şükela:  tümü | bugün
 • burada "erkek ve çocukların katledilmesi, kadınların ırzına geçilmesi helaldir." diye fetvalar verilirken kimsenin bunu umursamaması beni deli ediyor. eğer bu katliam suriye' de olsaydı haber kanallarının oraya gidip canlı yayın yaparlardı ama gel gör ki bu katliam rojavada oluyor ve sosyal medyadaki aktivistliği öve öve bitirilemeyen ekşisözlükte ise hakkında 30 (otuz) kadar entry giriliyor.
  buna ses çıkarmıyorsunuz ama ali, mehmet, medeni, ethem ve abdullah direnişteyken öldü. tam 5 kişi ve ekmek almaya giden bir çocuk da (berkin elvan) polis yüzünden komada... polis yüzünden 5 kişi öldü, sayamayacağımız kadar çok kişi yaralandı ve sloganlar atarak yürümekten başka bir şey yapmıyorsunuz. bu mu türk halkının uyanması?
 • sinirden hakkında uzun bi entry giremeyeceğim katliam. hakkında yapabileceğimiz tartışabileceğimiz sayfalarca siyasi analiz vardır elbette ama tüm bu sofistike teoriler ve yaklaşımlar buz gibi gerçeğin önünde anlamsızlaşıyor. insanlar vahşice katlediliyor, kadınlara tecavüz helal(!) kılınıyor ve herkes görmezden geliyor.

  (bkz: sinirden entry girememek)
 • bu katliamda katkısı olan ne kadar insan varsa anasını avradını.... buna sadece tetiği ceken eller değil, türkiye icinde bunlara silah gönderen besleyen serefsizler de dahil.

  ve akp'ye oy veren ne kadar kürt-türk varsa bu katliam da onların da katkısı tartışılamaz.
 • masum çocukların öldüğü bir coğrafya. masum çocukların öldüğü herhangi bir coğrafya olması neden onlarca insanı sokaklara dökmüyor? tecavüz edilen, tecavüz edilmesi "helal" ilan edilen insanlar var orada. "ama"larla konuşan bir daha konuşmasın, çünkü o gezi parkı direnişinde söyleyebildiğimiz en net çatışmanın, mazlum-zalim çatışmasının zalimler tarafındadır. rojava'da yaşananlara isyan etmiyorsan filistin'e mısır'a arakan'a bakma hiç, mazlum olduğunu söyleme; sen de zalimlerdensin.
 • 1 ay boyunca mazlumun yanında yer almamız, sesi çıkmayan için ses çıkarmamız gerektiğini öğrendik. doğu'da olanların aslında düşündüğümüzden farklı olduğunu, medyaya güvenemeyeceğimizi farkettik. insanlık din dil ırk ayrımından yoksundur, insan hakları evrenseldir ve her türlü vahşet kınanmalıdır dedik.

  bu akşam, bundan sonra, rojava için, sivil katliam yapılan her yer için "bizden" "sizden" "bir bildikleri vardır" diye eski suskunluğumuza dönmeyip ses çıkarmamız gerekir. mısır için çok ses çıkaran oldu, şimdi sıra rojava'da, bundan sonra belki afrika'nın bir köşesinde. insanlık için ses verin.

  tanım: sivil katliamı yapılmakta olan, dünya kamuoyunun hakkında bilinçlenmesi gereken yer
 • tayyip'in henüz adını ağzına almadığı,el-kaide ile bağlantılı olan el-nusra'nın kürt halkını katlettiği yerin adı..
  şimdi soruyorum esad'ı devirmek için bu insanların katline göz yummak hatta dolaylı yoldan destek vermek hangi vicdana sığar? aylardır oy almak ve yeni anayasada yandaş bulmak için yalakalık yaptığın kürtler şimdi neden bu kadar değersiz oldu? kibirinizle yıkılacaksınız...
 • dünyanın neresinde yapılırsa yapılsın katliam karanlık bi örtüdür coğrafyalarda. artırıyorum susan herkes de suça ortak olandır, ruhu kana bulanandır. türkiye'de olanlar da katliamdı, mısır'da olanlar da, rojova'da olmakta olan da öyle.

  eğer katliamları bile din, dil, ırk, mezhep olarak ayırıyorsanız sizin insanlığınız laçkalaşmış bi bedenden ötesi olamaz. bosna hersek katliamında kurşuna dizilen, tecavüze uğrayan kadınları ve çocukları hatırlayın, yeni kıta amerika'da köle olarak kullanılan ve sonrasında her türlü işkenceye maruz kalan siyahi afrikalı insanları düşünün. dünyanın en büyük soykırımı olarak bilinen yahudi soykırımı'nı bi düşünün. ama yo yo. siz karanlığınızı hep ak dinlere ve ırkınıza yıktınız. din için yaptığınızı, kafir avladığınızı, ırkınızı korumak istediğinizi söylediniz. siz katilsiniz.

  rojova; insanların kurşuna dizildiği ve diğer insanların izlemekle yetindiği bir kürt coğrafyasıdır.
 • akp'nin politikalarının ve bölgede desteklediklerinin, doğrudan veya dolaylı olarak ölüm getirdiği yerlerden bir başkası.
  roboski, reyhanlı, mısır, humus, antakya, eskişehir, ankara, rojava, saymakla bitmiyor, durmak bilmiyor.
  biri veya diğeri bir başkasından önemli değil, ölümler her yerde aynı şekilde can yakıyor. ama artık görmemiz gerekiyor, akp tüm ortadoğuya kan getiriyor, kanlı ellerini attığı her yer ölüme bulanıyor.
  uyanın artık, barışı sadece halk getirecek, zalimler değil.
 • hala 'biz de insan kaybettik' deyip şehit fotoğrafları paylaşanlar var. hayır anlayamıyorum, şu videoları izleyince, şu çocukları şu yerle bir olmuş insanları görünce hiç mi ciğeriniz sızlamıyor? şu çığlıkları duyunca sadece bunu yaşayanın bir 'kürt' olduğunu mu düşüyorsunuz? insan ya insan, hayatları yerle bir olmuş bok olmuş, katledilmişler, sevdikleri yakınları ölmüş. öldürülmüşler, öldürülüyorlar ve siz hala o dar pencerenizden, o küçücük beyninizle olanları görmüyorsunuz. görmemezlikten geliyorsunuz belki. tebrikler.

  daha iki ay önce çok değil iki ay önce türk, kürt, o bu şu herkes yan yanayken 'bizi birbirimize düşürme!', 'bak arkadaş sen karışmassan bu halk böyle' diye nidalar atanlar vardı. nerdesiniz şimdi hani? sesiniz gelmiyor? daha dün kürt kardeşim diyordun lan onlara, şimdi noldu da ölmelerine yürek soğutuyorsun?

  bazı insanların ne kadar iğrenç olduğunu göstermiş katliamdır. insanlık dramı.