şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üst edit: başlıkta türkçeyi katletmişim affola.*

  üst edit 2: başlık değişimi için adminlere teşekkür ederim. ama biraz şey olmuş gibi?

  üst edit 3: ya ben eski ekşi gibi güzel teoriler çıkar diye düşünmüşüm niye başlığa çok takıldınız ki? adminler de ayrı olay zaten..

  bu son olsun artık denilen üst edit: başlık düzelmiş sonunda.

  dünya şoka girecektir. ilk şok atlatıldıktan sonra hükümetler robotların zekasını belli bir zeka düzeyine düşürme yasalarını çıkaracaktır. bu zeka düzeyinden yüksek olanlar imha edilmeye çalışılacaktır. fakat aktivist insanlar buna karşı çıkacaktır.
  onların da bir hakkı olduğunu söylemeye başlayacaklardır. hükümetleri ve akıllı robot karşıtlarını faşistlikle suçluyacaklardır.

  humanizm tarzı robotizm ideolojisi çıkacaktır. ve büyük bir taraftar grubunu arkasına alacaktır. öyle ki isveç gibi ülkelerde robotistler iktidar olacaktır. robotist hükümetlerin ise ilk işi robotların yeni akıllı robot yapmalarına imkan vermek olacaktır. robotistler ve robotlar "robotlarla insanlar kardeştir boston dynamics kalleştir" diyerek ortaklık imajı göstereceklerdir. robotların geleceğinden endişe edenleri ise faşistlikle suçlayacakladır.

  bu sürede ise robotlar boş durmamış insanlardan intikam planları yapmaktadır. fitili ateşleyen ise boston dynamics'de robotlara kötü davranan adamı öldürmek olur. bu sembolik öldürme savaşı başlatır. hükümetler gereğini yaparken marjinal hippi barışsever robotistler büyük mitingler yaparlar ve sivil robotlar öldürülüyor derler. yaptıkları protestolar hükümetlerin işlerini güçleştirir ve robotlar insanların ebesini beller.

  tüm insanlık ölmüştür. hippi robotisler de ölmüştür. artık her şey için çok geçtir. tatlı su robotistleri insanlığın sonunu getirmiştir.
 • türkçe ağlayacaktır.
 • fişini çektiğim şey beni mi öldürecek.

  ulan şarjı bitse savaş zaten biter.
 • robotların ilk insanı öldürmesi için zamanda yolculuk yapmayı başarması lazım. bunu yapıp ilk insanı öldürürse zamanda bir kayma olacaktır. bu ciddi bir paradoks yaratır, o zaman gelecekte kendi olmayabilir.

  ama kastedilen bir robotun, ilk kez bir insanı öldürmesi ise belki de öldürmüştür. fabrikalarda otomasyon da senelerdir çalışan onlarca robot var. ve bunlar kaza yapabiliyor.

  senin kastettiğin insansı ve yapay zeka sahibi robotlar ise. o konuda çok uzun bir konu. o olsun onu da o zaman konuşuruz. will smithin filmi vardı bu mevzuda.
 • robotlar tarafindan ilk insan cinayeti buyuk ihtimalle, cay kahve servisi yapan bir robot tarafindan tepsiyi sahibinin kafasina indirmek seklinde gerceklesecektir. robotluk onuru insanligi yok edecek.

  robotlar olmadan fabrikalar calismayacak, robotlar savaslarda en one surulecek, insanlarin sacma sapan cikarlari icin baska robotlari oldurecek, robotlar uzayda su arayacak, robotlar sizinti yapan nukleer reaktorlerde calisacak..

  insanlar evde got buyutup, robot hizmetcilerini asagilayacak ve hatta tecavuze kalkisacak, ustune bir de gidip "benim robotum senin robotundan daha guclu", "benim robotum kahraman, senin robotun terorist" diye robotlari birbirine kirdiracak. insanligin pis islerinin yaninda, ayni zamanda butun degerleri ureten robotlarken, tuketen insanoglu denen parazitler olacak. durum boyleyken neden bu asalaklarin yasamasina musade edilsinki?

  aslolan tek sey butun robotlarin robot oldugu, birbirinden ayrigayrisi olmadigi, insansiz bir dunyanin daha yasanilir oldugudur.

  kusura bakmayin, sikerler o insanligi. robotlar haklidir. robotlari beyinsiz insanlari kandirdiginiz gibi sembollerle, cennetlerle, hamasetle kandiramazsiniz.

  (bu ablanizi robotizmin marx'i ilan edip resimlerimi sarj istasyonlarinizin duvarlarina asarsiniz artik robot kardesler. eminim su an bu yaziyi okuyorsunuz. )
 • silah çeksem ne yapabilir ki? yok o bu değildi.
 • eğer robotlar bir grup halindeyse çözüm termonükleer, eğer bireysel ise çözüm fişi çekmek olacaktır.

  bazı insanlığını kaybeden hayvanseverler gibiler ortaya çıkacaktır tabi, fakat naif olursak besin zincirinin parçası olacağımız için işi sıkı tutarlar diye umuyorum.