• bir tarkan parçasını coverlamanın en zor yanı bir tarkan parçası coverlıyor olmak. yani tarkan yorumundan daha iyisini çıkarmak çok ama çok zor bir iş, cesaret ister. bunun yanında ölürüm sana efsane ve zor bir parça: yükseldiği ve kopardığı anları var: "çaldın beni bendeen.." ve "ah başım dönüyor, kanım kaynıyor" kısımları mesela. vokalist bu kısımlarda öyle bir yırtınıyor ki tarkan seviyesine çıkmak için, adamın gerçekten başı dönüyor, kanı falan kaynıyor, dibi düşüyor olabilir. sonuç olarak tarkan'ın desteği önemli tabi ki ama sektörde iyi bir yere gelmek için bundan fazlası gerekiyor.
  • tarkan - ölürüm sana cover'larının klibiyle kendilerini tv'de görüp beni şoke eden gruptur. türk rock camiası zaten g.tü toparlayamayacak diye iyice karamsar olduğumuz şu günlerde bizi iyice bunaltıyorlar. nerden başlasakki? cover şarkıya klip çekip çıkış yapmak ilk kelek noktaları olabilir de, zira bu klip çekilmiş mi kurgulanmış mı ne olmuş onu da anlayamadık. çoktan bayatlamış stutter video efekti belliki "eski tarkan şarkısı bak eski hava yakalayalım 90lar" falan diyerek yapılmış. ama klibi 3. sınıf bir barda 3. sınıf güzel bir kızla ve berbat bir ışıklandırmayla çekince tabiiki bunun hiç bir anlamı olmamış. ayrıca grup imaj olarak epey sakat bir noktada. klibi izlerken sürekli bir "bakkala giderken" ambiyansı yakalıyor insan. müzik olmasa da en azından şekil şemal olarak belki biraz gren'i örnek alsalar toparlarlar. müzikal durumlara gelirsek o noktada çok bir kusur yok. sadece vokalist yaptığı back vokalleri (artık bilerek mi istemeden, farketmeden mi yaptı bilmiyorum ama) sesin 4'lüsü gibi garip bi notadan söylemeseymiş herşey daha güzel duyulurmuş. daha özen göstermeliler yaptıkları işe, kötü klip çekeceklerine hiç çekmesinler, kamera ışık vs boktansa, iyilerini kiralicak imkan yoksa, oturup fotoğraftan, animasyondan klip yapsınlar en azından dijital ortamda daha iyi diyorum kendilerine burdan. çünkü böyle ortaya koydukları müzik de karambole gidiyor gerçekten. "klibi sktret müziğe bak" diyecek kardeşlerime de peşin peşin söylüyorum, eğer ortaya koyduğunuz ürün, sesin dışında bir öğe (ki bu görsel oluyor) barındıran bir mecraya aktarılacaksa bunu doğal olarak beraber değerlendirmek gerekir. insan lokantada önüne gelen hünkar beğendi'yi beğenmezse "hmm patlıcan iyi ama et kötü" diye değil "hünkar beğendi kötü" diye şikayet eder garsona di mi? amaan neyse..

edit: bi de rocka ne abi ya? biraz yaratıcı olun isim bulurken gözünüzü sevim artık.
  • çok kötü cover, çok kötü klip, başarısız bir grup ve "bi daha bi daha" diyen bir halk.

tutar bu.
  • tarkan'ın ölürüm sana adlı klasiğinin ırzına geçmişler. bunların sponsorları, prodüktörleri her kimse allah onu bildiği gibi yapsın.
  • oha. bu ne oğlum?
    tarkan'ın "ölürüm sana" şarkısının ağzına sıçan grup.

az önce beyaz show'daki performansı ile tanıdım. keşke kıyamet dün kopsaymış da dinlemeseymişim.
    bu ne lan? şarkıyı söylememiş bunlar, sıçmış.

bir de herkes "bi daha, bi daha" tezahüratı yapıyor.
    program öncesinde "bi daha bi daha deyin çocuklar" demedilerse götüm. rüyalarıma girmese iyidir.
  • ölürüm sana cover'ına çektikleri klipte tarkan'da arz-ı endam etmiş.

yalnız öyle bir konsept var ki klipte, tarkan sanki yunan mitolojisinden fırlamış müzik tanrısı "musicus" gibi salına salına sinsice tepelerde geziyor ve grubun elemanlarına eleştirel, babacan bir şefkatle onay veren bakışlar fırlatıyor.
    klip güzel, şarkıyı ilk söyleyen olsalardı güzel iş yapmışlar derdim ama her tarkan şarkısına yapılacak cover gibi bu da olmamış.

haaa, bir ara da kurtu gördüm. tarkan neredeyse "atıl kurt" diyecek gibi geldi. kurtta hazırdı oysa. bekledim, ama olmadı.
  • orjinallikten uzak bir coverla nasıl bu kadar yaygara kopardıklarını anlamadığım grup. hadi yaparsın orjinal bişeyler, biz de dinleriz "eyvallah, elinize sağlık" deriz. ama bu cover bildiğin olmamış. hayır bir de bu şarkıyla piyasaya çıkmaları çok büyük risk. yarın kendi şarkılarına klip çektikleri zaman şu ilginin yarısını çekebilseler iyidir. müzik hayatlarında başarılar diliyorum, umarım sonları çilekeş, deja-vu gibi olmaz.
  • üçüncü sınıf gitar tonlarıyla, besteleriyle, iş ahlakından yoksun, kendilerini kendi gözlerinde çok büyütüp rockstar havalarına giren hede topluluğu.
  • beyaz show 'da denk geldiğim kadarıyla dünyadaki en kötü şarkıyı üretmiş grup. ölürüm sana 'nın kemikleri sızlıyordur. bu ney lan ?
  • haklarında ölürüm sana cover'ından başka hiçbir şey bilmediğim ve hiçbir şarkılarını dinlemediğim grup. ölürüm sana gibi iddialı bir şarkının cover'ıyla kitlelerin karşısına çıkıp, yani benim karşıma çıkıp, başarısız olduklarında çoğu kez dinlenmiyor. nitekim kendileri hakkındaki görüşlerim sadece ölürüm sana'dan ibaret.

1_ solist arkadaş bu şarkı kapsamında tarkan'ın tırnağı değil. sesi gitmiyor, kullanamıyor belki de.

2_ ölürüm sana, tarkan'ın pek çok şarkısında olduğu gibi ya tarkan'ın sesini kullanma becerisi, müziği/melodisi, sözleriyle belli bir erotizm içeriyor. sevişirken, ya da ortam ısınırken partnerinle keyifle dinleyip iyice kaptırabileceğin bir şarkı.
    işte rocka cover'ında kaybolan ya da olmayan şey bu. o keyifli, insanı heyecanlandıran erotizm havası yok. eve kız atıp şu şarkıyı açsam çeker gider lan karı.

özetle; ölürüm sana kapsamında iddialı ama bence oldukça başarısızlar. öyle ki başka şarkıları nasıldır, ne yaparlar ne ederler diye dinleyesim yok.
hesabın var mı? giriş yap