şükela:  tümü | bugün
 • european founders* destekli incubator.

  türkiye şubesi kurulmuş olup çok yakın zamanda şaha kalkacaktır.
 • her anlamda agresif, sektör ve rakipler için tehlikeli firma. kumara benzeyen değişik iş stratejisine sahiptirler. kadrolarını oluştururken rakiplerinde ve büyük danışmanlık firmalarında** çalışan elemanları 2-3 kat iyi imkanlar*` :diğer şartlar` imkanlar sunarak işe alır, çok uzun saatler ve yüksek hedeflerle çalıştırır, sonra işin yürüyüp yürümeyeceğini çok kısa sürede* deneyip kimsenin gözünün yaşına bakmadan operasyonlarını sonlandırırlar. ofislerinin kira kontratlarını bile çok kısa süreli* yaparlar.

  türkiye'deki ilk açtıkları web sitesi (bkz: sporena)'nın ceo'su mckinsey çıkışlı ve toplam 2 yıl 5 ay iş tecrübeli* bir genç diye ekleyeleyim.

  (bkz: zero sum game)
  (bkz: samwer brothers)
  (bkz: collateral damage)

  sonradan gelen edit: kendileri hakkında dün yayınlanan techcrunch makalesi de söylenenleri doğrular nitelikte .
 • is ilanlari ile fazlasiyla gulduren sirket. "gpa > 3.50" diye madde koymuslar. *
 • kendileri hakkında duydugum yorumları topluyorum ve aynen iletiyorum:

  sizi arayıp mulakata cagırıyorlarsa bilinki sirketinizden 10 kisiyi daha aramıslardır.
  tam sondajcı bir kafa yapısıyla hızlı büyüyüp ve sonunda hızla küçülecek bir şirket fotoğrafını oraya gidince görmemek imkansız.
  ve maas teklifleri de tatmin edici degil.

  bir de bu var.
  http://sosyalmedya.co/rocket-internet-zalando/
 • garip bir recruitment süreci var.
  top tier consulting şirketlerinden adam çağırıyorlar, ki birkaçını da kafalamış almışlar şirkete.
  bu kafaladıklarını da referans olarak gösterip, "gelin bakın bu tip firmalardan bize geçtiler" diye sunuyorlar.
  insan merak edip bir bakmak istiyor tabii nedir ne değildir, consulting kadar prestijli midir diye.
  ama iş tanımına ve içeriğe bakıyorsun, gayet operasyonel ve geleceği belli olmayan bir iş.

  istediğiniz kadar "ben online retailing'den anlamam, bu işler biraz operasyonel değil mi?" diyin pek fayda etmiyor o stanford mezunu it geekleri için, çünkü yapılan işi rocket science zannediyorlar, isimlerinden dolayı sanırım eheheh. bozuluyorlar operasyonel diyince ayrıca.
  bir de utanmadan consulting geçmişli adama case interview yapıyorlar, ahafhashd. yaptıracağın iş alt tarafı tedarikçilerle anlaşmak, piyasa fiyat seviyesini takip etmek, kampanya yönetmek.

  türkiye operasyonu gayet garip yani. extreme sporlar seviyorsanız mevcut consulting işinizi bırakıp buraya geçebilirsiniz.

  ha bi' de kanyon'da ofis tutmuşlar, bir bakmak lazım kaç aylığına kiraladılar. anladın sen ;)
 • ofisi kanyon'da değil sanayi mahallesindeki oytek plazada olan e-ticaret alanında bir çok firmaya yatırımcı olarak destek veren berlin merkezli alman şirketi. türkiye'de 4 ay önce faaliyete geçmiş olup ve groupon-şehir fırsatı, evimister.com, sporena.com gibi internet sitelerinin de sahibidir. daha fazla bilgi için: http://www.rocket-internet.de/
 • iş görüşmesi öncesi telefon açan headhunter şu soruyu sordu: not ortalamanız kaç? :) yahu mezun olalı 10 sene olmuş, sonra benim cv yi iletmişler firmaya. istememişler, kendim linkedin den başvurdum ve görüştüm..muhtemelen not ortalamamdan kaybettim.ama o kadar akıllılar ki perakende veya e-ticaret tecrübesi hiç olmayan ve sigorta sektöründe tecrübeli birni almışlar:)

  beni benden aldılar...
 • saçmasapan bir şekilde 3,5 üzeri bir gpa bekliyorlar adaylardan. yahu o kadar ortalama yapan adam, yüksek maaş ve çok iyi kariyer olanakları sunan piyasa şirketler varken dönüp bakar mı bu şirkete? küçümsediğimden değil ama böyle büyük bir beklenti ile türkiye'deki insan kaynağına yönelirseniz feci şekilde elinizde patlar. isimleri henüz piyasada çok duyulmadı fakat şu işe alma politikaları ile bile kendilerinden soğumaya yeterli.
 • haftasonu eşşek gibi çalışılan türk firmalarını gördükten sonra bu firmaya bok atan kişilerin nerede çalıştığını merak ettirmektedir.

  ulan ben çalışıyorum 40 saat haftada (en maksimum 50), sen 60. hala bok atıyorsun. ben haftasonu daha bir kez mesai yapmadım, telefonum çalmadı burda.

  1 yılda bitecek işlere 1 ayda yetişir denen çok firma gördüm ama zaman planlamasını bu kadar iyi yapan firmada çalışmamıştım.

  rocket internet belki fransa'da almanya'da ya da avrupa'nın bir başka memleketinde yoğun çalıştırıyordur ama türkiye gerçeklerine göre değerlendirince gayet bol puan alıyor.

  ben türkiye'de envai çeşit firmada haftada 120 saat çalışmış (sabah 9 - gece 4), 3 ay haftaiçi haftasonu ramazan kurban çalışmış, mobingin kralını görmüş adamım. daşşağını yerim rocket internet'in.

  sıkıntılar yok mu. var. firmaya daha çok adam lazım. internette yayılan kötü imaj yüzünden firma yeterince yazılımcı bulamıyor. ama altına porsche çekerken maaş ödemeyen, 4 kişilik işi 2 kişiye yaptıran firmalar varken bundan dolayı bu firmayı suçlayamam.

  iş yükü şu anda ağırsa tamamen rakipler tarafından yürütülen kötüleme kampanyasının ürünüdür. rakiplerin en iyi başardığı şey bu heralde. ama milyar dolarları olan dünya devi samyer brothers'ı sikmek iki karalama haberi ile olmaz. sike sike piyasadaki maaşlar, çalışma şartları rocket internet yüzünden değişecek, sike sike değiştirmeyenler adam kaybedecekler. türkiye için çok olumlu buluyorum.

  artık yazılımcı sikme sezonu bitmiştir. yazılımcı da ereksiyon halinde dolaşmaktadır.

  iki gün sonra milyar dolar hacmi olan türkiye e-ticaret pazarında, bu şirket sıçar da çekip giderse, ben aldığım paraya, edindiğim deneyime bakarım. ki türkiye yönetimin başında google finance'dan tecrübeli kaldırım taşı gibi taşaklı abiler var. doktoralı yönetici görmek yüce rabbime şükürler olsun bana da nasip oldu ölmeden.

  evet rocket internet çok kötü firma onun yerine eviniz yandığında işe gelemediğinizde maaşınızdan kesen mynet'te çalışın. hastayken doktora gittiğinizde binbir fırça yediğiniz sahibinden.com'da çalışın. cumartesi mesai yapılan peak games'de çalışın. çalışanlarına zam yapmayıp altına ferrari alan gittigidiyorda çalışın. maaşları ödemeyen çalışanları taşeronlara öptüren oracle'da çalışın. gebze'de kimyasal fabrikalarının yanına ofis açıp sizin sağlığınızı sallamayan bankalarda çalışın. bu yazdıklarımı bizzat kendim yaşadım, gördüm, duydum. isteyenlere kanıtları da sunarım.

  edit: "haftada 6 gün + gönüllü fazla mesaisi olan limango'da çalışın" yazısı peçeteyle geldi az önce. bir kişi de bilmediğim parçaları göndersin artık diyor, giriyorum nihavend makamından.

  firma battıktan sonra gelen edit: dediğim gibi 9-6 hafta içi çalışıp, paramı aldım. çalışma şartları çok iyiydi. yazılımcı maaşlarının piyasada biraz yükselmiş olmasını bile sağlamış olması bize ciddi fayda sağladı.
 • incubator, company builder falan degil 20. yuzyildaki fabrikatorlerin 21.yy'a ayak uydurmus halidir.