şükela:  tümü | bugün
 • ivan dragonun raki'nin yaşlı arkadaşı apolloyu ringde 'katletmesi' üzerine raki ivan dragoyla maç yapmayı hayatının amacı edinir, olaylar gelisir...
 • bu filmdeki unutulmaz replik "aci yok raki aci yok" tur.
 • bunu da sylvester stallone yazmış, yönetmiştir... kendi yazıp yönettiği için kendini başrolde oynatmıştır...

  ders wermek amaçlı olmasının kenarında bir amerikan pohpohlaması, yüceltmesi çok rahat görülebilir bu filmde... tek güzel tarafı, bir ara ünlenip kötü kalkan paranın, şöhretin kölesi olan aha bu raki boksörünün, birden beş parasız, aciz kalmasıdır; çöküş sürecinin gösterilmesidir...

  raki süper villa yapmıştır kendine, karaboga bunun kafasını skince boksu bırakmak ister ama üç kuruşa da ihtiyacı wardır işin içine, apollo creed'in katledilmesi ve amarka milliyetçiliği girer, raki de amarkanın onurunu kurtarmalıdır, kardeşlik-dostluk-ipekböcekciliği "birbirimizin ağzını gözünü skelim ama kardeşliği bozmayalım, kırılma-küsme olmasın" demelidir.

  o zamanlar eşi olan brigitte nielsen'le beraber oynaması da ayrı bi özelliğidir filmin... dolph lundgren'de yine bu filmle piyasaya atılmıştır... sly'ın bu filmdeki "el arabasıyla aile kucaklama" sahnesinde aşırı yükten kaslarının yırtıldığı söylenir, yine sakallı sly'ı [çok enderdir, (bkz: cobra) da bu filmde görebiliriz... dağlara tırmanma sahnesinin manzarası her gencin tatmak isteyeceği bi görüntüdür.

  pol'ün, zenci antrenör'ün kafasını okşadığı sahne, raki'nin korkunç ivan drago'yu yumruklarla ortaya sürüklemesi, yine bütün parayı kaptıran pol'ün suçu kabul etmemesi [gökdelendeki bölüm], ivan'ın "yumruk ölçer"e vurduktan sonraki kazma bakışı, pol'ün "ortadakine vur" öğütü unutulmazlar arasındadır...
 • bila tereddut diyebilirimki hayatimda gordugum en boktan filmdir.bastan sona sacmadir sapandir, godos amerikan milliyetciligi ve reagan kokmaktadir.
  sabahin koru orhan ayhanla boks maci izlemis kimse bu filmdeki sporun boks oldugunu soyleyemez.bildigin sega oyunudur.
 • "siz değişebiliyorsanız ben değişebiliyorsam hepimiz değişebiliriz" gibi bir replik olur mu ya? vardir bu filmde..
 • rakibi ivan drago'da "he's not a human, he's a piece of iron..." izlenimi birakan rocky versiyonu.
  (bkz: sylvester stallone)
  (bkz: dolph lundgren)
 • filmde ne idüğü belirsiz, işlevsiz bir robot bile vardır. seyir boyunca garip gurup seksenler şarkılarıyla kustuğumuz yetmiyormuş gibi, rakinin antrenörü ile bu salak robotun aşna fişnesine de şahit olmak zorunda kalıyoruz izlerken. prodüktör zoruyla konulduğu besbelli duran bu robot filme bodoslama girişinin ardından hiç bir varlık gösteremiyor, raki ve ivan drago'nun performansları altında eziliyor, silvester stallone'de bu gerçeği farketmiş olmalı ki filmin bir yerinden sonra robotu göremez hale geliyor, yine de raki sovyetlerdeki konuşmasını yaparken bile nafile bir bekleyişe geçiyoruz, robot çıksın da iki oynasın sevimlilik yapsın diye.

  çok işlevsiz görünmekle beraber robot esasında sovyetlerin ruhsuz, sıkıcı teknolojisine (ivan drago'nun antreman sahnelerinde vurgulanıyor bu) kontrast oluştursun diye, sevimli ve yararlı amerikan teknolojisini yüceltmek için koyulmuş gibi.
 • filmde bol keseden rol calan robot rocky'nin kayinbiraderine dogumgunu hediyesidir. nasil bir insan evladi kayinbiraderine robot alir usum sasiyor.
 • turki cumhuriyetlerden ogrenci olarak gelen*, filmin sonunu bilmediklerinden cosku ile ivan dragoyu destekleyen insanlarin sonunda husrana ugradiklari, yuzlerindeki gudik ifadenin biyik altindan gulumseme ile izlenmesine neden olan boktan film.