şükela:  tümü | bugün
  • --- spoiler ---

    film 3. dünya savaşı sonrası iyi görünümlü insan sıkıntısının çekileceği kehanetinde bulunmakla birlikte okur yazarlık oranının düşüklüğüne de dem vurmaktadır ki amerika için savaşıp tek bir savaşta alaskanın tamamını kaybedebilecek olan kahramanımız okuma yazma bilmemektedir. bu nedenle kokpitinin içindeki bir çok önemli düğmenin yanında ne yaptığını ifade eden origamiler bulunur. örneğin tank moduna geçen butonun altında hamamböceği origamisi vardır veya flaş çakıp düşmanını geçici kör eden butonun üstünde yıldız origamisi vardır vb.

    herşeyin son derece kolpa olmasına karşılıkfırlayan yumruk ve testere yarrak gibi süper bir kaç fikirle savaşları kotarabilmiştir ki adamımızın düşman robotuna bitirici vuruşu yaptığı aksiyon hem fikir olarak zekice hem de uygulanış olarak son derece aptalca görünebilmektedir. bu arada düşmanla yaşanan anlamsız dostluk-rekabet (rivalry) çoğu kez tekerrür etmektedir, birbirine düşman ve dünyayı paylaşmaya çalışan iki süper gücün temsilcileri aynı barda beraber nasıl içki içebilmektedir ki. hem bu iki gücün arasına nasıl hakemler girebilir ve bu hakemler nasıl bütün diplomatik süreci beysbol hakemi pijaması giyerek kontrol edebilmektedir.

    bu sebeplerden dolayı belki rafta bulunası bir film değildir ama hayatta bir kere izlenmesi gereklidir.

    --- spoiler ---
  • nerede ne zaman izledim bilmiyorum ama şu sahnesi ile çocuklukta beynime işlemiş. yıllar sonra mechwarrior oynayıp, daha da yıllar sonra mechwarrior nostaljisi yapıp "lan mech filmi yok mu acaba" diye araştırırken denk geldim, sahneyi hatırladım ve ağlamak istiyorum.