• j.robert oppenheimer : 1904 new york dogumlu, alman asıllı amerikalı unlu fizikci. abd harward üniversitesindeki ogreniminden sonra, ingiltere ve almanya'da da fizik egitimi gormus. ii. dunya savasinda new mexico santa fe los alamos laboratuvarının direktorlugunu yapmıs ve atom bombasının yapılısına buyuk katkıları olmustur. ancak savas sonrası hidrojen bombasının yapımına karsı cıkmıs ve abd'de komunist ve sovyetler birligi ajanlarina yardimci olmakla suclanmistir. kurulan komisyon kendisini sucsuz bulmus ama askeri sirlarin kendisinden saklanmasina karar vermistir. 1963'te abd baskani (johnson) o'na enrico fermi odulunu vererek suclamalardan arindirmistir. 1966'da emekli olmus ve ertesi yılda (1967) princeton'da vefat etmistir. gencliginde, ispanya ic savasina taraf olacak kadar komunist gorusu benimsemesine karsin, stalin'in sovyet bilim adamlarina yaptigi baskilardan dolayi goruslerini degistirmis ve liberal demokrat cizgiye gelmistir. abd'de bir nesil fizikciyi egitmis ve karizmatik kisiligi, liderlik vasıfları ve ogretimdeki ustaligi nedeniyle onlari buyuk etki altinda birakmistir. siyasi baski altinda kalan ve direnen bilimadamlari icin ornek olusturmustur.
 • "now i am become death, the destroyer of worlds...", amerika japonya'yı bombaladıktan sonra hindu mitolojisinde geçen bu sözleri söylemiştir...

  edit: amerika japonya'yi bombaladiktan sonra degil, new mexico'daki trinity testi sonrasinda soylemistir o lafi, duzeltelim, genc nesilleri yanlis bilgilendirmeyelim.

  edit2: asagida bir yerde dalgacik dogrusunu yazmis zaten.
 • a beautiful mind'da biryerlerde de adı geçiyor.
 • (bkz: oppenheimer)
 • cenaze marşı bu adam için yazılmış olsaydı ne kadar da yerinde lakırdı olurdu.
 • rand bünyesinde john forbes nash ile de çalışmış bilim adamlarındandır. ancak kominst düşünceleri neden ile rand'dan ayrılmak zorunda kalmış ve nash'ın şizofrenini daha da etkilediği düşünülen sorgulamalara maruz kalmıştır.
 • hidrojen bombasina karsi cikan los alamos baskani.
 • fallout adlı çizgi roman sayesinde kendisi hakkında bir çok fikir edilinebilecek olan ünlü fizik insanı.
 • kendisinin söylediği iddia edilen metin tam olarak şöyledir ve bhagavad gita'dan alıntıdır:

  "if the radiance of a thousand suns were to burst at once into the sky that would be like the splendor of the mighty one... i am become death, the shatterer of worlds"
hesabın var mı? giriş yap