şükela:  tümü | bugün
 • bi bilim adami. matematik profesoru.
  godel'in fikirlerinden yola cikarak, insan beyninin, bilgisayarin yapabileceklerinden daha fazlasini yapmaya yetenegi oldugunu ispatlamaya cali$mi$tir.
  shadows of the mind isimli bir kitabi mevcuttur.
 • sir roger penrose.. royal society üyesi, oxford üniversitesi rouse ball kürsüsünde matematik profesörü.
  1931'de doğmuştur. 1964'de kara deliklerin birer singularitye ulaşacağını matematiksel olarak göstermiş, kendisinin anlamadığı tarafları sonradan stephen hawking ele alıp geliştirmiştir. bugün fizikte penrose diagramlari adı verilen kara delike yaklaşan bir cismin akıbetinin nasıl olacağını görmenizi sağlayan matematiksel yapilar anladığınız üzere bu adamın eseridir.

  iki boyutlu bir öklid düzlemini kendi kendini tekrar ederek kaplayan şekillerin neler olduğu sorusunun* daha gelişmiş bir versiyonunu ele almış -zamanında ipe sapa ne zaman geleceği belli olmayan bir sorudur kendisi- hatta ele almakla bırakmayıp çözmüş, 10 yıl sonra kimyada çok işe yaradığını görüp eüzü besmele çekmiştir.

  fizikte yeni teorileri olduğunu da eklemek gerekir. kendisi string theory'cilerine hiç uymayarak, twistor uzayi adını verdiği bir uzay ile genel gorelilik teorisinin reel sayilar uzerine kurulu yapısını kompleks sayilara genişleterek -yani uzay-zaman geometrisindeki bir değişiklik ile- kuantum fiziğini görelilik teorisi ile bağdaştırmaya çalışmıştır.

  quantum consciousness fikrinin hameroff ile fikir babasidir. escher'in bir çok resminde bu adamın etkisi görülür..

  ayrıca bir ai'cıya bu adamın adını kesinlikle vermeyiniz. zira uyuklayan bir ai'cı bile sizinle 3 gün 3 gece tartışmak için frankestein gibi beklemektedir.
 • popüler olmuş, çok satmış başlığında "mind" geçen kitaplarını okumuş, stuart hameroffla beraber geliştirdikleri quantum consciousness teorisini okumak ve anlamaya ikiyüz küsur saatini vakfetmiş (ancak henüz hazmedilememiş, demlenme sürecinde) biri olarak kendisine olan saygımı yitirmiş değilim halen.
  ancak, karşısında dennett olmayaydı, fikirleri daha baskın olur, bu koca kurt aicıların paşa gönüllerince eleştirdikleri bir şahsiyet olmazdı herhalde.
  kendi eden kendi bulur, derler. ne gerek vardı penrose amca, tüm o saygınlığını bilimin henüz emeklediği bir alanda verdiği ilk filizleri koparmak için kullanmaya. önce olmaz dedin, sonra teoriyi pişirip sürdün önümüze, ama insan eşsiz olmak zorunda olmasa ne çıkardı ki. zaten antroposantrizmden çok çekmemiş miydik. yine de selam eder, ellerinden öperim.*
 • son yillarin amatorler icin yazilmis en basarili bilim kitaplarindan biri olan ve tubitak yayinlarindan bilgisayar ve zeka, fizigin gizemi, us nerede seklinde bir ucleme halinde cikan kralin yeni usu'nun yazari.
 • spirutualisttir. yapay zekanın imkansızlığının anlatıldığı bir kitapta evren'in ve fiziğin belirsikliklerinden bahsetmesini baska bir sekilde yorumlamak mümkün değil zira.
 • kuantum fiziğinin problemlerini çözecek ve teoriyi yenileyecek, zamana göre simetrik olmayan bir denklem bulunduğunu öne sürer. (bkz: zamana göre simetri)
 • su meshur zar konusunda da hawking'in tersine einstein'ın yanında yer alır; tanrının zar atmadığına gönülden inanıyorum mealinde bir söz sarfetmiştir.

  dindar bir insandır da kendisi; bir ilk devindiriciye ve ruha inanır. inanılmaz geniş bilim bilgisi ile bilimle tanrı inancının bağdaşmaz olmadığı tezine destek olabilir belki. belki de olamaz.
 • çok başarılı bir insan, zeki, akıllı bir birey, disiplinli çalışkın bir bilimadamı. severim keratayı. lakin kimi konularda einstein'ın bilimsel determinizm'e duygusal yaklaşımı gibi duygusallaşıyor kanaatimce. materyalizmden, insana denk olunabileceğinden ve hatta onun aşılabileceğinden hazzetmiyor.

  en azından ben öyle anladım söylediklerinden.
 • yavuz nutku ile nutku-penrose metrigini* yapmis olan ingiliz amca.
 • yapay zeka'nin quantum fiziginin islemedigi deterministik bir ortam olan bilgisayarda tam manasiyla modellenemeyecegini iddia eden bilim ki$isi. hatta daha da ileri giderek bugunku fizik buna yetmiyor demistir.