şükela:  tümü | bugün
 • hollywood'a gelmiş dahi yönetmenlerdendir. 1955 yılında swamp women isimli günümüz için b tipi, 3. sınıf bir film sayılabilcek, ancak zamanına göre görselliği üst düzeyde iyi bir filmle yönetmenliğe ilk adımını atmıştır. altmış kadar filmin yönetmenliğini üstlenmiş üçyüzden fazla filmin yapımcılığını üstlenmiş, çoğu filminde rol almış, senaryo yazmaktan çok öyküleri senaryolaştırmakta ustalaşmış, birçok ünlü yönetmenin ustası olmuştur. günümüz hollywood filmlerine müziğin nasıl kullanılması gerektiğini, müziğin sadece olaylar sırasında bir eşlik edici değil, aynı zamanda olayları tamamlayıcı, filmin yönünü gösteren olduklarını sektöre öğretmiştir. ne kadar teenage cave man gibi sinema filmlerine imza atmış olsada, the masque of the red death, the haunted palace, the raven, de sade, pit and the pendulum gibi şaheserlere de imza atmıştır. özellikle edgar allen poe ve h.p. lovecraft öykülerini dramatize etmede gösterdiği başarı yok sayılamaz. usta yazarların öykülerini dramatize ederken de, çekimlerde de kendisi gibi poe hayranı usta oyuncu vincent price ile çalışmıştır. filmlerinin çoğundaysa figuran kadrosundan oyuncular seçmiş ve yaratmıştır. eisenstein'da halkı kullanmamış mıydı sinemasında? önemli olan kurgulama gücü değilmiydi? neden ucuza film yapmak sebebiyle bir usta eleştirilebiliyor?
  roger corman hakkında konuşulurken şunlar da düşünülmelidir; günümüz hollywood sinemasının ünlü ve usta aktör, yapımcı, ışıkcı, yönetmenlerini yetiştirmiştir. usta çırak ilişkisiyle günümüz sektörüne yön vermiştir. elbette ki sadece hollywood sinemasına yön vermiştir, ancak bu onun büyük bir usta olmasını engelleyemez. düşününki roger corman tim burton gibi bir dahiye, jack nicholson gibi bir üstada, francis ford coppola gibi dramatizm ustası bir yönetmene yön vermiştir. sizce bu yönetmen sadece b tipi filmler yapmış aptal hollywood yönetmenleriyle aynı kefeye konulabilir mi?
 • roger corman'in yardimci asistanligini yapan francis ford coppola buyudunde onun da yardimci asistanligini george lucas yapmistir. simdi ailecek merakla george lucas'in yardimci asistanini beklemekteyiz.
 • üçyüzden fazla filmde adi geçen çilgin bir amerikali yönetmen. bir kült yönetmen oalrak tanımlandı kendisi, festivalde pit and the pendulum adli filminden sonra yapilan muhabbetlerde... kariyerinin başında yaptığı filmlerin çoğu edgar allan poe uyarlamalari olup, tipki pit & the pendulum gibi 10 - 12 kişiyle gayet ucuza kapatilmiş, ilginç filmler. bu "ucuza kapatma" olayini corman'in endüstri mühendisi oluşuna bağlamamız da mümkünmüş, biz bunu öğrendik filmden sonra. ayrica kendisi yaklaşık yüz yaşında {75} ve çok şeker bir herif, uzaktan göründüğü kadarıyla... insanın evine alıp besleyesi geliyor, aslinda herekese böyle masallar anlatacak tolkien ya da george lucas gibi dedeler lazım kanımca...
 • canavarların kol gezdiği korku filmlerinin aksine, korkulan varlığın ekranın ortasında dans etmediği psikolojik korku filmleri çekmiş. filmlerini çok kısa sürede çekmesiyle de hatrı sayılır rekorlara imza atmış, hatta the little shop of horrors'u 2 gün 1 gecede çekerek ne kadar kurt bir adam olduğunu göstermiş
 • the little shop of horrors'tan önce a bucket of blood isminde, yazarı, konusu, tekniği, ekibi aynı olan bir film çekmiş ama nedense kült olan the little shop of horrors olmuş. yine de, a bucket of blood'un kendisinde daha özel bir yeri olduğunu itiraf etmiş vaktinde, belki bir demecinde, belki söyleşilerde.
 • roger corman, kendi şirketiyle beraber, 60'lardeki bir çok furyanın da bizzat çıkış kaynağı olmuş.
  motorsikletli yol filmleri, tutsak kadınların intikamlarını anlatan filmler, erotiğe çalan ama feminist eğilimli hemşire filmleri ve hatta blaxploitation'larda hep parmağı war.
 • festivalde* geceyarisi sinemasindan once gelip kendisine yoneltilen sorulari yanitlayan, sevenlerini bahtiyar eden yonetmen.
 • çekmediği sinema türü olmayan yönetmen/yapımcı. amerikan milletinin "schlock" dediği sinemanın en önemli ismidir. b türü filmlerin öncüsüdür. çektiği çoğu fantastik filmler, sadece maddi sıkıntılardan ibaret teknik eksiklikleri ile değil çok kötü olan oyunculukları, seneryosu ile de dikkat çeker. belki de corman 50'li-60'lı yılların sinema izleyicisinin istediği veren bir sinema adamıdır.

  roger corman'ın nasıl ba$arısı yapımcılığıdır. b türü filmleri bir kaç günde çekerek, sinemalara getirmi$ ve bunlardan kendine bir imparatorluk kurmu$tur. ayrı zamanda aralarında francis ford coppola, martin scorsese, joe dante, james cameron gibi bir çok ünlü ve ba$arılı yönetmene maddi imkanlar sunmu$. ve bu ki$ilerin ilk uzun metraj filmlerini çekmesine ön ayak olmu$ bir ki$idir.
 • en kısa zamanda en ucuza film çeken üstad. ayrıca ron howard ve james cameron gibi yönetmenlerin yetiştirilmesinde ön ayak olmuş yönetmen
 • easy rider'ı yönetmeyi reddetmiş.

hesabın var mı? giriş yap