şükela:  tümü | bugün
  • hepimizin evinde gırgır var. fiyatı ise 5 tl.
    hal böyleyken bunun şarjlısına niye dünyanın parasını vereyim olabilir.
  • robot deyince beklenti çok yükseliyor. oysa bunun aynısını yapabilen 10 liralık oyuncaklar da var. duvara gidip çarpınca geri geliyor. sadece yerleri süpürsün diye o kadar para verilir mi, bence verilmez.
  • elleri olmadığı içindir.
  • (bkz: türkiye vergi sistemi)

ben şahsen alacağım ancak alırken devletime de bir adet süpürge almak istemediğim için, yurt dışına çıktığımda ilk fırsat olarak alacağım.
  • fakirsen tutmaz
  • 4 yıldır kullanıyorum. tutmadı, evet.

mesaj atan arkadaşlara: eski bir model. irobot roomba 760. yenileri eminim çok daha beceriklidir.
  • ülkemiz özelinde, vergiden ibarettir.

robot süpürgeler öyle duvara çarpan oyuncaklar gibi çalışmazlar; bazısı yakınlık sensörü, bazısı radar, bazısı lidar, bazısı yapay zeka kamerası bile kullanır. bütün evi süpürür, sonra gider kendini şarja takarlar. o yüzdendir ki dünya çapında büyük rağbet görmektedirler.
    iki yıl önce 1700 liraya aldığım süpürgenin yeni vergilerle 7000 liraya satılıyor olması, diğer ülkelerde kolayca alınan bir ev aleti olduğu gerçeğini değiştirmez.
  • andavallar gırgır diye dalga geçtiği için tutmamaktadır. ama bir hesap yapsa, 1-2 günde bir yerleri süpürttüğünde eşyaların tozlanma oranı yarı yarıya azalıyor. çalışıyorum vaktim yok diye eve temizlikçi çağırıyorsan istanbul şartlarında alet kendini 5-8 ayda bir amorti eder.

sorsan ayda kaç kere eline süpürge alıyor cevap veremez, konu robot süpürgeye geldiğinde maşallah günde iki sefer yerleri gırgırlıyorlar. ha çalışmıyorsan 3 5 günde bir evi boydan boya elden geçiriyorsan bu alet zaten sana göre değil, niye hayıflanıyorsun dünyanın parası diye.

edit: evde kedi var. xiomi viomi v2 kullanıyoruz. mevcut fiyatı 4800 lira gözüküyor. mevcut fiyatı 7000 liralık modellerle karşılaştırdığımda daha pahalısını almaya değecek hiçbir veri yok gözüküyor. viomi'nin toz haznesi daha büyük, emiş gücü aynı, sadece daha sesli diyor. valla çok sesli olmasını dert ediyorsan süpürgeyi çalıştırırken sessiz modda çalıştır. normalde de bir elektrik süpürgesinden daha az ses çıkartıyor zaten. pr çalışması diyenler için de, reklamı yapılan ürünü tavsiye etmiyorum, almışken az daha koyun üstüne daha iyisini alın. aynı markanın üst segment cihazı var ama bir karşılaştırma inceleme videosu görmedim hiç. bak bu alet kedi tüyü ve saçılmış kumları topluyor yerden, boru değil. yerleri süpürmesek vahşi batıdaki çalı topakları gibi tüyler geziyor etrafta hafif bir rüzgar esse. aynı şartlarda yaşıyorsan verdiğin paraya zerre acımazsın.
  • öncelikle bu cihaza gerçekten ihtiyacınız olması için evinizde hayvan besliyor olmanız dalan lazım. yoksa pek bir numarası yok. hadi ihtiyacınız var diyelim, 3-4 asgari ücret ile vatandaşın harcama gücünün çok üstünde.
  • 5 yıldır kullaniyorum, sayesinde evdeki elektrik süpürgesinin yerini unuttum. benim evde tuttu.