şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kısacası rpa. pek türkçe'de kullanılmasa da, robotik süreç otomasyonu olarak çevrilebilir. her gün bilgisayar üzerinden yapılan rutin, tekrarlı ve değer yaratmayan işleri otomatize etme olayı. uipath, workfusion, blue prism, kofax vb 10-15 tane bu hizmeti sağlayan program var. belki daha da fazladır.

programlar yapay zeka ile de entegre edilebiliyor ve ücretliler. ben staj yaptığım yerde bir tanesinin community edition'unu ücretsiz olarak kullandım. bir çalışanın günde 2 saatini vererek bir siteye girip veri indirip o veriyi excel'de manipüle etmesi olayını 15 dk içerisinde robotun gerçekleştireceği şekilde tasarlamıştım ve proje adı altında sunmuştum şirkete. bu her gün yapılan bir iş olduğu için de bu işi yapan kişi her gün için 2 saatten kurtulmuştu.

dolayısıyla eğer bu nitelikteki tüm işlerin otomatize olduğunu düşünürseniz, gerçekten toplum için ya da şirket için değer yaratmayan kişiler işsiz kalacak. (ya da değer yaratacak pozisyonlara geçecekler) bence hakettikleri yer de orası. istanbul'da bir plazanın 25inci katında her gün gereksiz işlerle uğraşan ya da devlet dairelerinde bir iş yapmayıp memur adı altında vergilerimizi cebine indiren kişiler bunu hakederdi. dolayısıyla şirketinizde ya da günlük hayatınızda kullanmaya çalışın. değer yaratacak, size bir şeyler katacak şeylerle uğraşmış olursunuz.
  • içinde bulunduğumuz dijital çağın yükselen trendi.

buradan it sektöründe olan veya olmayı düşünen, iyi bir kariyer hedefleyen genç arkadaşlara sesleniyorum: bu rpa mevzusu henüz tam bilinmiyor; sektörde büyük bir açık var ve bu açık rpa kavrandıkça daha da çok artacak.

dolayısıyla iyi bir rpa danışmanı olmak size büyük katkı sağlayacak.

nacizane tavsiyem.

şuraya da bildiğim iyi rpa firmalarını yazıp bırakayım

(bkz: uipath)

(bkz: automation anywhere)