şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: fog of war)
  85 yasinda hala zihni zehir gibi calisan kisi.
 • orta adi (s. diye gecer genelde) strange olan kisi.
 • yapısı dolayısıyla hakarete varan eleştirilere maruz kalan kişidir.

  o kadar makineleşmiş bir kafa yapısına sahiptir ki "bir kızla tanıştım, evlendik, çocuğumuz oldu, doğum masrafları 100 dolar tuttu, 10ar 10ar ödedik" diyebilen bir insan olmuştur.
 • 7 sene boyunca amerika birlesik devletleri savunma bakanligini yapmis, hatirlayabildigi ilk anisi birinci dunya savasinin sonu olan zat. vietnam savasi gibi bir boku amerika ve tum dunyanin basina sarmasinin yaninda kuba fuze krizi'nde agabey kennedy ile beraber uyguladigi politika ile dunya halklarinin hala gokyuzunu gorebilmesini saglamistir. tum bunlari curtis lemay gibi bir manyaga ragmen yapmis olmasi ayrica degerlendirilmelidir.
 • dünya bankası başkanlığı yaptığı dönemde hem abd yönetimini hem de imf'yi kızdırarak, 3. dünya ülkelerinin sorunlarını çözecek kar amacı gütmeyen, sosyal projelere ayırdığı ucuz ve hatta bazen karşılıksız finansmanla *, ki bir ara dünya bankası'nın arzettiği kredilerin %70'ine dayanmıştı, savunma bakanlığı dönemindeki muhafazakar yapısına tezat oluşturacak bir yönetim sergilemiş amerikalı siyasetçi ve teknokrat.
 • ford ceo'lugundan savunma bakanligina gecmistir. biraz da bu yuzden kendini kuresel kapitalizme ve amerikan imparatorluguna adadigi soylenebilir. 70'lerde dunya bankasindan fon sacmasi ise bu paralarin cogunun amerikan sirketlerine donecek olmasi yuzundendir biraz da.
 • hafizasi ona henuz 2 yasindayken biten birinci dunya savasinin sevincini unutturmamistir..deha oldugu soylenebilir, her dahinin iyi olup olmadigiysa tartisilir..
 • bugun, 93 yasinda hayatini kaybetmis, abd'nin sivil-asker iliskilerinin daha sonra yeniden tanimlanmasina onayak olmus eski savunma bakani.
 • türkiye'deki abd etkisini şöyle anlatan bakan

  "abd savunma bakanı mc namara 1962 yılında, temsilciler meclisi tahsisat komitesi'nin alt komisyonunda yaptığı konuşmada kongre'ye şu bilgileri veriyordu: "birleşik devletler ve yabancı ülkelerdeki askeri okullarımızda ve eğitim merkezlerimizde seçme subaylar ve önemli mevkilerde bulunacak uzmanları eğitmemiz askeri yardım yatırımlarımızdan sağlanan faydaların herhalde en önemlisidir. bu öğrenciler ülkelerine dönüşlerinde eğiticilik görevlerini orada sürdürecek olan ve hükümet yetkililerince seçilmiş görevlilerdir. bunlar gerekli bilgilerle donatılmışlardır. onlar burada edindikleri bilgileri kendi ülkelerine taşıyacak olan geleceğin liderleridir. amerikalıların ne yapmak istediklerini ve nasıl düşündüklerini gayet iyi bilirler. bunların liderlik mevkilerine gelmelerinin bizim için ne kadar önemli olduğunu belirtmeye ayrıca gerek görmüyorum. böyle dostlara sahip olmanın değeri ölçülemeyecek kadar çoktur.

  1960'lı yılların sonlarında abd hükümeti, amerikan yardım teşkilatı'nın (aid) türkiye'deki verimini saptamak için bir uzman gönderir. richard podol isimli bu "uzman" raporunda şunları söylüyor: "yirmi yıldan fazla zamandan beri türkiye'de faaliyette bulunan yardım programı bir zamandan beri meyvelerini vermeye başlamıştır. önemli mevkilerde amerikan eğitimi görmüş bir türkün bulunmadığı bir bakanlık ya da kit hemen hemen kalmamıştır.
  genel müdür ve müsteşarlık mevkilerinden daha büyük görevlere kısa sürede geçmeleri beklenir. aid bütün gayretlerini bu gruba yöneltmelidir. geniş ölçüde türk idarecilerini indoktrine etmek gerekir..."
  ___
  [metin aydoğan - yeni dünya düzeni kemalizm ve türkiye]

hesabın var mı? giriş yap