şükela:  tümü | bugün
  • robinson'un adaya dusunce yaptigi ilk islerden biri tavuk yetistirmeye baslamak oldu ama civcivi yumurtayi nerden buldun diye sorarim. ormanda vahsi tavuklar mi vardi. ben hic vahsi tavuk gormedim.
  • (bkz: daniel defoe)
  • (bkz: cast away)
  • daniel defoe'nun çocuk romanı kimliği altında batı dünyasının sömürgecilik serüveninin eksiksiz bir özetini yapan romanı.
  • endülüs'lü bir yazarın hay ibni bilmemne temalı bir hikayesi var. şu an yazari da hikayeyeyi de tam hatirlayamadim. daniel abimiz oradan araklamiş diyolar.
  • daniel defoe'nun kapitalizmi anlatan romanı.
  • cuma'nın hayat arkadaşı...
  • ıssız bir adada 3 senesi cuma ile toplam 27 sene esir kalmış karakter, 1719 tarihli roman.
    hikayenin başında dinsiz bir genç olan robinson'un adaya düşüşü ve her türlü yardımdan uzak, tek başına kalması dini bakış açısından şeytanın düşüşüne benzetilir. fakat robi, adada yolunu bulmaya başladıkça müthiş bir şekilde imana gelir. karaya vuran gemilerinden aldığı malzemeler ve düştüğü dev gibi adanın imkanları ile çoğu ihtiyacını pek güzel karşılar ve durmadan tanrıya şükreder. kitabın büyük bir bölümünde zaman kavramı kaybolmuştur ve robinson'un iç dünyasından parçalar sunulur.

arka kapağa da yansımış güzel bir bölüm:

"in the first place, i was removed from all the wickedness of the world here. i had neither the lust of the eye, or the pride of life. i had nothing to covet; for i had all that i was now capable of enjoying; i was lord of the whole manor... i might call myself king, or emperor..."