şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: hilary putnam)
  • tam adı robert david putnam olan 1941 doğumlu amerikalı ünlü siyaset bilimci. harvard'da ders vermektedir senelerdir kendisi. "making democracy work: civic traditions in modern italy" kitabı klasik haline gelmiş çok önemli bir yapıttır. bu eserde putnam; kuzey italya ve güney italya'daki demokratik gelişmişlik farklılıklarını kültürle açıklamaya çalışmakta ve daha feodal, daha az sanayileşmiş ve şehirleşmiş, sivil toplumun gelişmediği, dinsel ve geleneksel davranış biçimlerinin yoğun olarak devam ettiği güney italya'nın bu özelliklerini demokratik geri kalmışlığının nedeni olarak ortaya koymaktadır. demokratikleşme olgusunu kültürel bir perspektiften açıklamaya çalışmış putnam'ın diğer önemli eserleri two-level games ve bowling alone'dur. sık kullandığı bir kavram için ise (bkz: sosyal kapital).
  • dünyada ve amerika'da artan eşitsizlikler üzerine bir konuşması için; http://www.socialeurope.eu/…-can-be-done-to-fix-it/
  • amerikalı siyaset ve sosyal bilimci.

    putnam'ın çalışması, siyasi kültür konusuna yeniden ilgi duyulmasını sağladı. "biz'in içinde beni geliştiren", toplumdaki güven ve işbirliği düzeyi olan sosyal sermayenin önemine dikkat çekti.

    en etkili çalışması bowling alone: the collapse and revival of american community adlı kitabında putnam, amerika'daki topluluk faaliyetlerinde ve siyasi aktivitelere katılımda yaşanan düşüşü göstermek için; bir takım içinde değil, tek başına bowling oynayan bir adam imajını kullandı.

    bu düşüşe sebep olan unsurlar içinde putnam, televizyonun insanlar üzerindeki artan etkisini, aile yapısında yaşanan değişimi ve coğrafi açıdan artan hareketliliği sıralamıştır.