şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1950 ny doğumlu fotoğrafçı. çocukluğu annesinin 1960 yılında magnum photos ny ofisinde editörlük yapması nedeniyle fotoğraf ve fotoğrafçılıkla geçmiş. fotoğrafçılığı ticari olarak yapmayan ballen jeolog olarak gittiği güney afrikada fotoğrafı hobi olmaktan çıkarıp profesyonelleşir. fotoğraf alanında bir çok ödül sahibi olan ballen mekanlara, insanlara ve nesnelere yer vermekte. siyah beyaz fotoğraf üzerinde çalışan ve uzmanlaşan fotoğrafçı, anlamsal olarak derinlik sahibi, karmaşık ve çok katmanlı işler üretmeyi hedef edinmiş.

  http://www.rogerballen.com/
 • “you need to integrate the world around you with the world inside of you” demiş ve şöyle şeyler ortaya çıkmış:

  http://lannassignment2.wordpress.com/
 • directing nasıl olurmuş onu göstermiş bize şu klip aracılığı ile. buyrun burdan: http://www.youtube.com/watch?v=8uee_mcxvrw
 • aşmış fotoğrafçıdır. son çalışması "asylum of the birds"ün videosunu şuradan gerim gerim gerilerek izleyebilirsiniz:
  (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=mv-e6s51vco)
 • istanbul modern'in fotoğraf galerisinde 28 aralık'tan itibaren eserleri görülecek fotoğrafçı.

  roger ballen üzerine yazılmış en iyi tanımlardan biri ipek çınar'a ait:

  "roger ballen, bu alışkın olduğumuz dünyada birbiriyle hiçbir alakası olmayacak şeyleri bir araya getirerek, onların özlerini birbirine yaklaştırıyor. kelimelerin cümle içinde, tek başına sahip oldukları anlamdan farklı bir görev üstlenmeleri misali, roger ballen’in fotoğraflarında da nesneler, kendi başlarına sahip oldukları imgenin ötesinde bir anlam giyiniyor. bir diğer deyişle ballen, nesnelerin özüyle oynuyor. mutlak saflık ve ondan uzaktalığı birbirinin içinde eritiyor."
 • ballenesk üslubunun yaratıcısı fotoğraf sanatçısıdır.

  28 aralık 2016'da istanbul modern fotoğraf galerisinde açılan sergiyi 4 haziran’a kadar ziyaret edebilirsiniz. küratörlüğünü demet yıldız’ın yaptığı sergi: dorps, platteland, yaban ülke, gölge oda, misafirhane, kuş sığınağı ve hayaletler tiyatrosu serilerinden bir seçki ve bir de ballenesk oda adlı yerleştirmeden oluşuyor.
 • fotoğrafa belgesel türüyle başlayıp zamanla kendine özgü 'ballenesque' diye nitelenen işler yapan çağdaş sanatçı.

  çizim, resim, heykel, enstalasyonlardan da yararlanan fotoğrafçının eserlerinin karmaşık örgüsü sanırım bu disiplinlerarasılıkta yatıyor yine de nihayetinde modern insanın duygudurumunu başka türlü ifade edemiyor hiçbir sanatçı artık.

  ballen'ın fotoğrafları aynı zamanda doku, ışık ve izleyici özne ile de etkileşim halinde bu da onun post-modern yaklaşımını yansıtıyor bence.

  bir ballen işine bakmak (ya da onu deneyimlemek) beckett oyununda rol almak kadar absürd, türkiye siyasetinde çözüm üretmek kadar grotesk.

  şu ara retrospektifi istanbul modern'de gezilebilir, görülebilir.