• kesici stoper, olması gereken transferdir.
 • kim min-jae yerine alınması gereken stoperdi kendisi. peki biz ne yaptık? elde sol stoper szalai varken gittik yine sol stoper olan luan peres'i aldık. gustavo henrique ve samet'e verilen bonservislerle birlikte 3 stoper için toplam 12 miyon € harcadık ama gel gelelim 3 stoperi toplasanız 1 tane adam akıllı stoper etmiyor. yani şu kadro planlamasını kim yapıyor çok merak ediyorum. tamam kabul, saha dışı bir sürü şeyle uğraşılıyor olabilir ama saha içiyle ilgili bu kadar hata varken ortada insanın saha dışıyla mücadele edecek gücü de kalmıyor.

  rakibin arsenal'den torreira çekiyor 6 milyon €'ya sen 4 milyon € verdiğin bruma'ya lisans bile çıkarmıyorsun. rakibin transferin son günü fırsat transferi olarak icardi'yı alıyor sen batshuayi alıyorsun. sonra da hep destek tam destek. ya hu sen önce görevini bi düzgün yap da sonra taraftardan destek istemeye yüzün olsun.
 • yağız sabuncuoğlu'na göre fenerbahçe transfer için girişimlere başlamış. her halükarda şu anda takımda bulunan stoperlerin hepsini keser. adamın tipi zaten tam stoper tipi. işte böyle hamlelerle gel bize ali. bize torbacı kılıklı oyuncu lazım ali. iq'su 60 'yı geçmeyecek aga stoper ve ön liberonun.
 • uzun zamandır söylentisi var, dimarzio da yazınca işler iyice ciddiye bindi, ben de oturdum 5 maçını izledim;

  3 nisan 2021 atalanta-udinese
  13 ağustos 2022 milan-udinese
  18 eylül 2022 inter-udinese
  12 şubat 2023 udinese-sassuolo
  4 mayıs 2023 udinese-napoli

  olmak üzere, fikirlerimi yazayım;

  net özet geçeyim en baştan, şahsi fikrim 10 üzerinden 7.5-8'lik stoper bu adam, öyle milletin gaza geldiği gibi yok yeni lugano'ymuş kim min-jae'ymiş değil, ama yazıldığı gibi tisserand falan filanla da alakası yok.

  öncelikle adam çok net bir sağ stoper. sağ stoperden kastım 4'lü savunma sağı değil aslında, herifin 4'lü savunma performansını izleyebilmek için 2021'e kadar gittim, veri çok kısıtlı, adam udinese kariyerinin yüzde 99'unu 3'lünün sağ stoperi olarak oynamış. sassuolo maçı gibi bazı maçlarda oyunu genişletmiş sağ bek gibi oynamış, diğer maçların çoğunluğunda ise daha net bir stoper performansı göstermiş.

  stilinden bahsetmek gerekirse oyuncu stil olarak uzun boylu, hızlı olmasa da çabuk, geniş adımlı ve benim uzun boylu-geniş adımlı stoperlerde en çok dikkat ettiğim husus olarak dengesiz davranışları bulunmayan bir oyuncu. hani ben bunu nasıl anlatayım bilmiyorum ama szalai-gustavo gibi oyuncular geriye koşarken böyle güven hissi oluşturmuyor, sanki bostan korkuluğu gibi sallanıp her an hata yapabilecekmiş gibi bir hissiyat veriyor ya, aha o hissiyat bu elemanda yok, bu epey olumlu. öyle anlatıldığı gibi çiğ et yiyen beyinsiz bir tipleme de değil, orta açılırken çifte telli oynamayıp ellerini beline bağlıyor, ceza sahası içinde serdar aziz gibi saçma sapan penaltılar yaptıracak dengesiz müdahalelerde bulunmuyor. hamleleri bence başarılı ancak kim gibi her girdiği topu alabilen bir profil de değil, çalım yeme potansiyeli var. hız olarak bence hızlı değil ancak dengeli ve ayakları yere sağlam basan bir oyuncu olduğundan pozisyon kaybettiğinde çabuk toparlayabiliyor, maksimum hız potansiyeli ortalama olsa da hızlanma potansiyeli ve patlayıcılığı bence iyi, bu sebepten pozisyonu süzüp girmesi gerektiğinde ortama giriyor ve çoğunlukla doğru hamleyi yapabiliyor. hava toplarında bence gayet etkili. stil olarak kime kime benziyor diye çok düşündüm, lugano demişler alakası yok, tisserand demişler hiç alakası yok, aklıma gelen ilk tipleme merih demiral oldu açıkçası. merih kadar hızlı ve agresif değil ancak merih'ten iyi özellikleri de mevcut.

  en başta lugano değil dedim, bunun bir sebebi var. lugano çok net bir hamle stoperiydi, rakibe yapışırdı, sürekli boğuşurdu, vururdu kırardı, aşırı agresif ve dengesiz bir savunmacı profiliydi, rakip hücumcuyu hayattan soğuturdu. ben ise 5 maçın sonunda bu adamın bir hamle stoperi mi yoksa kademe stoperi mi olduğunu tam çözemedim. evet hamleli bir oyuncu, basmayı vurmayı seviyor, sert giriyor, ama kesinlikle dengesiz bir oyuncu değil. ne zaman durması, ne zaman basması gerektiğini iyi biliyor, kolay kolay boşa çıkmıyor, pek dillendirilmeyen artı bir özellik olarak oyun içi konsantrasyon ve savunma bilgisini üst düzey gördüm. bütün maçlarda özellikle izledim, tek bir büyük hata dışında maçtan koptuğunu, pozisyonunu kaçırdığını pek görmedim, bu sebepten ötürü 4'lü savunmada net bir hamle stoperi olarak nitelendirmiyorum çünkü "benim fikrim" yanına agresif bir hamle stoperi koyduğunuzda gayet başarıyla kademede bekleyip süpürecek oyuncu profiline de epey yatkın.

  paragraf uzadı yenisini açayım kaldığım yerden devam edeyim, yukarıda saydığım özellikleriyle bence her türlü savunma profilinde forma alabilecek bir oyuncu. 3'lü savunmanın sağı zaten asıl mevkisi, sezgileri ve hamle kapasitesiyle önde bastırabileceğiniz bir profil. 3'lü savunmanın ortasında savunmayı yönlendiren oyuncu da olabiliyor pozisyon bilgisinden dolayı, rahatlıkla oynar. 4'lü savunmalara gelirsek dediğim gibi yanında iyi bir kademe stoperiyle hamle stoperi olarak, yanında iyi bir hamle stoperiyle kademe stoperi olarak kullanılabilir. kısaca toparlamak gerekirse kim min-jae 9.5, lugano 9'luk stoperse "savunma özellikleri olarak" becao'nun da bence 8.5'u var.

  puanı nereden kırdım? gelelim eksilerine ve soru işaretlerine;

  direk yazayım, adam net bir kazma. hani tipine bakın, o tip direk hücum performansına yansımış, ne adam gibi pas verebiliyor, ne topla yürüyebiliyor, bu manada tisserand'ın çok çok uzağında bir profil, hatta arkadaşları bile bunun kazma olduğunun o kadar farkında ki pek pas atmıyorlar, oyun kurulumunda en son tercih olarak kullanıyorlar, o da zaten gelen topların çoğunu ya kaleciye dönüyor, ya sağında solunda boş olan oyuncuya veriyor, ya uzun vuruyor. bu sebepten dolayı stoperinde becao oynuyorsa top çıkarırken çevresinde mutlaka ya iyi dribbler'lar, ya da iyi top yapan oyuncular olması lazım bence, yoksa büyük sıkıntı.

  bir diğer husus, bir nevi soru işareti oynadığı takım. udinese gerçekten çok iyi bir savunma takımıymış, çok kalabalık bir ortasahaları, kompakt bir oyunları ve doğru bir savunma kurguları var. böyle bir savunmada stoperlerin daha hatasız oynamaları tabii ki çok normaldir. şöyle ifade edeyim, izlediğim 5 maçta bizim savunmanın verdiği gibi açıklar verdiklerine, bizim stoperlerin kaldığı gibi hücumcuyla açık alanda birebir kaldıklarına 2 defa şahit oldum, birinde muriel çiğ çiğ yedi becao'yu, diğerinde de kvara solundan attı geçti yere bıraktı kendini penaltı verilmedi (bence de değildi), yani eğer devam edecekse bizim savunma kurgusu gibi geniş alanlar bırakan bir kurguda tam olarak ihtiyaç duyulan profil mi? bence değil.

  velhasıl bir stoper olarak dengeli şekilde agresif, ne zaman girmesi gerektiğini bilecek kadar hamleli, oyun içi konsantrasyon ve pozisyon bilgisi olarak iyi, bir savunmacı olarak her takımda iş yapabilecek kaliteli bir stoper. alınmalı mı? maliyetine göre değişir. transfermarkt 10 milyon euro yazmış piyasasına, 27 yaşında yani aşağı yukarı piyasa bedeline transfer olabilecek yaşta, sözleşmesinin son senesi diye biraz fiyat kırsan 7-8 bandına alınabilecekse bence o fiyata iyi ekleme. becao-peres ikilisi çalışır mı? tamamen kurguya bağlı. mesela ismail kartal gibi dengeli bir 4231 hocası geldi dengeli bir savunma kurdu net çalışır, kolay kolay gol yemezsin. jesus gibi 4'lü savunmada açık alanda bol pozisyon veren bir hoca geldi çalışmaz, gol yemeye devam edersin. jesus kaldı tamamen 3'lü savunmaya geçirdi sağda becao solda peres ortada atilla şahane çalışır, çok da iyi bir tandem olur.

  onayı verdim gelsin, iş yapar. olmadi baska birine mi gidildi? cok sikimde de olmaz acikcasi.
 • eğer gelir ise yeni lugano olur. bence bizim ligimiz için biçilmiş kaftan ve kaya gibi stoper ama bunu bir kenara bırakıyorum. oyun tarzlarından ziyade kişilikleri birebir örtüşüyor lugano ile becao'nun.

  becao brezilya'da acımasız stoperlere takılan bir lakaptır. bizim sert stopere kasap dememiz gibi onlar da becao diyorlar. becao gerçek adı değil yani. siz oradan anlayın nasıl bir adam olduğunu.

  ayrıca milan taraftarı kendisinden nefret eder. adamın kariyerinde toplam 7 golü var. 3'ünü milana atmış. zaten kişilik olarak da pis bir adam olunca milanlılar kafayı takmış adama. becao'dan kurtulacağız diye bayram ediyorlar kendi forumlarında.*

  son olarak becao ile ilgili bir bilgi daha vereyim. kendisi ingilizlerin deyimiyle tam bir shithouser futbolcudur. hakemin bakmadığı yerde rakibinin ayağına basar, kafa topuna çıkarken rakibine dirsek atar, kafayı taktığı oyuncuya durduk yere sert girer. lugano ve melo türünden bir adam anlayacağınız. fenerliler hayranı olacak, diğer taraflarlar nefret edecek kısaca.

  eğer ali koç yönetimi bu işi de yüzüne gözüne bulaştırmaz ise kim min jae'den sonra takıma transfer edilen ikinci adam akıllı stoper olacak kendisi.
 • ali koc buna neden bu kadar kafayi takti anlamis degilim. bence o kadar paraya degecek topcu degil. davinson sanchez'i getirebiliyorsa biraz daha paraya kiyip getirsin. daha garanti bir transfer olur.
 • https://twitter.com/…?t=gwtsmtkwhjjmc2eozyyfjq&s=19

  fenerbahçe transfer etmek üzere imiş...
 • futbol cahili fenerbahçe yönetiminin dünyada yaşayan tek stoper olarak bildiği için 2 aydır kovaladığı stoper. 2 aydır becao da becao . becao’nun iyi veya kötü olmasından bağımsız söylüyorum. bir yönetimin en az 3 tane alternatif belirlemiş olması lazım ki pazarlıkta eli daha rahat hareket edebilsin
 • üst edit: alttaki yorumlara bakınca anlaşılıyor. hepinizi çok fena yanıltacak bu herif. yazdığınız olumsuz şeyleri not edin.

  kendisi hakkında sosyal medyada hastalık gibi yayılan bir karalama kampanyası var. yorumları bazen gülerek bazen de sinirlerim bozularak okuyorum. bu adam türkiye ligi seviyesinde değil, türkiye ligi seviyesinin üstünde bir stoper. gelince herkesin söylediği şeyler götlerine kaçacak. ayrıca adamın "yavaş" olduğuyla ilgili bir algı var. bu adam yavaş da değil, gelince göreceğiz zaten. kısacası; yavaş değil, 10 milyon eder ve çok iyi stoper.

  t: fenerbahçe'ye gelirse çok iyi performans gösterecek olan topçu.
 • iyi transfer olacağı kesin ama 10 milyon eder mi?
hesabın var mı? giriş yap