şükela:  tümü | bugün
 • ben bu adam kadar dünya sikine minare götüne yönetmen az gördüm. o kadar kafasına göre film çekiyor ki; takdir etmemek elde değil...
 • tek filmle* -çok afedersiniz ama- kelimenin tam anlamıyla sikinin keyfine göre takılma yetkisi kazanmış yönetmen. rebel without a crew adlı kitabında anlatıyor mariachi'yi nasıl çektiğini, sonra filmin nasıl patladığını. kariyeri ilginçliklerle dolu, mesela mariachi'nin başındaki columbia logosunu filme yerleştirmek filmin bütçesinden pahalı tutuyor, filmi normalde meksika'nın direct-to-video sektörü için öylesine çekmiş ama neredeyse tesadüfen amerikalı bir dağıtımcının eline geçince kendini haftalar içinde hollywood'un içinde buluyor, aralarda richard linklater, quentin tarantino gibi şahane adamlarla tanışıyor, linklater o dönem dazed and confused'ü yeni çekmiş, tarantino ise harıl harıl pulp fiction'ı yazıyor (hatta kitapta diyor " 'pulp fiction' adlı yeni filminin senaryosu üzerinde çalışıyormuş' diye), ve rahatlığını, soğukkanlılığını koruyarak sektörde öyle bir ivme kazanıyor ki, şu anki milyon dolarları çöpe atabilecek, çocukları için üçleme çekebilecek güce kavuşması hiç uzun sürmüyor. bugün kendisi antonio banderas'tan johnny depp'e, robert de niro'dan mel gibson'a, benicio del toro'dan george clooney'e ve bruce willis'e kadar onlarca isimle çalışmış ve kafasına göre çalışmaya devam ediyor, soğukkanlı ve ucuzcu havasından anlaşılmasa da herkese nasip olmayacak bir forsu var hollywood'da. müthiş bir hikaye ne diyeyim. keşke devamını yazsa rebel without a crew'in.
 • ilk filmini çekmek için bir tıb merkezinde kobay olmayı kabul eden aldığı 3000 dolarlada bedheadi çeken mükemmel adam...
  sinemanın pratik kralıdır bence..
  düşük maliyetten yanadır..
  from dusk till dawn filminde bi meksikalıyı dört ayrı rolde kullanmıştır bu olay üzerine yaptığı açıklama ise "meksikalıların hepsi aynı amerikalılar bunu anlamaz"dır.
 • "size hata gibi gelen başkasının gözünde sanat olabilir. o yüzden asla hata kelimesini kullanmayın. sanat deyin... yiyen yer."

  düşük maliyette kaliteli filmler çekebilen başarılı yönetmen..
 • filmlerin de genelde herşeyi kendisi yapan yada yapmaya çalışan
  söz konusu sinema olunca elinden her iş gelen çevresi tarafından ekipsiz asi diye adlandırılan aşmış kişilik, yönetmen, senarist, aşçı.
 • four roomsda antonio banderas ın oynadığı üçüncü odada iki küçük veletin yatak altında ölü bi fahişe buldukları bölümün yönetmenidir kendisi.
 • çok neşeli bir reklam filmine imza atmıştır kendisi.
  the black mamba
  http://www.youtube.com/watch?v=1to4yeuipwe
 • dördüncü el mariachi filmini çekmeyi düşünüyormuş. açıkçası bu haber beni sevindirdi ama neden yeni projeler yaratmıyor onu anlayamıyorum. sin city 2, machete 2-3 iyi hoş da şöyle yeni bir şeyler olsa ya...

  http://moviesblog.mtv.com/…-movie-antonio-banderas/
 • john malkovich ile birlikte 100 yıl boyunca kimsenin izleyemeyeceği bir film projesi üzerinde çalışıyormuş. belki yaşarız lan bir 100 sene daha üzülmeyin!

  http://io9.com/…guez-have-made-a-movie-n-1743390289
 • çocukluğundan beri kamerasıyla oraya buraya koşturup bi şeyler çekmekle meşgul olan, kısa filmleriyle festival festival gezerek küçük çaplı bi üne kavuşan, fakat parası ve ders notları yetemediği için yönetmenlik okuluna gidemeyen, sonra da kendi vücudunu deney evlerine satarak 6-7 bin dolar kazanıp bununla ve bi gitar kılıfıyla el mariachiyi çeken, bu filmle de milyonlar kazanarak meşhur olan meksikalı yönetmen. el mariachiyi çekme macerasını ekipsiz asi adlı günlük kitabında anlatmıştır. daha sonraları ise quentin tarantinoile tanışarak daha büyük işlere imza atmıştır (bkz: four rooms)(bkz: planet terror)(bkz: from dusk till dawn). el mariachi için anlaştığı colombia şirketi onunla devam filmi için anlaşma imzalamış ve filmde antonio banderas ve salma hayeki oynatacağını söylemiştir, öyle de olmuştur desperado, çok güzel olmuştur. hatta filmde quentin tarantinonun meşhur bi fikra sahnesi bulunmaktadır. robert, quentin gibi kendi filmlerinin küçük rollerinde oynar fakat hep quentinden daha az göz önündedir. ha bir de from dusk till dawn'da beraber çalıştığı tito y tarantula adlı grupla baya işbirliği olmuştur. hatta kendisinin gitarist olduğu chingon diye bi grupları vardır, kısacası quentin ve robert hep birbirlerinin işlerine burunlarını sokarlar ama bu hep çok güzel şeyler doğurur