şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ünlü iki fizikçi. oppenheimer kötülüğü, einstein iyiliği temsil eder. oppenheimer bilgisini insanları yok etmek için kullanmış, einstein ise true genius olduğunu göstererek atom bombasını geliştirmeyi reddetmiştir.

  "1939 yılında, fizikçi leo szilard dahil bir grup macar bilim adamı nazilerin atom bombası araştırmaları konusunda washington’u uyardı. grubun uyarısı ciddiye alınmadı. 1939 yazında, avrupa’da ikinci dünya savaşı başlamadan birkaç ay önce, einstein prestijini kullanarak leo szilard ile birlikte, başkan roosevelt’e, nazi almanya’sının atom bombası tehlikesine karşı uyarı mektubu gönderdi. aynı mektupta amerikan hükümetinin uranyum araştırmaları ve zincir reaksiyonları ile ilgili araştırma yapması tavsiye ediliyordu. einstein ve diğer mülteci arkadaşları “alman bilim adamlarının atom bombası yarışını kazanabileceği ve hitler'in bu silahı kullanmak için oldukça istekli olacağı” konusunda uyarıyordu.

  albert einstein, 1947
  mektubun abd hükümetinin savaş öncesi nükleer silahlar hakkında yoğun araştırma yapmasının önemli bir tetikleyicisi olduğu düşünülmektedir. başkan roosevelt, hitler'in önce atom bombasına sahip olması riskini üstlenemezdi. einstein’ın mektubu ve buluşmaları sonucu abd bombayı geliştirme yarışına girdi. savaş sırasında abd bombayı geliştirebilen tek ülke oldu.

  1954 yılında, ölümünden bir yıl önce, bu konuda arkadaşı linus pauling’e şunları söylemiştir. “hayatımda tek bir büyük hata yaptım. başkan roosevelt’e atom bombası tavsiyesini yapmak. ama yine de bir nedeni vardı. almanların daha önce yapması tehlikesi”."
  https://tr.wikipedia.org/wiki/albert_einstein

  julius robert oppenheimer[1] (d. 22 nisan 1904, ö. 18 şubat 1967), abd'li fizikçidir. ıı. dünya savaşı sırasında nükleer silah üretmek için başlatılan manhattan projesinin bilimsel başkanıydı. "atom bombasının babası" olarak da tanınır.
  https://tr.wikipedia.org/wiki/robert_oppenheimer

  manhattan projesi ile, einstein ve diğer bilim adamları toplanmış ve atom bombasını geliştirmeye yönelik bir ekip kurulmuştur. bu ekip los alamos, new mexico test ve geliştirme merkezine götürülmüştür. bununla birlikte 1940 yılında einstein, daimi ikamet izniyle beş yıl vatandaşsız kaldıktan sonra amerikan vatandaşı olmuştur. einstein bu projenin başındayken gruptaki meslektaşlarının ısrarına rağmen direk atom bombasını geliştirmeye yönelik çalışmalarda bulunmamıştır.
  http://www.tarihiolaylar.com/…manhattan-projesi-896