• hey hey, ma ma, rock and roll can never die!
  • daha güçlü gelmek için enerji topluyor.
  • main stream rock’tan konuşuyorsak esas nedeni bence global piyasada prodüktörlerin menajerlerin artık koskoca gruplar ve grupların her bir şımarık elemanıyla uğraşmak istememesidir. bugün bir prodüktör guns n roses’tan kazandığı parayı salak da olsa justin bieber’dan ya da dj khaled’den rahatça kazanıyor. neden bir grubun her bir elemanını mutlu etmek, grubu bir arada ve üretken kılmak için çaba harcasın ki? müzik piyasasında artık her şey para ve kar zarar ilişkisi. o da para kazandırıyor, bu da. rihanna gibi tek bir şımarıkla uğraşmak müzik piyasasına aerosmith veya u2 gibi beş şımarıkla uğraşmaktan daha kolay geliyor. hepsi bu.
  • müzikte tıpkı moda gibidir. modası geçmiş olarak addedilen 15 yıl sonra tekrar moda olur. güzel günler pekte uzak sayılmaz.
  • "yilin siylimi, gizlirimi bik." diye kişneyen vasıfsız ergen neslin popüler olana yön veren kitleye dahil olmasıdır.

o milyonlarca tık rolling stones, pink floyd, beatles, styx, queen vs ile büyüyen adi pislik nesilden gelmiyor herhalde.

"hadi şimdi oda turu videosu çek!" diyen 10 yaşındaki çocuktan,
    "yaa nolur okul makyajı da yap!" diye yalvaran liseliden,
    karısını slime variline basan amcadan ve akla hayale sığmayacak kurgular yapan tiktokçuklardan geliyor elbet.

dilerseniz rastgele bir tanesini seçin ve diğer sosyal medya hesaplarını kontrol edin. o tuhaf isimli "rapçilerden" en az birine rastlamazsanız gelin beni bulun.

o yüzden sorarım sevgili romalılar:
    "how can we win, when fools can be king?"
  • rock müziğin eskiden de çok fazla alıcısı yoktu. pop müzik ve bir dönemki arabesk furyası yanında daha dar bir dinleyici kitlesi vardı. buna kıyasla pek çok rockçı müzisyen, grup ve besteci mevcuttu. bugün popçu olarak bilinen isimlerin bile bazıları eski rock müzisyenleri.

bugün yeni nesil hip-hop ve rap müziğe daha meraklı görünüyor, fakat eski rock severler de buhar olup uçmadı. istikrarlı bir rock müzik soundu yakalanamadığından ve kaliteli parçalar çıkmadığından rock müzik eski durumunda değil. sağlam ve de dinlenebilir parçalar hala yapılıyor olsa, eski sevenlerine yeni beğenenler de eklenerek hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi oluşacaktır.

ben neden kendimi hala sıkça 70'ler 80'ler ve 90'lar dinlerken buluyorum? çünkü üretkenlik vardı ve çok çok güzel işler meydana getirildi. eskiyi tekrar ve tekrar dinlemek yerine, yeni ve kaliteli parçaları keşfetmek elbette isterim, fakat yok! belki müzikteki farklı akımlar, belki ticari kaygılar bugün kalitesiz saçma sapan bir müzik ortamına hepimizi bıraktı. geçmişi pek bilmeyip kulağı aşina olmayanlar da bugünkü saçmalıkları müzik zannediyor.
  • o kadar üzülüyorum ki bu duruma.
    beni en çok üzen, zaman zaman düşündüren şeylerin içindedir bu durum. özellikle türk rock müziği için hissediyorum bu durumu.

öncelikle rock ölmedi aslında, şekil değiştirdi.
    artık pop, rock ya da blues...vs. gibi değil müzikler. alternatif. hepsinde hepsinin tınısı mevcut.

ama türkiye’ye bakınca, her gün yeni bir grubun çıktığı, güzel albümlerin birbiri ardına patladığı o müthiş 2000’li yıllarından bana kalan bir avuç hüzün sadece.
    biz kaliteyi sevdik. sözlerin derinliğini, gitarın hislerini sevdik. kasetteki tüm şarkıları sırayla dinlemeyi sevdik. ama mp3 çıkınca diğer şarkılara haksızlık yapmamayı da bildik. yine tek tek dinledik şarkıları, sözleri.
    ben o dönem hemen her grubun kadrosunu bilirdim, kimin albümünde kim çalmış, kasetten okumaya bayılırdım. ama ben biraz daha eskiyi seviyorum, 90’lar sonrasını. teoman’ın, athena’nın, özlem tekin’in, kargo’nun ilk yıllarını.
    o dönemin patlayan yıldızı mor var ötesi’nin yalnız şarkı’yı söylediği zamanları. benim için türk rock müziği onlardır. mavi sakal’dır. demir demirkan’dır.

şimdi o zamanlardan bize kalan zakkum, gripin gibi gruplar. ki zakkum’un zehri zakkum albümü o dönem yapılmış en efsane albümdür. piyasada tutunabilmek için ferhat göçer şarkıları yapmaları gerekti, ben saygı duydum.
    şimdi öyle şeyler seviliyorsa onlar da öyle şeyler yapsın, aç kalmasınlar tabi.

buraya bir sürü neden bırakabilirim belki ama kurban gibi bir grubun bilinmiyor olması, canım umut kaya‘nın ortadan kaybolması, 110, çilekeş, tnk, mavi sakal, vega...gibi birbirinden farklı ve renkli grupların unutulması rock müziğin bitmesiyle ilgili değil, müzik dinleyen kitlenin zevksizliğiyle ilgilidir hiç kusura bakmayın.
    şebnem ferah arabeskliğinde boğulabilirsiniz.

unutmadan teoman‘a hiçbir şey olmaz. o artık efsane. *
  • rock müzik yapmak zordur. tüketim ve refah toplumu zor olan zahmetli olanlara girmek istemiyor, ancak öldü demek biraz insafsızlıktır. 80'lerde rock grupları çok meşhurdu, 90'larda bu azalsa da tamamen bitmedi ancak üretkenlik azalmaya başladı. elbette bunu mainstream rock üzerinden söylüyorum, öyle ki 2003'de metallica st. anger albümünde solo olmadan bir metallica nasıl olur göstermeye çalıştı bize ancak inanılmaz kötü tepkiler aldı. rock ve metal eski popülaritesini yitirmiş olabilir, ancak bu rock dinleyicisinin umrunda olmamalıdır. çünkü özünde bu kültür zaten sisteme bir tepki olarak doğmuş sonrasında kendi içinde çeşitlenmiştir. evet dünyada artık rockerlar yaşlı amcalar olmuş ve ben de bir bakıyorum bu yaşlı amcaların arasına girmişim ama bara girince elime telefon almadan müziğe odaklanan gerçek anlamda eğlenen poz kasmayan ben oluyorum, bu yüzden çok da umrumda değil rock ölmüş mü ölmemiş mi sorunsalı.
    haa bir aralar pop- rock vardı, bak o öldü. yani artık u2 falan dinleyen yok, ya hard rock veya metal dinliyor dinleyen, ya da dinlemiyor.
  • rock müziğin öldüğü fikrine nereden kapıldınız? biçim değiştirdi. tıpkı diğer müzikler gibi. siz hala rock deyince guns and roses gibi bir grup arıyorsanız hata yapıyorsunuz.
    tüm müzikler biçim değiştirdi.

günümüz popu ile michael jackson madonna george michael in 80/90 larda yaptığı müzik aynı şey mi?

diğer tüm isimleri geçtim ımagine dragons diye bi grup var mağaradan çıktığınızda dinlersiniz.
  • 'aralık on beşi, dediler rock müzik ölmüş / çok komiksin pop star rock müzik ölür mü" şiirini aklima getirmistir.

millet hala punk is not dead diyor, birileri kalkmks rock muzik ölmüş diyor. bir de bunu mor ve ötesi album cikarmiyor diye argumanlarla destekliyor. lan hallelujah size.
hesabın var mı? giriş yap