şükela:  tümü | bugün
 • batı ağıl düşerken gondor neredeydi diyen theoden king'e hak verdiğimiz olmuştur tabi. ama işin aslı geçmişe dayanıyor. bu yardım bir zarurettir. eorl the young'ın *yıllar yıllar önce ettiği bir yemine dayanır. ki bu yemin, rohan topraklarının, rohirrim'e ait olmasının sebebidir. tabi bu durum, gondor'un yok olmayışının sebebinin eorlingas olduğunu da değiştirmiyor.

  celebrant düzlükleri savaşı sonrası eorl, gondor vekilharcı cirion'ai mering nehri'ne kadar eşlik eder ve burada ayrılırlar. cirion, eorl'a 3 ay sonra tekrar burada buluşacaklarını ve calenardhon*'u eorl'un korumasına bıraktığını söyler. ağustos 2510'da yeniden buluştukları zaman cirion, eorl'u, firien ormanındaki huşu içindeki tepe'ye, halifirien'e götürür. buradaki elendil'in mezarı önünde, eorl'a calenardhon'u, ona ve halkına gondor'a hizmetlerinden dolayı yeni bir yurt olarak sunmayı teklif eder. eorl takdir ettiği cirion'un bu hediyesine derinden sevinir ve ona halkı adına gondor'a ne zaman ihtiyacı olursa yardım edeceğine dair yemin eder. eorl, orta dünya’nın yükselen tehlikesine karşı halkının onlarla ittifak içinde kalması gerektiğini çoktan anlamıştır. eorl ordusunun yarısını calenardhon'da bırakır ve kuzeye, halkının kalan kısmını toplamaya gider ve onları yeni vatanlarına götürür. bundan böyle orası 'yurt' olarak anılmaya başlar. gondor'da ise yeni müttefiklerinin yurdu rohan olarak anılıyordur.
  eorl yurt'un krallığını 35 yıl sürdürür. harrowdale vadisinin girişindeki tepeyi edoras şehri için uygun bir yer olarak belirler ama tekev, altın konak, eorl yaşarken tamamlanamıştır ve eorl ömrünün geri kalanında aldburg'da yaşar. eorl'un oğlu brego 2512 yılında doğar.
  2545 yılında rohan doğulular tarafından saldırıya uğrar. saldırı engellenir fakat eorl bu saldırıda ölür. edoras'ın üzerine kurulduğu tepenin eteğindeki bir mezara atı felarof ile birlikte gömülür. oğlu brego rohan'ın yeni kralı olarak soyunu devam ettirir.
  rohan, eorl hanedanı tarafından yönetilmeye devam eder ve halk kendini eorlingas yada eorl'un oğulları olarak adlandırır. eorl'un yemini unutulmamıştır. yüzük savaşı'nda rohan kralı theoden atalarının yeminini onurlandırır ve pelennor düzlükleri savaşı'nda gondor'un yardımına gider. eorl yemini theoden'in varisi, gondor ve arnor'un birleşik kralı aragorn ile arkadaşlığını bağlı tutan eomer tarafından da devam ettirilir.
  kaynak
 • theoden'in şerefli bir kral olmasıdır
 • şerefli direnişe destek içindir.
 • kambersiz düğün olmadığı içindir.
 • insanlığın en büyük krallığının düşmesine gönlü el vermemiştir. evet batıağıl düşerken gondor ortada yoktur ama bu aynı şerefsizliği yapmak için bahane değildir.

  çok yaşa kral theoden!
 • senaryo gereğidir elbette.
  yoksa gerçek hayatta kim kime bedavaya yardım ediyor, hey yavrum hey.
 • nato'ya girmek içindir.
 • hain esed'i devirmek içindir
 • hem kral theoden'in atalarının yeminini tutmak istemesi, hem de eğer insanlığın sonu gelecekse bunu bir köşede solucan gibi saklanarak değil de cesurca ve onurluca karşılamak fırsatını tepmeme tercihidir bu neden.

  ve yine bu nedenledir ki kral theoden atını son bir kez orc'larin üzerine sürerken hiç olmadığı kadar güçlü, hiç olmadığı kadar mağrur ve hiç olmadığı kadar kendinden emindir.

  kahramanca olmalıdır eğer, bir son olacaksa....

  edit: uyarı ve düzelti için tylor'a teşekkürler...