• sevdiğim hiçbir grup gelmese de, katılıp desteğimi eksik etmeyeceğim festival. 2010'da konser seçemezdik hangisine gitsek diye, şimdi bir tek bu festival elimizde kaldı. böyle bir siyasal ve ekonomik kriz ortamında metal ruhunu yaşatma çabaları için düzenleyen ekibe sonsuz teşekkürler!
  • istanbul büyükşehir belediye başkanı ekrem imamoğlu döneminde gerçekleşmiştir. *
  • pasifagresif'te yazana göre in flames, gojira, dark tranquillity, marduk, cannibal corpse, lamb of god, machine head, kreator, trivium, mastodon, slipknot, arch enemy gibi isimlerin olmayacağı festivaldir.

ona göre istek atın, isteği olmayan da çıksın, kasıyor.

gelmesi gereken tek grup var, slayer. adamlar dağılıyorlar lan. slayer gelmezse neyleyim rock off'u, fuck off'u... :)
  • sanırım çok farklı bir kafayla düşünülen organizasyon. bulabildiğim en kibar giriş bu oldu. bu adamlar 2015'te korn, behemoth, gojira, soulfly, annihilator falan getirdi. benim türkiye'de katıldığım en iyi etkinliklerden biriydi. inanılmaz eğlendim. verdiğim paranın keşke iki katını verseymişim hatta. öyle iyiydi. aklımın almadığı şey ise 2019 yılında hala black tooth'un nasıl getirtildiği. kardeşim neden yıl 2000'lerin ortasıymış gibi davranıyorsunuz ya? bak şimdi aklıma geldi, 2015'te de gelmişti sanırım.

gruptan gerçekten özür dilerim. fakat sevgili organizatörler; insanların gerçekten etrafta viski şişesi kaldırarak hell yeah diye bağıran bir atmosfer istediğini mi düşünüyorsunuz? bunu size düşündürten nedir? bu adamlar pantera'nın ekmeğini yedi ve o yıllar geçti. salın ya bi salın abi.

arkadaşlar eğer ankaralı bir metalci değilseniz, bu sıkıntıyı bilemezsiniz. her konsere black tooth'un çıktığı bir dönem düşünün. x bir grup çıkıyor, peşinden etrafa jack n coke dağıtan bir grup, hell yeaah diye bağıran enteresan fanlar. ulan akşam kuru fasulye yiyeceksin, keçiören'de oturuyorsun ne bu teksas havaları ya. 2000'lerin ikinci yarısı gerçekten böyle geçti ankara'da. abi yorulduk, yeter bu konfederasyon bayraklı dean gitar kokulu müziklerden. sevenlerinden de, yine söylüyorum, grubun kendisinden de özür diliyorum ama yetmedi mi sizce de?

ulan bak vallahi saklıkent'te bir konseriniz vardı. şu sürekli us marine gibi davranan gitaristinizin olduğu dönem. daha bu kadar popi değildiniz. o konsere ben de geldim, en önden izledim, tuna'nın verdiği o jack n coke'tan ben de içtim, hatta tişört bile kaptım sizden abilerim. ama yeter, dağılalım evlere ya.

pentagram nedir peki ya? siz wacken değilsiniz abi, yaşlı metalciler gelsin gibi bir gayeniz olmamalı. wacken'da gidiyorlar, ilk wacken'dan beri giden adamlar var. biz öyle bir kitle değiliz. 18 yaşındaki adamı bağlaman lazım senin. pentagram'la mı bağlayacaksın?

zaten şu folk metal kusturma olayından öyle bir öğk geldi ki gerçekten hayret dahi edemiyorum. çok şükür yurt dışında yakın ülkelere gelen grupları ya da yapılan festivalleri görebiliyoruz da aç kalmıyoruz. gerçi euro böyle giderken yakında onları da kısacağız gibi görünüyor.

neyse ben size biraz daha grup önereyim de onları da ekleyin. bak art niyet vardı bir ara. hicri'nin favorisi. onlar da bayağı her festivalde olurdu, ekleyin. ondan sonra korpiklaani getirtin. anathema var mesela süper grup. konur sokak'ta ev tutmuşlar goygoyunu tekrar yaparız. ondan sonra mesela şey getirin orphaned land.

neyse en azından bu yaz after the burial, meshuggah, animals as leaders, the contortionist, hypocrisy falan dinlerken bu dertlerimden arınacağım.
  • opeth in çıkıp cayır cayır çaldığı,ensiferum un enerjisi ile hakkini verdiği,tek günlük müzik organizasyonu.

opeth i en son 11 yıl önce yine park ormanda unirock festivalinde izlemiştim,o zamanlar prog rock a geçmemiş,full brutal setlist çalıyorlardı,şimdi yarı yarıya dinlediğimde de çok sevdim.organizasyonda kim varsa hepsinin tek tek eline sağlık.

ghost of perdition u 4 k olarak çektim.gelemeyip merak eden suserler için ilgili yerlere ekleyince editledim burayı.

cusp of eternity editi:

cusp of eternity

lai lai hei editi

lai lai hei

ve en sonunda söz verdiğim edit:

ghost of perdition
  • gayet keyifli bir metal konseri. konserdeki gençleri görünce hüzün bastı bir miktar çünkü eskiden yani 90'lı yıllarda ve 2000'lerin başlarında bu tür müzik dinleyenlerin barındığı yerler olurdu ve sayıları oldukça fazlaydı. artık pek görmüyoruz, orada bir arada olunca fark ettik belki de. konser alanı gayet güzeldi, fiyatlar fahiş değildi, oturabilecek banklar vs. olması gayet iyiydi.

pentagram'dan daha iyi performans beklerdim, tabi bunu dinlerken söylemedim. opeth'i dinleyince aradaki farktan yola çıkarak söylüyorum. ensiferum ilk çıktığında sahneye bir enerji getirdi, burada yazılanlara bakılırsa genellikle beğenilmiş. yalnız grubun şarkılarında bilgisayarla elde edilmiş sesler ve geri plan vokalleri vardı. bu doğallığı biraz azalttı. ayrıca kendi folklorundan melodiler içeren şarkıları bir süre sonra monotonlaşmaya başladı. opeth ile ilgili söylecebilecek kötü yorum yok. michael kaç defa gitarını içeriye ayarlamaya yolladı. hatta bir defa gitar geldiğinde "bu gitarın sesi bana osuruk gibi geliyor" dedi. bu anlamda kötü ses sistemi ile ve şartlar ile de mücadele etmeleri profesyonellikten geliyor.

bu kadar genç insanın bir arada bulunması ve büyük kısmının alkollü olmasına rağmen hiç bir kavga dalaşma olmaması harikaydı. bu müziği dinleyen kitlenin medeni seviyesini görmüş olduk.
  • ülkede festival olarak gerçekten sıfır risk kararlar alınmasından nefret eder oldum.

metal festivali ise ; opeth - anathema -
    alternatif festival ise; kadebostany - oi va voi - oscar and the wolf

gerçekten dalga mı geçiyorsunuz ya? baydınız.
  • bu opeth konseriyle beraber 33. farklı opeth şarkımı canlı dinlemiş bulunmaktayım. 92 farklı şarkı çalmışlar bugüne kadar. ben de .35'lik bi oran yakalamışım. kimsenin zklemediği nba istatistiği gibi oldu ama benim için önemli.
  • istanbul’da bulunacağım seminer yüzünden, kaçırmayacağım ve sevdiğim festival. bu devirde organizasyonu gerçekleştirme çabasında olan kişilere teşekkürler.
    opeth eski opeth değil doğru, unutma sende eski sen değilsin, her gün yeni bir benlikle uyanıyorsun.

ekleyeyim. 3. yabancı grup iddialı olmaz ise line- up ını zayıf bulacağım ve sadece opeth için gideceğim olan festivaldir. artı önümüzdeki seneler de ise rock off a biraz önyargıyla yaklaşacağım !
  • yakın coğrafyada - + 15 gün içerisinde dolanan grupları düşünürsek;

alice in chains, disturbed, anthrax, whitesnake, garbage, children of bodom, moonspell, dream theater, lamb of god, slayer gibi hoş isimlerden birileri gelebilir.

gelmezlerse, onları yakınlarda nerede yakalayacağınıza şu adresten bakabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap