şükela:  tümü | bugün
  • gerek voltran gerek robotek'teki ve dahi pek cok mecha konulu anime'deki evrensel standart buydu. bir insan icinde oldugu robotu kumanda ediyorsa ve robot vurulursa pilotu da bagirirdi aci cekerdi. biz de "olm adamin ne alakasi var, makine zarar goruyo sonucta" falan diye dusunurduk sacma gelirdi.

insan bu acinin ne oldugunu araba sahibi olunca anliyor. boyle dar bi koseden donerken azicik arabayi cizecegim diye ustune titriyorsun ve hani olur da cizsen "allllah!!!" diye icin gidiyor. ufacik cizik bile olsa boyle kendi vucudunu cizmisler gibi hissediyorsun. dusun bi de oradaki animede adam arabana proton roketi, plazma fuzesi atiyor. aglamaz misin, haykirmaz misin "agggghhhh daha yeni boyatmistim, yeni servisten cikmisti eerrraagghh!" diye. bu aci cekme ve aglamalari gayet normal ve tamamen abartisiz buluyorum. istanbul trafiginde bir taksici bana lazer yagmuru atmaya kalksa mahvolurum, dışı arabayı içi beni yakar. gerci istanbul'da normal yagmurda bile agliyorum "daha yeni yikatmistim" diye ama gozyaslarim yagmurla kaybolup gidiyor.
  • magic knight rayearth'ta zirve yapan olgudur. yalnız orada dahi işe bir mantık katmışlardır; robot fazla vurulduğunda havaya uçacağından acı çekmesi doğal olan autozamlı ya da robotla bizatihi bütünleştiğinden* acı çekmesi doğal olan magic knight falan filan... ama voltron ya da transformers'taki "titreyerek kendinden geçip" 3 dakika sonra aslanlar gibi çarpışan mecha pilotunu ciddi ciddi anlayamayacağım...
  • powe rangers'da bu olayın boku çıkmıştı. yaratık sarı ranger'ın kedisine vururdu, pembe ranger sallanır, acı çekerdi.
  • (bkz: laserion)
  • (bkz: pacific rim)