• kaçakçı oldukları için değil, pkk'nın sızma yöntemleriyle aynı görüntüyü verdikleri ve karakol basmaya giden terörist grup oldukları sanıldıkları için insanların öldürüldüğü olaydır.

kimse "kaçakçılık yapıyorlardı, oh olsun, iyi ki öldüler" demiyor.

elbette çıkarınız, politik duruşunuz bunu duymamayı, görmemeyi gerektirdiği için duymayacak ve görmeyeceksiniz.

pkk aktütün'ü bastığında, pkk üzümlü'yü bastığında, pkk sayısız askeri bu olay sonunda ölen kaçakçıların kullandığı gibi katır kullanarak sınırdan ağır silah sokup öldürdüğünde bile pkk aleyhine sesiniz çıkmadı. hatta "o kadar iha'sı, istihbarat imkanı vs var, neden tsk göremedi bu gerillaları? yuh, tüh, beceriksiz ordu" diyenleriniz bile oldu.

velhasıl kelam, siz ne emmeye ne gömmeye gelirsiniz.

pkk'lı gebertilir, ordunun suçu,
    pkk'lı gibi hareket ettiği için kaçakçı öldürülür, yine ordunun suçu,
    pkk'lı sızmayı başarır asker öldürür, yine ordunun suçu,

pkk'nın hiç mi suçu yok? bu olayın temeli, ortaya çıkmasının bizzat sebebi pkk'nın yürüttüğü terör. bir kere de hümanist ağzınızdan pkk aleyhine bir kelam çıksın lan?
  • fare suratlı pkk'lıların ısrarla gizli tutmaya çalıştıkları bir gerçek var.

şöyle ki, olayın meydana geldiği yerde sivil bir yerleşim yok, bölgede pkk terör örgütü'nün ana kampları var. tam olarak konumun adı: ırak kuzeyindeki sinat - haftanin bölgesi.

gediktepe, hantepe ve dağlıca saldırılarında da aynen şırnak uludere ortasu kırsalında olduğu gibi katırlar kullanılmıştı.

sınır ticareti adıyla masum göstermeye çalıştıkları da bildiğin narkoterör hudut kaçakçılığı.

bu kanunsuz eylem sınırın diğer tarafındaki pkk terör örgütünün himayesi altında yürütülüyor. yani sınırdan yurda sokulan her bir gram esrar, eroin, sigara vb. aslında teröristlere finansman sağlıyor. pkk'nın en önemli gelir kaynağı sınır kaçakçılığı zaten, ki taşınan kaçak mal da aslında pkk terör örgütünün malı.

pkk'ya her kim mali gelir sağlıyor, getir götürünü yapıyor ve bilgi taşıyorsa o da teröristtir. örgüt mensubiyeti içindedir. illa ki eline silah almasına gerek yok.

istihbarat sağlayıp, yardım yataklık ve sınır kaçakçılığı ile terör örgütüne hizmet edenin de bu anlamda eli kanlıdır.

finansmanına aracılık ettiği terörizmin katlettiği türk asker, polis, öğretmen, mühendis, işçi ve sivillerin de müştereken katilidir.

kürtçü müptezellerin "gariban" diye nitelediği, uludure'deki hava saldırısında hayatını kaybeden 28 encü soyadlı kaçakçının yakın akrabaları olaydan çok kısa bir süre sonra iki ayrı operasyonda milyon dolarlık 143.000 kaçak sigara ile yakalanmıştı, hatırlarsanız.

(hürriyet)

adisyon açıp hesaptan bahseden öşekçilere gelirsek, pkk tarafından katledilen bebek, kadın, erkek ve yaşlı olmak üzere gerçekten "gariban" kürt arıyorlarsa eğer aşağıdaki pkk katliamlarına bakmaları yeterli:

(bkz: 12 mayıs 2016 diyarbakır patlaması)

(dürümlü katliamı - türkçe)
    (dürümlü katliamı - kürtçe)

(bkz: 3 ocak 2008 diyarbakır'da patlama)
    (bkz: 20 haziran 1987 pkk'nın pınarcık köyü katliamı)
  • kurusun çürümüş kalbiniz, belki o zaman adaletin ne demek olduğunu anlarsınız.

elektriği kaçak kullan, her boku kaçak getir, uyuşturucuyu içeri sok memleketin gençlerini zehirle, hak ettiğini bulunca da “aman bizi öldürdüler”.

önce devletine sahip çıkacaksın, benim gibi vergini ödeyecek, askerliğini yapacaksın, çalmayacaksın, çoluğun çocuğun cebine hap koymayacaksın. o zaman devlet seni öldürürse vallahi de billahi de arkanda olmazsam namussuzum.

ben değil sınırın ötesine geçmek, kırmızı ışıkta geçemiyorum. sizdeki bu cesaret nereden geliyor?
  • dünya üzerindeki herhangi bir devletin sınırına gelen kalabalık bir grup tespit ettiğinde uygulacağı prosedüre kürtçüler tarafından verilmiş isimdir. bu arada benzer grupların defalarca benzer kalabalıklarla gelip karakol basmışlıkları var. yani bölge sıcak.

geçmeye çalışsana yunanistan sınırından, rusya sınırından. bak geçen ermenistan sınırında çoban geçti indirdiler cesedini bile kaç gün sonra alabildik.

yeaa onlar kaçakçıydı yeaa: ne bilelim yavşak,
    yeaaa onlar çocuktu yeaa: ne bilelim yavşak,
    kaçakçılığın cezası bu değil: doğru devlet bunları yakalayıp yargılasaydılar idam edilmezlerdi. zaten devlet de yakalamadı sınırını geçmeye çalışan kimliği belirsiz unsurları imha etti.
    o bölgede hep kaçağa gidiliyor ne olmuş ki yeaaa: asıl suçlu burada o kaçağa müsade eden devlet görevlileri hepsinin anasının bellenmesi lazım.

kaçağa giderken iran tarafından öldürülen kaçakçılar için katliam diyor musunuz? demiyorsunuz dimi.
    insan hakları çok güzel ama bu hakları çocuğu karakolda baskınla şehit olmuş bir insana anlatmayı denediniz mi?
    kaçakçılığın cezası ölüm değilse askerlik yapmanın cezası ölüm mü ?

edit: yukarıda yazdıklarımın hala arkasındayım ancak olaya dair okuduğum ve bölgede görev yapmış insanlarla yaptığım sohbetler var. benim anladığım bölgede kaçakçılık hep var. türkiyeden şeker alıp orada satıyorlar sonra oradan benzin alıp buraya geliyorlar gibi birşey. devlet kendisine destek olan köylülere göz yumuyor. uludere köylüsü de pkk karşıtı bir köylü. alıştıkları şekilde devlete haber verip kaçağa gidiyorlar. sonrasında dönüşte bunları devlet vuruyor. yani ortadaki dümen sınır güvenliğinden biraz daha karışık. yukarıda yazdıklarım temel sınır güvenliğine yönelik yargılar içeriyor.

neyse bu kaçakçılar merkezi bir emirle vuruluyorlar.

burada iki durum var.
    tsk aktif drone kullanımına geçti. sınırları sürekli izliyolar. böyle bir geçiş olunca lan vuralım demiş olabilirler. bu teknolojiye adaptasyon aşaması.
    diğeri devlet içinde örgütlenmiş olan bir güç (lan bunu hayatım boyu söyleyeceğime inanmazdım ama olasılığı var diye yazıyorum) yani fetö olaya karıştı ve bizi sıkıntıda bırakmak için bunu yaptı.

olay sonrası köylülerin hdpliler gelmeden bölgeye girmesine izin verilmemesi. hdpliler girdikten sonra ölenlerin pkk bayraklarına sarılması. köylülerin itirazına rağmen filan baya mantıklı geliyor. özetle bu konuda büyük resimci oldum. devlet false positive intel ile yanıltılıp terorist propagandasına maruz kalmış gibi düşüyorum. hala sınırda kaçakçılık dahil illegal bütün geçişlerin gerekirse güç kullanılarak durdurulmasını istiyorum ancak. devletin bu konuda ikircikli değil delikanlı bir tavır almasını bekliyorum.
  • pkk katırla doçka taşır, karakol basar, gencecik mehmetlerin canına kıyar, burada roboski diye ağlayanların hiçbirini göremezsiniz. kaçakçı aynı yöntemle mal kaçırır, uçaklar terörist diye bombalar, hepsi birden ağlak kesilir. be amın evladı sormazlar mı sanıyorsun sadece aktütün de bir gecede 17 asker şehit edilirken neredeydin diye? o zamanda sorsana tsk ya bu adamlar sınırdan geçerken senin ihaların ne yapıyordu diye?
    ya kaçağa gitmeyeceksin, yada pkk ya izin vermeyeceksin. sen ikisini de yaptığına göre gece karanlığında hanginizin terörist, hanginizin kaçakçı olduğunu nasıl bilecekti o pilot? velev ki kaçakçı değilde terörist olsalardı sonucu ne olurdu? cevabın basit. "ama devlette çok rerörö..." sus amına kodumun terörist şakşakçısı seni.

katliam denilen ama olmayan hede.
  • olaya hiç girmeyeceğim. çok efsane duyarlar gördüğüm için alkışlamaya geldim. hele birisi var ki ayakta alkışladım. çeşitli kürtçe isimler yazdıktan sonra "kolay mı 10 boğazı doyurmak, şöyle böyle yapmak, başka yol mu var kaçakçılık yapacak" tadında merasim şiiri yazmış. üstüne pembe götlüler, doğalgazlı evde sıcak çay eşliğinde oturuyorsunuz klişesini yapıştırmış. günün önlem ve anlamına dair tam bir molotof kokteyli olmuş kardeşim. şapka çıkardım.

az buçuk algoritmayı çözdüm sayende. mesela şimdi ben, "madem götün açık, başın kabak" ne bok yemeye on çocuk yapıyorsun? desem foşik oluyorum. ben ısınamadığım doğalgaz ve elektrik kombosuna aylık 500+ lira öderken sen zırnık ödemediğin elektrikle evi ahırı cayır cayır harlıyorsun desem at hırsızı orta asyalı oluyorum. buraya kadar anladım.

anlamadığım, ben vergisini ödediğim çayımı içince ırkçı oluyorum da sen nasıl kaçak çayını hem içip hem satınca halkların demokratik power rangers'ı oluyorsun? niye kaçakçılık yapıyorsun diyorum. çünküm istihdam yok diyorsun. e amk gelen yatırımı yakıyor, mühendisi doktoru öğretmeni kaçırıyorsun. yetmiyor teröriste destek veriyor yataklık ediyorsun. sonra neyin istihdamından bahsediyorsun? diye sorsam. konuşma pembe götlü diyorsun. tamam o zaman kara götlü.

ikimizde istanbul'un iki ayrı semtinden yazmıyor olsak sen haklısın diyeceğim. şu an fransız balkonlu, doğalgazlı dairesinden değil de mağarasındaki ateş başından yazıyor sanki amırcığın tohumu. üzerinden lolo yaptığı adamlar kadar olup orada kalamamış adamsın burda koçaklama yazıyorsun. bitmedi mağduriyetiniz.

edit: lolo yapmak nedir diye mesaj geldi asduıasdujkf. lan yaşlanıyoruz resmen. geçen 99 doğumlu bir genç jetonun geç düşmesi deyimini anlamamıştı da kendimi yaşlı hissetmiştim. bununla birlikte iki oldu. halk dilinde lölö yapmak olarak da kullanılır. asıl hikayesi şudur: (bkz: #16646874) müzikli temaşası için: https://youtu.be/payw0oo-ihy?t=13
  • eli silahlı pkk mensubu kaçakçıların öldürülmesi olayıdır. her zaman ki gibi çeşitli terör örgütü sempatizanları ve türkiye düşmanı kürtçüler olaydan bir mağduriyet yaratma gündem oluşturma peşindeler. geçiniz.

(bkz: pkk'nın türk komünistini davar güder gibi gütmesi)
  • ben bu ülke insanı kadar illegali legal gösteren bir ulus görmedim. masum kaçakçıyı öldüren devlet goy goyu almış gidiyor. mesela batmanda mıydı nerdeydi bir köy var adamların köy olarak geçim kaynağı telefon dolandırıcılığıymış çok şaşırmıştım.

koca bir köy büyük küçük demeden kaçakçılık yapacak kadar yozlaşmış durumda. ama biz olaya bu açıdan bakmıyoruz. kimse de orada tarım yok vs demesin. sınırdan 100 km içerdeki köylü nasıl hayvancılıkla vs yaşıyorsa o da yaşayacak.

gaziantepte kiliste bir çok adam gördüm bir bacağı yok. nooldu diye sorunca “kaçakçılık yapıyorduk mayına bastık yaptık bir hata...” diyor. katil tc falan demiyor çünkü riski biliyor göze alıyor ve yapıyor. bu riski bilerek o pis işe çocuğunu da alıp götürüyorsa o köylünün amk.

şunu tartışabiliriz bu grup kalabalık olması sebebiyle büyük ihtimal terorist tahmin edildi ve fırsat hedefi olarak asker göndererek değil uçakla vuruldu. kaçakçı öldürülür mü? hayır ama o yörede sınırı 40 kişi geçersen terörist muamelesi görmen gayet normal bir hata.

(halkın illegalliği normalleştirmiş olmasına diğer örneklerden biri de imar barışına milyonlarca kaydın girmiş olması. ülkenin en az yarısı ruhsatsız evlerde yaşıyormuş. bu illegalliğe elektrik kaçakçılığını vs ekle. ahlaksız iğrenç bir ülkeyiz)
  • bir yanlış bilgiyi ve "yargı"yı düzeltelim.

deniliyor ki; "bu insanlar kaçakcılık yapıyorlardı ve sınırdan yasadışı biçimde yüklü katırlarla geçiyorlardı"

1) türkiye'de sınır bölgelerindeki köylerin geçim kaynağı kaçakcılık olarak nitelenen "sınırdan gümrüksüz mal geçişi"dir.

2) türkiye devleti ve güvenlik güçleri, sınır boylarında kaçakçılık yapıldığını bilir.

3) türkiye devleti, sınırdan kaçak mal geçiren bu kişilerin kimler olduğunu bilir ve müsade eder.

4) tehlikeli bölgelerde kaçakcılık yapan bu kişiler "giderken" ve "dönerken" jandarmayı bilgilendirir.

5) türkiye'de kaçakcılık jandarma ve askerin bilgisi ve gözetimi dahilinde "görmezden gelinerek" yapılır. çünkü buralarda yaşayan insanların yegane geçim kaynağı budur. eğer buna izin verilmez ise, o köylülerin büyük şehirlere "göç" etmekten başka şansı kalmaz.

6) ölen bu köylüler de, daha önce olduğu gibi kaç kişi olduklarını, nereye gittiklerini ve ne zaman döneceklerini güvenlik güçlerine bildirmiştir. "önceden haber vererek" ve "izin alarak" kaçağa çıkmışlardır.

7) güvenlik güçleri bu bilgiye sahip olmasına rağmen, ilgili kişiler f16'larca bombardıman yoluyla öldürülmüştür.

yani konunun ne pkk ile, ne de terörle bir ilgisi yok. olay tümüyle güvenlik güçlerinin hatası (belki de kastı) sonucu gerçekleşti. hal böyleyken bu masum sabi subyanı terörle, pkk ile ilişkilendirmeye çalışmak tam anlamıyla ahmaklıktır.
  • otta bokta kürt duygu sömürüsü yapılan milyar tane olaydan biri. kimsenin yürümeyeceği terör bölgesinde sen güya “kaçakçılık” yap, öldürülünce vay efendim kürt’lere böyle davranılıyor, kürt’ler hor görülüyor.
    lan senin benden ne üstünlüğün var, orada elini kolunu sallayarak dolaşacaksın. ne bekliyorsun amına koyayım. o dağda asker hariç izinsiz dolaşan herkes vurulur. terör peşinde türküler çığırarak koş, vurulunca vay efendim foşşik devlet.
hesabın var mı? giriş yap