şükela:  tümü | bugün
 • j.robert oppenheimer : 1904 new york dogumlu, alman asıllı amerikalı unlu fizikci. abd harward üniversitesindeki ogreniminden sonra, ingiltere ve almanya'da da fizik egitimi gormus. ii. dunya savasinda new mexico santa fe los alamos laboratuvarının direktorlugunu yapmıs ve atom bombasının yapılısına buyuk katkıları olmustur. ancak savas sonrası hidrojen bombasının yapımına karsı cıkmıs ve abd'de komunist ve sovyetler birligi ajanlarina yardimci olmakla suclanmistir. kurulan komisyon kendisini sucsuz bulmus ama askeri sirlarin kendisinden saklanmasina karar vermistir. 1963'te abd baskani (johnson) o'na enrico fermi odulunu vererek suclamalardan arindirmistir. 1966'da emekli olmus ve ertesi yılda (1967) princeton'da vefat etmistir. gencliginde, ispanya ic savasina taraf olacak kadar komunist gorusu benimsemesine karsin, stalin'in sovyet bilim adamlarina yaptigi baskilardan dolayi goruslerini degistirmis ve liberal demokrat cizgiye gelmistir. abd'de bir nesil fizikciyi egitmis ve karizmatik kisiligi, liderlik vasıfları ve ogretimdeki ustaligi nedeniyle onlari buyuk etki altinda birakmistir. siyasi baski altinda kalan ve direnen bilimadamlari icin ornek olusturmustur.
 • "now i am become death, the destroyer of worlds...", amerika japonya'yı bombaladıktan sonra hindu mitolojisinde geçen bu sözleri söylemiştir...

  edit: amerika japonya'yi bombaladiktan sonra degil, new mexico'daki trinity testi sonrasinda soylemistir o lafi, duzeltelim, genc nesilleri yanlis bilgilendirmeyelim.

  edit2: asagida bir yerde dalgacik dogrusunu yazmis zaten.
 • atom bombasının babası ve manhattan nükleer silahlar projesi bilimsel yöneticisi...

  ikinci dünya savaşı sonrasında başkan harry s. truman ile yaptığı bir görüşmede, büyük bir üzüntü içinde; bilim adamlarının ellerini kana buladıklarını ve artık günahı tanıdıklarını söyler. bunun üzerine truman, yardımcılarına bir daha asla oppenheimer'ı görmek istemediği yolunda emirler verir.

  sonrasında atom enerjisi kurumu genel danışmalık kurulu başkanlığına getirilse de, hidrojen bombasının babası ve nükleer silah sevicisi edward teller arkasından dolaplar çevirir ve hatta hükümete bağlılığı konusundaki soruşturmada aleyhine tanıklık eder. oppenheimer'ın sınırlı bölgeye giriş izni iptal edilir ve atom enerjisi kurumundan istifası istenir. böylece teller'ın nükleer deneme projelerinin önü iyice açılmış olur.
 • hayatının bütünü göze alındığında, yükselişi ve düşüşü ile, şekspir trejedisi gibi olan adam.

  bir de yanlış olmasın ama odtü dünyada oppenheimer'ın büstünün bulunduğu tek kampüs sanırım.
 • abd'nin bugünlere dek ulaşan dış politikasının temellerini oluşturan truman, atom bombasını teslim olmakta direnen japonya'nın şehirlerine attığı sıralar bunalıma girerek, vicdan azabı çekmeye başlayan, manhattan projesinin lideri oppenheimer bir gün dayanamayıp truman'ı ziyaret eder. japonya harekatında iş birliği yapmadığı için kendisini suçlayan sovyetleri bile gaza gelip bombayla tehdit eden truman (ki böylece soğuk savaşı başlatmış olacak) karşısına dikilen atomcu oppenheimer'ı memnuniyetle ağırlar. ama oppenheimer ona "ellerime kan bulaşmış gibi hissediyorum başgan" diye dert yakınarak bombayı kullanmakla doğru iş yapıp yapmadıklarını sorar. truman birkaç teskin edici cümleden sonra ofisinden çıkarır onu, sonra sekreterini çağırıp şöyle der:"bu orospu çocuğunu bir daha ofisimde görmek istemiyorum!"
 • edward teller ile kıyaslandığında vicdan anıtı gibi adamdır, insandır.
 • "we knew the world would not be the same. a few people laughed, a few people cried. most people were silent. i remembered the line from the hindu scripture, the bhagavad-gita; vishnu is trying to persuade the prince that he should do his duty, and to impress him, takes on his multi-armed form and says, 'now i am become death, the destroyer of worlds.' i suppose we all thought that, one way or another"

  http://www.youtube.com/…pdatudkylga&feature=related
 • memurdur. kendisinin başrolde olduğu bomba yapım aşamasıyla ve oppenheimer ve etrafındakilerin gelgitleriyle ilgili fat man and little boy isimli harikulade film izlenebilir.
 • niyeti ne olursa olsun, dunya tarihinin yasadigi en buyuk trajedilerden birinin bas aktorlerindendir.
 • kendisi cambridge de ögrenci oldugu siralarda arasi iyi olmayan bir hocasini (tutor) zehirleme girisiminde bulunmus daha sonradan da baska bir hocasini öldürmeye tesebbüs etmistir.

  mental olarak cok saglikli olmayan bir duruma sahipmis.

  ayni zamanda bunu kimya okumak istemesine ragmen zorla kendisine okutulan fizik yüzünden psikolojisinin bozulmasina baglayan arastirmacilar var.
hesabın var mı? giriş yap