şükela:  tümü | bugün
 • haber der spiegel
  yapılan bir araştırmaya göre 2025 yılına kadar robotların yerine getirdiği iş miktarı insanların yaptığı işten daha fazla olacak. söz konusu habere göre robotların iş hayatındaki bu üstünlüğünün sonucunda çok sayıda kişi işsiz kalsa da yeni iş imkânları da doğmaktadır.
 • “bu yüzden almanya'da öğrencileri robotların yapamayacağı alanlara yönlendiriyorlar.”

  böyle diyordu izlediğim röportajda bir eğitimci.
  biz ise nitelikli odun yetiştiriyoruz. sosyal ilişkileri zayıf, günü/ânı kurtarmaya çalışan zihniyetli insanlar yetiştiriyoruz. bunun acısını uzun vâdede çok daha keskin bir şekilde göreceğiz.
 • sinyal verecekse sorun yok
 • çok uzun zaman öncesinde öngörülmüş gerçek.
  1990'lı yılların başında tofaş 18 bin kişi çalıştırıyordu.
  üretim miktarı artmasına, kapasite büyümesine rağmen şu an çalışan sayısı 3 bin civarındadır.
  bir takım işler yan sanayiye kaymış olsa da müthiş bir istihdam azalması yaşandığı yadsınamaz.

  (bkz: elveda proletarya)
 • robotlar ya da makineler çok ama çok önce insanlığı solladı. herkes bilmiyor sadece. 2025 de olacak olan insan yapımı robotların sollaması olacaktır olacaksa.
 • belki de daha önce olacak olandır. çin'in anhui eyaletinde; "asistan doktor al" ismi verilen robot; yapay zekası ile tıp sınavını geçti ve doktor oldu. 1950'lerden 1990'lara değin bilgisayarlar satrançta insanları geçemiyordu. 1996'da; deep blue adlı satranç bilgisayarı ile satrançın gelmiş geçmiş bir numarası kasparov maç yaptı ve kasparov deep blue adlı bilgisayarı yendi. sonra; ıbm, deep blue'yu deeper blue olarak geliştirdi. 1 yıl sonraki maçta deeper blue kasparov'u 6 setin sonunda; 2.5'a karşı 3.5'luk puanla mağlup etti. bakalım zaman neler gösterecek...
 • şöyle bir düşününelim, her beden gücü gerektiren işi robotlar yapıyor. bu kadar insan işsiz olacak. herkes istediği her şeyi üretebilme gücüne erişecek bu yüzden de ithalat ve ihracat sadece ham madde üzerine olacak . yalnız sanat ve besin maddesi üretemeyecekler; baktığımızda biz de tarımda dışa bağımlı haldeyiz neredeyse. o yüzden yapay zeka bize iyi gelmeyecek.
 • bakalım ilk (bkz: b166er) robotumuz nerede, nasıl isyan edip matrix evrenine hızlıca geçişimizi sağlayacak, merakla bekliyoruz.
 • açılın gecesi gündüzü sanayi tipi robotlarla geçen uzman kişi geldi.

  bir arkadaşın yukarıda söylediği gibi tofaş üretim kapasitesini arttırdı ama çalışan insan sayısı azaldı. insanların işini artık robotlar yapıyor. örneğin kaynak alanında bir insanın yaklaşık 15 dakikada yapacağı bir kaynak işini robot 2 dakika sürmeden yapıyor. robotun çalışması daha düzgün ve hatasız. yemek, sigara, kahve molası istemiyor fakat bozulduğunda tekrar devreye alması uzun sürebiliyor. bakım maliyetleri daha fazla. önleyici bakım ve kestirimci bakım dediğimiz şey daha türkiyede oturmadı. halen manuel işin yürüdüğü bir dünya istasyon ve hat var. özellikle montaj istasyonları büyük çoğunlukla manuel yani insan gücü ile yapılıyor.

  türkiye'de bulunan hemen hemen bütün otomotiv ve dayanıklı tüketim fabrikalarına girmiş, gezmiş, iş yapmış birisi olarak söyleyebilirim ki 2025 bunun için çok erken bir tarih. en azından bizim ülkemiz için çok erken.

  robotlar insanların yerini alıyor evet ama robotların bakımı, yazılımı, kurulumu vs için insan oğluna yeni iş alanları doğuyor.