şükela:  tümü | bugün
 • 1923-1969 yılları arasında yaşamış, 1952 yılında ağır siklet boks şampiyonu olmuş, italyan asıllı amerikalı boksör.
 • (bkz: rocky balboa)
 • londra'da bi' cafesi var.sanırım sohodaydı.gecelere acaip dolu olur.
 • rocky serisinin esin kaynağı.
 • 1952-56 arasında dünya ağır sıklet boks şampiyonluğu ünvanını elinde tutan italyan kökenli abdli boksör. son maçında jersy jo walcott'u 13. raundda nakvtla yendikten sonra boksu bırakan marciano yaptığı 49 karşılaşmada hiç yenilmemiş ve bunların 43'ünü nakavtla kazanmıştı.

  bia
 • gerçek ismi rocco marcegiano'dur. 1 ekim 1923 yılında doğan italyan asıllı amerikalı ağır sıklet boksörüdür.
  1948'de profesyonelliğe adım attı ve ekim 1951'de ünlü boksör joe louis'i yendi. daha sonra ağır siklette ünvanın sahibi olan jersey joe scott'la karşılaşan marciano, rakibini aynı yıl içinde 2 kez yenmeyi başardı.1952'den, boksu bıraktığı 1956 yılına kadar ringden her seferinde galip olarak ayrıldı. 1956 yılında archie moore ile dövüşen rocky, bu zorlu maçı da kazandıktan sonra yaptığı açıklamayla, boks kariyerini noktaladığını açıkladı. asla yenilmemiş olması onu hala dünyanın gelmiş geçmiş en iyi boksörü yapmaktadır.
 • the brockton blockbuster ya da undefeated lakaplarıyla da anılan boksör. 23 eylül 1923 doğumludur. asıl adı rocco francis marchegianoda olsa rocky marciano olarak tanınmaktadır. silvester stalonen'nin efsanevi boksörü rocky'e ilham olduğu konusunda görüşler vardır. ikisininde italyan asıllı amerikalı olması bu kanıyı kuvvetlendirir.
  günümüz boksörleri ile karşılaştırdığımızda marciano, spora geç sayılabilecek bir yaşta başlamıştır. tipik bir amerikan genci olan marciano basketbol ve bezbol da profesyonel kariyer yapmak istemektedir. boks ile orduya girdigi yıllarda tanışır. kendisi bu konu ile alakalı antrenörü goody petronelli şöyle der; "i never thought he'd make it. he was too old, almost 25. he was too short, he was too light. he had no reach. rough and tough, but no finesse."

  ancak rocky marciano herkesi yanıltmaya başarır ve muhteşem bir kariyer ortaya koyar. profesyonel olarak yaptıgı 49 maçta yenilgi ya da beraberlik yüzü görmeyen marciano üstelik 43 maçı knock out ile neticelendirmiştir.

  kanımca marciano ile alakalı en büyük yanılgı onun darbelere karşı çok yüksek direnç göstermesi, böylelikle darbeleri abzorve ederek rakibini yordugu yönündeki düşüncedir. bence bu tamamen yalnıştır.
  öncelikle marciano refleksleri korkunç hızlı olan bir insandır. rakiplerinin yumruklarını yüksek oranda bloke eder, insanüstü denecek bir hız ile iskif alır. buda onu en iyi kontra boksörlerinden biri yapar. joe louis gibi sürratli bir rakipten bile pek çok kez kurtulmayı başarmıştır. çoğu knock outunda geliştirdigi atak karşısında rakibin savunmasız kalması vardır..
  bu düşüncenin temelinde gerek rocky serisindeki gereksiz abartı, gerekse ogünkü yetersiz çekim teknikleri vardır. çoğu kez rocky marciano bir kaç santim sayılabilecek bir mesefeden rakibin yumruklarından uzaklaşmayı başarmıştır.

  "what would be better than walking down any street in any city and knowing you’re a champion?"

  rocky marciano

  "joe louis is the greatest heavyweight champion of all time. rocky marciano is second only to louis. where do i rate ali? somewhere below me. i beat him, and if i could beat him, no doubt joe louis and rocky marciano could have beaten him."

  joe frazier

  www.rockymarciano.net

  www.youtube.com/watch?v=9b0yhvw-vw0
 • dünyanın gördüğü en güçlü yumruğa sahip insan imiş.
 • 40 yıl önce bugün bir uçak kazasında hayatını kaybeden kariyeri boyunca yenilgi yüzü görmemiş italyan asıllı efsanevi boksör. rocky serisinin esin kaynağı. tamamını kazandığı 49 maçının 43'ünde rakibini knock out etmiş. daha da ilginci ise 12 maçta rakiplerini daha ilk raund içerisinde yere sermiş. hayır seni beni ilk raundda yıkar geçer de rakipleri de döneminin en iyileri sonuçta.
 • fight night round 2 ve 3'te en kuvvetli boksörlerden biridir. özellikle kendine has özel vuruşu diğer tüm özel vuruşlardan daha etkilidir.