• üçyüzden fazla filmde adi geçen çilgin bir amerikali yönetmen. bir kült yönetmen oalrak tanımlandı kendisi, festivalde pit and the pendulum adli filminden sonra yapilan muhabbetlerde... kariyerinin başında yaptığı filmlerin çoğu edgar allan poe uyarlamalari olup, tipki pit & the pendulum gibi 10 - 12 kişiyle gayet ucuza kapatilmiş, ilginç filmler. bu "ucuza kapatma" olayini corman'in endüstri mühendisi oluşuna bağlamamız da mümkünmüş, biz bunu öğrendik filmden sonra. ayrica kendisi yaklaşık yüz yaşında {75} ve çok şeker bir herif, uzaktan göründüğü kadarıyla... insanın evine alıp besleyesi geliyor, aslinda herekese böyle masallar anlatacak tolkien ya da george lucas gibi dedeler lazım kanımca...
  • ayrica kendisi, çoğunlu "as himself" olmak üzere birkaç filmde oynamiş, kuzularin sessizliği ve godfather ii bunlardan ilginç olanlari...
  • soru: kendisi hannibal'i gördü mü? kuzuların sessizliği ile karşılaştırabilir mi?
    cevap: ben hannibal'i görmedim, ama kuzuların sessizliğini sevmiştim, zaten ufak bir rolüm vardı... {ben: oeeh}
  • festivalde* geceyarisi sinemasindan once gelip kendisine yoneltilen sorulari yanitlayan, sevenlerini bahtiyar eden yonetmen.
  • "how i made a hundred movies in hollywood (and never lost a dime)" isminde bi kitap yazmıştır
  • canavarların kol gezdiği korku filmlerinin aksine, korkulan varlığın ekranın ortasında dans etmediği psikolojik korku filmleri çekmiş. filmlerini çok kısa sürede çekmesiyle de hatrı sayılır rekorlara imza atmış, hatta the little shop of horrors'u 2 gün 1 gecede çekerek ne kadar kurt bir adam olduğunu göstermiş
  • the little shop of horrors'tan önce a bucket of blood isminde, yazarı, konusu, tekniği, ekibi aynı olan bir film çekmiş ama nedense kült olan the little shop of horrors olmuş. yine de, a bucket of blood'un kendisinde daha özel bir yeri olduğunu itiraf etmiş vaktinde, belki bir demecinde, belki söyleşilerde.
  • roger corman, kendi şirketiyle beraber, 60'lardeki bir çok furyanın da bizzat çıkış kaynağı olmuş.
    motorsikletli yol filmleri, tutsak kadınların intikamlarını anlatan filmler, erotiğe çalan ama feminist eğilimli hemşire filmleri ve hatta blaxploitation'larda hep parmağı war.
  • (bkz: b movie)
  • en kısa zamanda en ucuza film çeken üstad. ayrıca ron howard ve james cameron gibi yönetmenlerin yetiştirilmesinde ön ayak olmuş yönetmen
hesabın var mı? giriş yap