• buradaki ilk kriterin özgünlük olması gerekliliğinden yola çıkarak aşağıdaki listeyi hazırlamış bulunmaktayız. bir rock davulcusunda aranan özgünlük, onun sıradan riff ve yürüyüşlerden ne kadar sıyrılıp, 4 4lük ölçüde bile kendine haslığını bize yansıtabilmesi, hatta muzikte davulu supportif bir unsur olmaktan çıkarıp, ana unsur olarak ortaya koyup şarkının yapımına davuldan başlanması, önce davulun yazılıp sonra diğer unsurların üstüne eklenmesi şeklindedir.

1. danny carey (tool)
    2. mike portnoy (dream theater)
    3. neil peart (rush)
    4. john dolmayan (soad)
    5. joey jordison (slipknot)
    6. josh freese (a perfect circle, devo, nine ınch nails)
    7. gavin harrison (king crimson, porcupine tree)
    8. jon theodore (the mars volta, qotsa)
    9. matthew mcdonough (mudvayne)
    10. shannon larkin (godsmack)
  • sozluk yazarlarinin davulcu tabir ettigi fakat bunlarin davulculukla alakasi olmayan listesidir. esas liste, en iyi caz davulculari listesidir, gercek davulcular onlardir...
  • 1. sırada danny carey'i görünce mutlu olduğum liste. gerçekten ama gerçekten böyle bir liste yapsam 1. sıraya danny carey'i koyardım.. diğer sıralamalara katılmayabilirim.. danny carey'in yaratıcılığını başka hiçbir davulcuda görmedim, o aksak çalım, köşeler, senkoplar.. dinlerken alıp bi yerlere götürür adamı.. davula başlamama sebep olan davulculardan da biridir ayrıca.

edit: mutlu eden diğer bir hadise, listede lars ulrich'in olmaması. thomas lang ve virgil donati efsanelerini de listede görmek isterdim açıkcası.
  • listede direk gavin harrison'ı aradım. adam gerçekten iyi.
  • tico torres der susarım.

ben çok severdim bu adamı, geç seksenlerde ve erken doksanlarda. ''hitman'' diye lakabı vardı, çok güçlü bir batericiydi. bir konserde, bon jovi'den önce çıkan gurubun davulcusunun kafasında dolu bir bira bardağını kırmıştı, adam kan revan. hafif belalı bir ağbimizdi, biraz sayko. ama çok coşkulu, iyi çalardı.

bon jovi severdim. gençlik işte..
  • nick mason'ı görmeyince güldüren liste.

rivayete göre live at pompeii'de taş adamları diriltmiştir.
  • (bkz: asım ekren)

tescilli davulcu, damat.
  • popülerliği bir kenara bırakarak kendi zevkime göre yazıyorum. yurdum mike portnoy özentisi davulcuları içimi yıllardır bayıyor zaten. ben de davulcuyum bu arada.

1 - dave abbruzzese (pearl jam 91-94)
    2 - john bonham
    3 - dave grohl (them crooked vultures, qotsa) nirvana hali değil.
    4 - steward copeland (police)
    5 - sean kinney (alice in chains)
    6 - burak gürpınar (türk diye kenara atılıyor yazık oluyor. kendine has çalar.)
    7 - lars ulrich (load ve reload davullarının hastasıyım) şu an berbat halde.
    8 - tommy aldridge
    9 - luke flowers (the cinematic orchestra)
    10 - tim alexander (primus)

özel not: neil peart zevk vermiyor. nick mason da çok sıkıcı çalıyor. isteyenler eksilesin.
  • (bkz: tomas haake) yoksa bende yokum.
hesabın var mı? giriş yap