk duyduğum bir görüş oldu. sürekli diyalektiğe üstünlük veren okumalardan, retoriğin galip geldiği ve niteliğe ulaştırdığı bir okuma da yapmamıştım. robert pirsig kafamı açtı ama güzel manada açtı.
    kitapta bunların yanısıra net ve başarılı gözlemlerin bulunması da cabası. bu eserin 121 kez yayımcılar tarafından reddedilmesine esasen şaşırmadım, yayımcının ne beklediği ve neyi vaaddettiği de önemli sonuçta.
    chris'in gerçekten ölmüş olması, robert pirsig'in gerçekten deli diye adlandırılması kitap dışında beni epeyce düşündürdü. kitabın sonunda pirsig chris'in ölümü üzerine; "chris nereye gitti? o sabah bir uçak bileti almıştı. bir banka hesabı, giyecek dolu çekmecelerine kitap dolu rafları vardı. o, bu gezegende belli bir zamanı ve mekanı dolduran, gerçek, yaşayan bir insandı ve şimdi birdenbire nereye gitti? krematoryumun bacasından mı uçtu ? o, geri verdikleri küçük kemik kutusunda mı? tepedeki bulutlardan birinin üstünde altın bir lir mi çalıyor? bu sorulardan hiçbirinin anlamı yok. sorulacak olan şu: benim böylesine bağlandığım şey neydi?.... diyor.
  • haberi okuduğumda üzüldüm. 1928 doğumlu pirsig'ın yazdığı zen ve motosiklet bakım sanatı isimli kitabı pek çok kuşağı etkiledi.

ben de bu kitabı 1990'ların başında okudum. özellikle eğitimle ilgili fikirler karşısında çok şaşırdığımı hatırlıyorum.

zen ve motosiklet bakım sanatı adeta bir üniversite gibi gelmişti bana. (hele bu güzel kitabın 122 kez reddedilmiş olması çok ilginçti.)

http://erguvankalem.blogspot.com.tr/…akm-sanat.html
  • öldüğüne üzüldüğüm adam. zen ve motorsiklet bakım sanatı'nı bi daha okumak gerekecek artık.
  • zen ve motosiklet bakım sanatı kitabının yazarı olan filozof kişilik. kitabının karakterlerinden olan oğlu chris san francisco'da göğsünden bıçaklanarak akciğerine kan dolması sonucu hayatını kaybetmiştir. trajik olan oğlunun o sabah, yazarın ikinci eşiyle birlikte kaldığı yelkenlinin bulunduğu ingiltereye uçak bileti almış olmasıdır. daha da trajik olansa oğlu öldükten sonra yazarın eline oğlunun ölmeden önce yazdığı mektubun geçmesidir. zira bu mektupta iki hafta sonra doğum günü olan oğlu; 23. doğum günümü görecek kadar yaşayacağımı hiç düşünmemiştim yazmasıdır.

(bkz: zen and the art of motorcycle maintenance)

(bkz: zen ve motosiklet bakım sanatı)
  • turkceye cevrilmis lila isminde bir kitabi daha vardir. aslinda beyzbolcudur.
  • 9 yaşında iq'su 170 ölçülmüş bir kişiymiş, delirmesi normal.
  • "i'm not sure of much of anything these days. maybe that's why i talk so much." * *
  • motosiklet tutkusunu en güzel ifade edebilen insanlardan...

(bkz: zen ve motosiklet bakım sanatı)
hesabın var mı? giriş yap