*

şükela:  tümü | bugün
 • 70'lerin efsane brezilya milli takımının göz kamaştıran, uzun menzilli ayaklara sahip topçusu. futbolla fazlasıyla ilgili ancak hafızası da bir o kadar zayıf olan babamın o yıllardan hatırladığı ve bana defalarca anlattığı insan. efsane 1970 dünya kupasında çoşmuş, duran topların üstadı rivelino ülkemizde mahalle aralarında bolca kullanılan bir terim olan muz ortanında kaşifidir. yıllar boyu brezilya'da top koşturmuş, milli takımda sonsuz işler yapmış olsa da mahallenin abisi pele'nin gölgesinde kalmış, 3 kornerin 1 frikik sayıldığı dönemlerde bolca ekmek yemiştir.

  (bkz: 3 korner 1 penaltı)
  (bkz: at abinin kıllı göğsüne)
  (bkz: 21 haziran 1970 brezilya italya maci)
 • sol ayagini kullanisiyla, uzaktan sert sutlariyla bugünkü alvaro recoba, harry kewell gibi futbolcularin atasidir. 70'lerde onun oynadigi takima frikik verdiniz miydi kalecileri titretirdi. heyy be... kivircik saçli ve biyikliydi. uzun ince bacaklari vardi ve bi insana o zamanin futbol formalari (sortlar kisa çoraplar filan) bu kadar mi yakisir? oynayisini zaten çoktan geçtim de, tipiyle de tam bir futbolcuydu.

  bir de meshur fikik golü vardir, söyle ki:

  klasik sol ayak frikik noktasi vardir ya, iste onun biraz gerisinde brezilya frikik kazanir. rakip kaleci durumun vehametinin farkindadir ve 6 - 7 kisilik baraj kurdurur. barajin arasinda ise bir brezilyali futbolcu yer almaktadir. rivelino topa gelir, ve allah ne verdiyse (ki vermistir baya biseyler) brezilyali futbolcunun üzerine abanir, brezilyali oyuncu, çalisilmis oldugu her halinden belli olan pozisyon geregi bir anda egilir ve top hizla kafasinin üstünden geçer... ve lamba gibi gol olur.

  ayrica hali saha maçlarinda da anilmalidir.

  (uzaktan çok sert sut)
  - rivelinoooaaa**
 • (bkz: banana shot)
 • sadece muz orta ve banana shot ın değil, aynı zamanda elastico nun da mucididir. elastico, bu dönemde daha çok flip flap dediğimiz, nerede ise ronaldinho ile özdeşleştirdiğimiz hareket. pele, garrincha ve zico dan sonra brezilya'nın dördüncü büyük futbol efsanesidir halihazırda.
 • 74 dünya kupasında doğu almanya ya attığı inanılmaz frikik golü için;

  http://www.youtube.com/watch?v=ticw8efbnzm

  babamın yıllar yılı anlatmaktan bıkmadığı bu gol hakikatten çok ama çok özel bir vuruş ve zekanın ürünüdür..
 • belkide futbol tarihinde frikik kullanan en iyi oyunculardan biriydi kendisi başta dünya kupası olmak üzere bir çok milli maçta frikik'ten attıgı gollerle akılla kalmış efsana oyuncu , 1981 yılında aktif futbol yaşantısını btirimiştir.
 • alex'in de fanatiği olduğu efsane futbolcu.

  (bkz: pele çirkin olmasaydı kimleri konuşurduk)
 • kinglet park yani rivelino kimileri tarafından sadece ülkücü bıyıkları olan bir futbolcuysa da çoğu futbolseverin kabul ettiği şekilde futbol tarihinde her iki ayağını da kullanabilen gelmiş geçmiş en kadife ayaklara sahip, en teknik kanat oyunculardan biridir. uzun pasları tam adrese gönderdiği gibi, flip flap'ın da muciti kabul edilir. corinthians'da oynadığı yıllarda gerek takımın içinde bulunduğu finansal problemler gerekse oyuncu kalitesi rivelino'nun kupalar kazanmasına engel olmuştur. daha sonra gittiği fluminense'de ise nihayet kupa kazanmayı başarmıştır. tahmini fm profili: http://i.imgur.com/bvbiy.png
 • babam eskiden evde şöyle sayardı;

  rivelino, tostao, pele, jairzinho...