şükela:  tümü | bugün
 • targaryen hanedanının hükmüne son veren deli manyak bi isyan.

  isyanın çıkış noktası ise harrenhall'da düzenlenen turnuva. rhaegar targaryen turnuvada aralarında, brandon stark, yohn royce, barristan selmy ve arthur dayne'in de bulunduğu rakipleri çatır çatır devirerek, şampiyon olduktan sonra, kimsenin beklemediği bir şekilde, karısı elia martell yerine lyanna stark'ı güzellik kraliçesi seçer. ayrıca bu turnuva jaime lannister'ın bir kingsguard'a kabul edildiği turnuvadır.

  defiance of duskendale'dan sonra delirip king's landing'in dışına adımını atmayan aerys sadece bu turnuva için king's landing'i terk etmiştir. nedeni ise varys'in, "rhaegar bu turnuvayı diğer büyük lord'larla buluşup/konuşup, tahta geçmek için bi' komplo kurmak için kullanacak" diyerek kışkırtmasıdır.

  aslında yapılacak şeyin, aerys'i harrenhall'da öldürüp, rhaegar'ı tahta geçirmek olduğu söylenir ama rhaegar'ın gönlü başka yerlerdedir.

  turnuvanın hemen ardından lyanna stark ve rhaegar targaryen'in kaybolduğu anlaşılır ve rhaegar'ın lyanna'yı kaçırdığı söylenir. bunun üzerine, the wild pup brandon stark, hoster tully'nin sakinlik çağrılarına kulak asmadan, 4 yoldaşıyla birlikte king's landing'i basar ve rhaegar'ı öldüreceğini söyler.

  aerys ii targaryen, brandon ve arkadaşlarını, veliath prense suikast suçundan tutuklar ve babalarını, oğullarının suçları/davaları için king's landing'e çağırır. deli manyak bi' orospu çocuğu olduğu için babaları/çocukları yargılamadan öldürür. rickard stark, dövüşle yargılanmayı talep eder ve şampiyonu olarak brandon'u gösterir. aerys'in şampiyonu ise alevdir.

  brandon, bir düzenekte esir duran babasını, altında yanan alevlerden kurtarmak zorundadır. ama brandon'un boynuna bir ilmik bağlıdır ve kılıcına her uzandığında biraz daha sıkılaşmaktadır. brandon, babasının çığlıklarına dayanamayıp kılıcına uzandıkça kendini boğarak, babası ise alevler içinde yanarak ölür.

  bununla yetinmeyen aerys ii targaryen, jon arryn'in himayesindeki eddard stark ve robert baratheon'un da teslim edilmesini talep eder.

  bütün bu haksızlıklara sessiz kalamayan jon arryn sancaktarlarını çağırarak isyanı başlatır.

  --

  isyancı güçleri: house baratheon, house stark, house arryn, house tully ve bazı sancaktarlar.
  loyalists: house targaryen, house tyrell, house martell ve bazı sancaktarlar.

  not: bazı sancaktarlar dememin sebebi, bazı hanelerin bağlı oldukları hanenin karşısında yer almayı tercih etmesi.

  --

  isyanda gerçekleşen önemli savaşlar ve diğer olaylar;

  not: spoiler içine aldım okunması daha kolay olur ekşi++'la birlikte.

  --- spoiler ---

  (bkz: battle of summerhall)

  aslında 1 günde gerçekleşen 3 savaştan oluşuyor. robert summerhall'a ulaşan ilk kişi olarak sırayla, cafferen, fell ve grandison güçlerini karşılar ve hepsini yener. ayrıca lord fell'i teke tek'de öldürür. geri kalan lord'lar bir süre esir kaldıktan sonra isyana katılırlar.

  (bkz: battle of ashford)

  battle of summerhall'un ardından tüm reach bölgesini güvene almak için, tarly güçleriyle yapılmıştır. randyll tarly'nin komuta ettiği ön saflar, robert'in ön safhını paramparça edip, robert'i geri çekilmeye zorlamıştır. ayrıca battle of summerhall'dan sonra isyancı güçlerine katılan lord cafferen bu savaşta, randyll tarly'nin kılıcıyla ölür.

  randyll tarly mace tyrell gelmeden savaşı kazanmasına rağmen, bu savaşın tüm kredisini mace tyrell üstüne almıştır. öyle de bok bi adamdır işte mace tyrell.

  (bkz: battle of the bells)

  battle of the bells denmesinin sebebi, savaş sırasınca çalan çanlar yüzündendir.

  isyanın dönüm noktalarından biri. battle of ashford'daki yenilgiden sonra, isyancı güçleriyle birleşmek için kuzeye dönen robert baratheon stoney sept'e ulaşana kadar yaralanır/yaralanmıştır. burada saklanıp, isyancı güçlerini beklerken loyalist * güçleri tarafından çevrelenir. ordunun başındaki jon connington kapı kapı dolaşıp, yaralı robert baratheon'u bulmaya çalışır fakat yerel halk robert'in yerini sürekli değiştirerek bulunmasını engeller.

  isyancı güçleri robert'e yetişir ve jon connington gücünden fazla bir şey kaybetmeden geri çekilmek zorunda kalır. bu sözde başarısızlık yüzünden aerys ii targaryen jon connington'u sürgün eder.

  (bkz: battle of the trident)

  yazılı olarak olmasa bile, isyanı kafada bitiren savaş.

  isyancı lordların ordularının tümü bu savaşta yer almıştır. karşılarında ise krallığa sadık kalan hanedanlıkların oluşturduğu ordular ve king's landing'in ordusu ve 10 bin kişilik dorne ordusu vardı. yaklaşık 35 bin isyancıya karşılık 40 bin kişilik bir loyalist ordusu çarpışmıştır.

  bütün bu savaşlar olurken nerede olduğu bilinmeyen rhaegar targaryen, ortaya çıkmış ve komutayı eline almıştır. savaştan önce, rhaegar targaryen king's landing'den ayrılırken, jaime lannister yanında olmak için yalvarmış, fakat aerys ii targaryen, jaime'yi bir koz olarak king's landing'de tutmuştur.

  rhaegar'a 2 kingsguard; barristan selmy, prince lewyn martell ve jonothor darry eşlik etmiştir. isyancı güçleri ise ordularını birleştirip, robert baratheon komutası altında king's landing'e doğru yürüyordu. iki ordu trident'in yeşil çatal uzantısında karşılaşmıştı. savaşın ardından burası yakut çatalı diye anılmıştır.

  rhaegar ve robert'in teke tek dövüşü, savaşı bitiren olay olmuştur. ikilinin düello/savaşı sırasında, robert ünlü balyozuyla rhaegar'a öyle bir vurmuştur ki, rhaegar'ın zırh'ını süsleyen yakutlar nehre dökülmüştür. rhaegar'ın ölümünün ardından iki ordunun üyelerinin de savaşmayı bırakıp, nehirden yakutları toplamaya başladığı söylenir.

  10 bin kişilik dorne ordusunu komuta eden prens lewyn martell, lyn corbray tarafından öldürülmüştür. ayrıca robert ve rhaegar'ın düellosundan önce barristan selmy ağır yaralanmıştır. rhaegar'ın ölümünden sonra ordulara komuta edecek kimse kalmadığı için loyalist ordusu çil yavrusu gibi dağılır. robert baratheon, roose bolton'un itirazlarına rağmen barristan selmy'e kendi maester'ını yollar ve yaşamasını sağlar.

  iki taraftan da highborn kayıplar olduğu söylense de isimleri geçmemete. bilinen kayıplar; rhaegar targaryen, lewyn martell, jonothor darry

  bu savaşın ardından king's landing'le, isyancıların arasında kimse kalmamıştır. orduyu komuta edemeyecek kadar yaralı olan robert, emri eddard stark'a verir.

  (bkz: sack of king's landing)

  tywin lannister'ın bok yemesi.

  aerys ii targaryen'in bütün çağrılarına savaş boyunca kulak asmayan tywin lannister battle of the trident'in ardından savaşın nereye gittiğini görüp, king's landing'e doğru yola çıkmıştır. surlarının önüne 10 bin kişilik lannister güçlerini gören aerys ii targaryen, varys'in aksi yöndeki bütün ısrarlarına rağmen kapıları tywin lannister'a açmıştır.

  gerisi katliam.

  şehrin gözleri önünde yok edilip, ele geçirilmesine dayanamayan, savaş süresince değiştirdiği 3. hand olan wildfire ustasına şehri patlatması için emir verir. ve "let robert be king over charred bones and cooked meat. let him be the king of ashes." der. bunu duyan jaime lannister, önce wildfire ustası rossart'ı ardından da aerys ii targaryen'i öldürür.

  daha sonra tywin lannister'ın, targaryen'lerin soyunu eritmek ve robert'a bağlılığını kanıtlamak amacıyla verdiği emirle, kraliyet ailesini kılıçtan geçirilir. gregor clegane, aegon targaryen'in kafasını duvarlara vurarak patlatır. amory lorch ise rhaenys targaryen 50 kere bıçaklayarak katleder. gregor clagane aegon'un ölümünü izleyen, elia martell'e tecavüz ettikten sonra öldürür.

  çocukların cesetleri iron throne'da oturan robert'in önüne serilir. vahşeti saklamak için lannister kızılı pelerinlerle örtülüdür. bu olayın ardından eddard stark vahşeti açık dille belirtmiş. robert baratheon ise bunun bir savaş olduğunu hatırlatmıştır. ned bu kavganın ardından dorne'a tek başına, savaşı bitirmek üzere yola çıkmıştır.

  (bkz: siege of storm's end)

  mace tyrell'in bok yemesi. hayır hayır gerçekten bok yemesi.

  savaş başlarken, robert, stormlands'de toplanan gücün büyük bir kısmını alıp, kardeşi stannis baratheon'a küçük bir ordu bırakarak storm's end'i tutmasını söyler.

  savaşın büyük bir kısmında tyrell ve redwyne güçleri burayı kuşatma altında tutar ve esas savaşa katılmazlar. stannis baratheon yiyecek stoklarını bitirdikçe, mace tyrell ve diğer lordlar duvarların dışında ziyafetler çeker. stannis tam bir görev adamı olduğu için yenilmez ve eddard stark'ın gelişine kadar dayanır. bu süreç içerisinde, atları, köpekleri, kedileri ve fareleri bile yerler. her şey bitti derken başarılı bir kaçakçı olan davos, tuzlu balık ve soğan stoklarıyla gelir insanları kurtarır.

  eddard stark'ın gelişinden sonra mace tyrell komutasındaki güçler direnmeden teslim olur. redwyne donanması dragonstone'a kaydırılır.

  (bkz: skirmish at tower of joy)

  en ilginç hikaye buradaki işte.

  sack of king's landing'in ardından doğu ve güneyi temizlemek için yollara düşen eddard stark, siege of storm's end'i kaldırınca lyanna stark'ın "esir" tutulduğu tower of the joy'a gider.

  yanında, howland reed, willam dustin, ethan glover, martyn cassel, theo wull ve mark ryswell olmak üzere 6 tane yoldaşı vardır. buraya geldiğinde ise karşsında, ne battle of the trident, ne de sack of king's landing'de görünen, 3 kingsguard, arthur dayne, oswell whent ve gerold hightower vardır.

  3 adama karşı 7 adamın savaşından sadece eddard stark ve howland reed sağ çıkar. daha sonra eddard dans ettiğim en iyi şövalye dediği arthur dayne hakkında konuşurken, howland reed'in kendisini kurtardığını söyler.

  bu olayların hemen ardından lyanna stark, kan ve mavi güllerin arasında, kardeşi eddard'dan bir söz isteyerek ölür. eddard stark arthur dayne'in aile kılıcı dawn'u kardeşi ashara dayne'e götürür ve bunun ardından ashara'nın kendini bir kuleden, denize attığı öğrenilir.

  --- spoiler ---

  --

  bütün bu olaylardan sonra jon arryn dorne'la ateşkes yapmış, bütün büyük hanedanlar robert baratheon'u kralları olarak kabul etmiş ve house baratheon of king's landing'in hükmü başlamıştır. robert baratheon, sözlüsü lyanna stark yerine cersei lannister'la evlenir ve sıkıntı/acı dolu hüküm yılları başlar.
 • gaspçı'nın savaşı olarak da bilinir.