şükela:  tümü | bugün
 • dünya ekonomik formu‘nun (wef) - „ the future of jobs“ baslikli arastirmasina-verilerine göre, makinalar, yakinda insanlardan daha cok is yapar hale gelecek.

  calisma dünyamiz radikal bir sekilde degisiyor. bu konudaki son arastirmaya göre, 2025 yilinda robotlar tarafindan bitirilen isler, insan isgücü tarafindan bitirilen isleri geride birakacak. milyonlarca is ortadan kaldirilacak. ama daha fazla yeni is de olusturulacak.

  insan isgücü tarafindan yapilan islerin günümüzdeki orani olan yüzde 71, 2025 yilinda yüzde 48 düsecek. böylelikle yüzde 52 gibi daha büyük bir orana sahip olacak isgücü, makinalar ve algoritmalar tarafindan yapilir hale gelecek.

  buna göre, dünya capinda yaklasik 75 milyon is, 2025 i bile beklemeden 2022 yilinda ortadan kaldiricak ya da baska bir degisle makineler tarafindan yapilir hale gelecek. bu durum, robotlarin isgücünden etkileneck olan insanlar icin karanlik bir kahanet. fakat ayni zamanda büyük bir umut isigi da var: ayni zamanda, arastirmaya göre, önümüzdeki 5 yil icinde 133 milyon yeni is yaratilacak. ancak bunlarin bazilari tamamen yeni bir uzmanlik bilgisi gerektirecek.

  bu yeni islerde, özellikle, veri analistleri, bilim insanlari, yazilim gelistiricileri, e-ticaret ve sosyal medya uzmanlarina büyük ihtiyac duyulacak. ayni zamanda satis ve pzarlama yöneticileri, inovasyon gelistiricileri ve müsteri danismanlari gibi özel insani beceriler gerektiren islerin sayisi da artmaya baslayacak. öte yandan, klasik ofis islerinin yani sira bordro katipleri veya katip-memur gibi islerin gereksiz olmasi muhtemeldir.

  dünya ekonomik formu uzmanlari, bu son arastirmasini bir isveren arastirmasina-anketine dayandirmis. arastirmaya dünya capinda 300 den fazla sirketin üst düzey yöneticileri. insan kaynaklari yöneticileri dahil edilmis. arastirma, endüstriyel ve gelismekte olan ülkeleri de kapsayan 20 ülkeden 15 milyonda fazla iscinin birlesik isgücünü kapsamis. genel analize ek olarak, raporda 12 endüstri profili ile 29 ülke ve bölge profili bulunmakta.

  yeni wef calismasi, bu isgücü degisikliginin etkilerinin ne kadar farkliliklar gösterdigini de ortaya koyuyor. ankete katilan sirketlerin yüzde 50'si, dijitallestirme ve otomasyonun bir sonucu olarak toplam isgücünün 2022'ye kadar azalacagini varsaymaktadir. buna karsilik, sirketlerin yüzde 38’i calisan sayisini artirmak isterken yüzde 28’lik bir kisim ise otomasyonun calisan sayisini arttiracagini düsünüyor.

  ancak teknolojideki hizli gelismeler, makineleri calistirabilen ve gelistirebilen insanlara da ihtiyac duyuyor. dünya capinda yapilan arastirmaya göre, calisanlara yönelik taleplerin ortalama yüzde 42'si önümüzdeki 5 yil icinde degisecek. her zamanki is gereksinimlerine ek olarak, bir calisan eninde sonunda robotlari programlayabilmeli ve isleyebilmelidir. bazi endüstrilerde, degisiklikler daha kücük, digerlerinde ise daha büyük olacak.

  eee sonuc?

  sirketler dinamik, farkli ve rekabetci bir sekilde makine caginda kalmalari icin insan sermayelerine yatirim yapmalari gerekiyor. aksi takdirde 4. sanayi devriminin potansiyelini kaybedecekler.

  eee peki bunu nasil yapcagiz?

  bunun icin 3 strateji cok önemli: teknik beceriye sahip yeni personel kurmak, tamamen otomatik is akislari gelistirmek. ve eski calisanlari yeniden egitmek.
 • (bkz: rise of the robots)
  (bkz: robotların yükselişi)
  (bkz: martin ford)

  vaktiniz olunca bir okuyun.
 • robotlar ancak vasıfsız yada tekdüze çalışanların işlerini elinden alır. vasıflı çalışanların iş kaybı az olur zira robotların sezgileri ve duyguları yoktur.
  robotların psikologların yerini aldığını düşünün. toplumda o kadar çok çarpık ilişki varki devreleri yanar o robotun. mümkün değil psikolog robot insanın yerini tutamaz.
 • (bkz: player piano)