şükela:  tümü | bugün
 • isaac asimov'un efsanevi robot-imparatorluk-vakıf serisi kitaplarının dördüncüsü. robot serisinin dördüncü kitabıdır. imparatorlukserisine geçiş kitabıdır ve çok daha sonradan yazılmıştır.

  göçmen dünyalar tanıtılır. solaria boşaltılır. r (robot) giskard, herşeyi değiştirecek planını uygular: dünyayı 200 yılda yaşanmaz hale getirecek faaliyeti başlatır ve ölmeden (?) önce özel yeteneğini daneel olivaw'a aktarır. amadiro ve grubu yok olur. insanlık ikinci kez uzaya açılır.
 • ilk üç kitaptan farklı olarak içerisinde elijah baley'in bulunmadığı robot serisi'nin son kitabı. onun yerine elijah baley'in uzak torunlarından biri olan daneel giskard baley (kısaca dg baley) adlı bir tüccarı barındırır.

  elijah baley'in ölümünün üzerinden 160 yılı aşkın bir zaman geçmiştir. bu süre zarfında, aurora'nın siyasi önderliğini yürütmüş olan dr. han fastolfe'un da desteğiyle arzlılar galaksiye yavaş yavaş yayılmayı ve pek çok gezegende koloniler kurmayı başarmıştır. fakat uyguladığı politikalarla arzlıların galaksiye yayılmasına önayak olan dr. fastolfe yaşlılığa bağlı nedenlerle yaşamını yitirir. bu durum fastolfe'un ezeli rakibi dr. kelden amadiro'nun cesaretlenerek tekrar arza ve arzlılara karşı harekete geçmesine neden olur. ancak bu sefer koşullar elijah baley'in yaşadığı dönemdeki koşullardan çok farklıdır. bir zamanlar uzaycıların mutlak gücü karşısında boyun eğmekten başka çaresi olmayan arzlılar, artık uzaya açılarak yeni dünyalara yerleşmiş ve hızlı bir gelişim sürecine girmiştir. neredeyse uzaycıların gelişmişlik seviyesine yaklaşmışlardır. dolayısıyla bu durum, iki denk gücü birbirine karşı ihtiyatlı davranmaya itmektedir.

  fakat ne olursa olsun arzlıların galaksiye yayılmasını engellemeye ant içmiş olan amadiro, amacını gerçekleştirebilmek için her şeyi yapmaya kararlıdır. parlak ve genç bilimadamı dr. levular mandamus'la birlikte sinsi bir planı devreye sokmaktan çekinmez. r. daneel olivaw ile r. giskard reventlov, amadiro'nun bu sinsi planını hissederek yakın zamanda büyük bir krizle yüzleşmek zorunda kalacaklarının farkındadırlar; lakin bu krizi nasıl atlatacakları tam anlamıyla bir muammadır.

  tüm bu bilinmezlikler içerisinde, solaria'lıların geride başıboş milyonlarca robot bırakarak gezegenlerini terk edip sırra kadem basmaları da çözülmeyi bekleyen bir başka gizemdir. kimse solaria'lıların neden ve nereye gittiklerini bilmemektedir. arzlı tüccarlarsa, solaria'lıların geride bıraktıkları robotların peşindedirler. ama solaria'ya giden gemiler, açıklanamaz bir şekilde saldırıya uğrayarak yok olmaktadır. peki bu saldırıların arkasında kim ya da kimler vardır?

  200'lü yaşlarında olmasına karşın güzelliğinden ve çekiciliğinden bir şey kaybetmemiş olan gladia delmarre ise, tüm bu curcunanın içinde sıkıcı hayatını geride bırakacak ve kendisini büyük bir koşuşturmacanın içinde bulacaktır. dahası, bu koşuşturmanın sonunda arzlılar için bir kahramana dönüşmekten de kurtulamayacaktır. artık gladia delmarre da, tıpkı elijah baley gibi bir kahraman olmuştur. acaba bu yükü kaldırmayı başarabilecek midir?

  öte yandan r. daneel olivaw ve r. giskard reventlov, tüm bu süreç boyunca gelişimlerini sürdürerek, çok büyük yol katetmeyi başarmışlardır. hatta, insanlığın iyiliği ve kurtuluşu uğruna, bireylerin feda edilebileceğini söyleyen sıfırıncı yasa da (zeroth law), bu gelişim sürecinin bir sonucu olarak bulunabilmiştir. elbette, bu yasanın oluşumunda elijah baley'in ölüm döşeğindeyken r. daneel olivaw'a söylediklerinin de büyük katkısı olmuştur. hatta söz konusu bu konuşma, kitabın en vurucu kısımlarının başında gelmektedir. okurken ağlamamak için kendimi zor tuttuğumu da belirtmek isterim. hele r. daneel olivaw'ın elijah baley'i bırakıp gitmek istemeyişi, ölüm haberini aldığında acısından duvara yaslanması, ben denizin bünyesini ziyadesiyle tarumar etmeyi başarmıştır. müthiş bir kitaptır.
 • asimov'un robot serisinin son kitabı... serinin en aksiyonu ve gerginliği yüksek kitabıdır... robotlarla insanlar arasındaki büyük çekişmeye doğru giden evreni karşılamaya hazırlanın...