• türkçe meali "senin 140 dolara yaptırdığın işi ben 20 dolara yaptırırım" olmayan kelime.

tam olarak şu demek:
    - senin elinde maden ruhsatı var, benim elimde makine zart-zurt maden firması var. orayı işleteyim sana %10-15 kira vereyim.

orman bakanlığı'na bağlı bir işletme, enerji bakanlığı'na bir işletmeyle rödovans sözleşmesi de yapabilir.

gerisi politik, konjonktürel, ahbap-çavuş ilişkileri meselesi ve rödovans tanımının harici özel-kamu vs. tartışmaları. rödovans kelimesine anlamından (maden ruhsatı kiralamadan) ötesini yüklemenin bir faydası yok kanımca.
  • soma'daki facia sonrası yanlış biçimde "taşeronlaştırma" terimine karşılık kullanılmaya başladı.

aslen ruhsat sahibinin (bu devlet de olabilir) madeninin çalıştırılması karşılığı alacağı bedelin (kiranın) ve madenin çalışma koşullarının belirlendiği sözleşmenin adıdır.

taşeronlar, kendisi işletiyorsa ruhsat sahibi ile, rödovans sözleşmesi ile işletiliyorsa rödovans sözleşmesi yapan firma ile ayrıca taşeron sözleşmesi yaparlar.

(bkz: rödovans sözleşmesi)
  • türkçe meali lan sikik senin 140 dolara yaptırdığın işi ben 20 dolara yaptırırım,sen karışma 30 dolara da sana satayım olan kelime.adamın 140 dolarlık işi nasıl 20 dolara yaptırdığını sorgulamazsan 283 tane canı toprağa verir bir yerde sorumlu varsa bulacam diye gezersin.ama fazla gezmene gerek yok aynaya bakınca görürsün sorumlu kim.
  • 4 sene çeko okudum bu siktiğimin terimini ilk defa duydum. hangi orospu çocuğu evladının aklına gelip icat ettiyse götüne sağlık.

edit: orospu çocuğunu, orospu çocuğunun evladı diye değiştirdim.
  • hasılat kirasıdır.
    2010 haziran tarihinde maden kanununa eklenen geçici 7. madde ile ruhsat sahibinin işçilik alacaklarından sorumlu tutulamayacağı, sorumluluğun rödovanscıya ait olduğu açıkça hüküm altına alınmıştır. bu maddeyi aşmanın tek yolu rödovans sözleşmesinin muvazaalı olduğunu ileri sürüp, maden mühendisi, mali müşavir ve hukukçu bilirkişi heyeti ile keşfe gidip şirketler arasındaki ilişkinin muvazaalı olduğu tespiti yapılmasıdır.

tabi bu tespiti yapabilecek ehil bilirkişiler bulmak oldukça zor. maden sahaları genellikle ücra köşelerde, dağda tepede oluyor. keşfe giderken mecbur mahalli bilirkişi bulunuyor zira köklü üniversitelerin bulunduğu yerlerden çok uzak. istanbul, ankara üniversitesi gibi fakültelerin öğretim üyeleri kalkıp bilmem neredeki madene gelmiyorlar. il merkezindekiler bile yol meşakkatli, iş netameli, ücreti az diye burun kıvırıyor.

sosyal medyada duyar kasan, açık oturumlarda porum porum atan kitleyi maden sahasına götürmek hiç kolay değil. onlar kameraları, popüler yerleri seviyor
  • fr.redevance: ayrıcalık ücreti, ayrıcalık tutarı, telif hakkı.
  • maden ruhsat sahibinin maden işletme iznini rödövans sözleşmesi ile rödövansçıya devretmesi sonucu rödövansçıdan aldığı ton başına elde edilen hasılat(kira) geliridir.

rödövans sözleşmesi alt işveren sözleşmesi değil, hasılat kirasıdır. bu nedenle de rödövansçı işçilerinin açacağı alacak ve tazminat davalarında ruhsat sahibinin sorumluluğuna gidilemez.

kaldı ki 5595 sayılı maden kanununda ve bazi kanunlarda değişiklik
    yapilmasina dair kanun'un 17. maddesi ek madde 7 ile 3213 sayılı maden kanunu'na aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

?maden ruhsat sahiplerinin, ruhsat sahalarının bir kısmında veya tamamında üçüncü kişilerle yapmış oldukları rödövans sözleşmelerinde, bu alanlarda yapılacak madencilik faaliyetlerinden doğacak iş kanunu, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili idari, mali ve hukuki sorumluluklar rödövansçıya aittir. ancak bu durum ruhsat sahibinin maden kanunundan doğan sorumluluklarını ortadan kaldırmaz.
  • aklima nedense danisikli dovusu getiren kelime!
  • rödovans sözleşmesi yapan ve bu şekilde madeni işletenin genelde kamu değil de özel sektör olduğu, hasılat kirasını alanın da genellikle kamu olduğu dikkate alındığında; işletenin kendi kar kaygısı ile dilediği gibi at koşturduğu, kirayı alanın da semereden başka birşeyi umursamadığı; sosyal devlet denen şeyin de pek ortalarda gözükmediği sözleşme türü. ayrıca bkz. (http://www.maden.org.tr/…ler/afd8346a677af9d_ek.pdf)
hesabın var mı? giriş yap