şükela:  tümü | bugün
  • korpiklaani ve amon amarth sayesinde katıldığım ve kapıdan girdiğim an geldiğime pişman etmiş organizasyon. cebimdeki sigarayı içerde yasak diye atmak ne anasını satayım. adam içerde sigara standı açtı diye benim paketimden ne istiyorsun. tabi nakit çalışıyoz kartla ödeme yok olayı da ayrı bi saçmalık. kodumun ülkesinde ne zaman konsere gitsem ayrı bi mallıkla karşılaşmak da benim kaderim galiba.
  • bloodbath ve napalm icin gittim fakat artik soyle bir moddayim: hangi grup gelirse gelsin sadece desteklemek icin gidecegim. cunku artik buralarda boyle konserler gormek zor. sadece yerli gruplar olsa bile giderdim.

az kisi gelecegini ongorduklerinden herhalde bu sefer baya ufak bir mekan secmisler festival icin ama mantikli bir karar olmus. tuvaletler sanirim bir metal festivalinde gorebilecegimiz en temiz ve luks tuvaletlerdi. bira fiyati oldukca normal olmakla beraber iceri sigara paketi almamalari dunyanin en buyuk sacmaligiymis onu da entrylerden ogrendim.

gruplara gelince:

milk hunter: ben azili bir milk hunter faniyim bunu bastan soyleyeyim. bu sefer de gayet iyi bir performans sergilediler, ilk grup olmalarina ragmen sound oldukca iyi geliyordu. yillar icinde sarkilarini biraz biraz degistirip daha iyi hale getirmisler. ama artik bi kayit bekliyoruz. spotify'daki turk metal/hardcore listemdeki en buyuk eksiktir kendileri.

sulfur ensemble: erdem capar ve tayfasinin yeni grubu. sonunda bizim de bir sludge/doom metal grubumuz var. ep'lerini konser oncesi dinlemistim. ben begendim gayet iyiler. performanslari da iyiydi.

black tooth: yerli pantera'miz black tooth yine costurdu fazla soze gerek yok.

korpiklaani: folk metal'e son bir yilda falan alistim diyebilirim. ondan once hic sevmezdim. sanirim bana folk metali sevdiren grup eluveite. bu arkadaslar ise iyiler. sadece vodka sarkilarini biliyordum zaten onda da millet costu. gayet eglenen ve dans eden bir seyirci vardi.

napalm death: bekledigimden daha iyi bir performansti. shane baba surekli thums up yapip durdu her sarki arasinda. barney yine politik konusmalarini eksik etmedi ve sahnede ayak basmadik yer birakmadi. klasikleri de caldilar. muthisti.

bloodbath: akerfeld'in nick holmes'den daha basarili bir death vokali oldugunu dusunsem de holmes'un karizmasi bir baska. kiyafetler ve makyajlar on numara bes yildizdi. mukemmel bir death metal ziyafetiydi. ozellikle en sevdigim parcalar so you die, cancer of the soul, ways to the grave, outnumbering the day ve eaten'da costum. hm-2 soundunu midemizde hissettik.

amon amarth: itiraf edeyim amon amarth'in bir kac parca disinda pek fani degilim. ama hakkini vermek lazim cok iyi bir performans ve sahne sovu sergilediler. guzeldi.

sonuc olarak guzel festivaldi ama nerede o 2015 rock off ve headbanger's weekend. tabi ulkenin yasadigi bunca seyden sonra artik zor gibi gozukuyor. siz siz olun konser ayirt etmeden paraniz yettigince destek verin. buna cok ihtiyacimiz var. \m/
  • fırsatı olanın gruplara hayranlık beslemese dahi katılım göstermesini dilediğim festivaldir.

çünkü sevdiğin grubu da canlı seyredebilmen için bu organizasyonların yaşaması gerekiyor. gitmezsen sevdiğin grup gelmediği gibi benzer konserler gerçekleşmeyecek. hayatımızdan bu festivaller çıkacak.

yakınlardaysan, paran varsa git. festivalin tadını çıkar. arkası gelsin.
  • istanbul'da 8-10 bin kişinin death metal konserine geldiğini gösteren müzik olayı. kayıtlara da geçsin. napalm death + bloodbath + amon amarth dinlemek için 150-210 tl'den o kadar bilet satmak türkiye metal tarihinin önemli günlerinden biriydi herhalde... obituary gelse demek neler görecektik.
    konsere alanına sigara sokulmaması skandaldı. girişte tüm paketler toplandı, içerdeki "tobako şop"tan karton karton chesterfield çaktılar millete. ama biranın 15 tl ve ideal büyüklükte karton bardakta olması sevindiriciydi. çağlan tekil'le karşılaştım, ayak üstü sohbet ettim. non serviam'ın tüm sayılarının bende halen durduğunu filan söyledim. güzel adam...

korpiklaani epey bir hayran kitlesi oluşturmuş memlekette, şaşırdım. napalm death'e bayıldım, bloodbath sahne imajıyla dynamo open air havası estirdi, amon amarth ise insanları orgazma ulaştırdı. gerçekten sahnesi çok iyi olan bir grup. çok fazla dinlediğim bir grup değildir zira... ama türkiye'de bu kadar geniş hayran kitlesi bulunduğunu tahmin etmiyordum. 18-22 yaş arası çılgın gözyaşlarıyla izledi performanslarını. avenged sevenfold için hala "emocore ergen grubu" diyen var ama amon amarth da farklı değil yani. onlar sahneye çıktığında sesin en az 5 katı açılması ve dumanlı şovları geceyi zenginleştirdi. ama günlerdir dolaşan "oğlum kendi sahneleriyle geliyolarmış. viking sahnesi" söylentisi gerçeğe dönüşmedi. çoğu grubun gelmeye yanaşmadığı için metal konserine aç olduğumuz şu günlerde iyi geldi. getirenlerden tom araya razı olsun.
  • amon amarth'ın ortalığı yıkıp geçtiği festival olmuştur .
  • amon amarth varsa gerisi yalan. heyecanla beklediğim festival.
  • içeriğine kıyasla, fiyatının aşırı pahalı olduğu festival. amon amarth' ı tamam severiz de 165 tl nedir ? ok yine 165 olsun ama -şu ortamda zor da olsa- doğru düzgün grup açıklayın. ya da fiyatı 100 tl seviyesine çekin en kötü. ne yaptıkları anlaşılmıyor. ses seda da yok. nasıl olsa gelirler mantığıyla mı bekliyorlar nedir ?
  • geçen sene 110 liraya megadeth , children of bodom ve gümbür gümbür bir sabaton dinledim ben rock off ta . açıkçası 165 tl yi ilk gördüğümde amon amarthin headliner olmayacağını düşünmüştüm. bu seneki festival hem çok fazla death metal ağırlıklı hem de fiyata geçen seneye göre çok fazla .
  • amon amarth için gideceğim festival.
  • 1 adet normal bilet aldığım müzik festivalidir.

her sene katıldığım rock off'a 2016 yılında gidememiştim ve eksikliğini bir süre hissettim. o nedenle bu sene hem etkinliğe destek olmak amacıyla, hem de amon amarth ve korpiklaani geldiği için gidiyorum.

yukarıdaki bazı entrylere de değinmeden edemeyeceğim; "yine aynı gruplar neden geliyor, başka grup mu kalmadı, x grup yerine neden y geliyor" tarzı yorumları okumaktan ben bıktım, millet yazmaktan bıkmadı. ülkemizin içinde bulunduğu şartlar nedeniyle zaten kimse gelmek istemiyor, organizatörler binbir zorlukla festivali düzenleyip grupları ikna ediyor, iki üç katı ücret vererek ülkeye getiriyor ama millet yine beğenmiyor. elbet benim de gelmesini istediğim başka gruplar / sanatçılar var ama çıkıp şikayet etmiyorum, onun yerine festivale katılıp adamların emeğini desteklemeyi tercih ediyorum. zaten doğru düzgün müzik festivali kalmadı, bir de bu tarz yorumlar yapıldıkça ileride hiç festival bulamazsak şaşırmam. elimizdekinin kıymetini bilip değerlendirelim ki ileride istediğimiz grupları da canlı canlı dinleme şansımız olsun.

edit: saat 17'de napalm death 19'da da korpiklaani imza seansları düzenlenecekmiş, ilgilenenlere duyurulur.