• kürtçe batı.
  (bkz: bakur)
  (bkz: başûr)
  (bkz: rojhilat)
 • kimi zaman suriye kürdistanı veya batı kürdistan anlamında kullanılıyor, lafı kısa tutmak için.
 • "rojava'da ypg ile çatışan çeteler (sözümona "islamcılar", oysa bütün dünya biliyor ki abd'nin esad yönetimine karşı savaşmaları için katar'dan, suudi arabistan'dan, ürdün'den ve türkiye üzerinden bölgeye sızdırdığı paralı askerler bunlar) aralarında kadın ve çocukların da olduğu 200 kürt sivili ypg'ye karşı "canlı kalkan" olarak kullanıyor. yani, bize saldırırsanız, önce kendi insanlarınızı öldürmeniz gerekecek diyorlar.

  işte bunların islamcılığı, savaş hukuku, savaşçılığı bu kadar. işte akp hükümeti esad'a karşı bu birlikleri destekliyor. güya, "özgür suriye ordusu"ymuş. halbuki birçoğu hapisanelerden, suçlulardan devşirilmiş bu suç çeteleri ne "özgür"dür ne "suriyeli"dir ne de "ordu"dur. böyle bir güruhu destekleyen bir hükümetin olduğu bir ülkede yaşadığım için utanıyorum."

  rojava'daki katliama sessiz kalma
  haber: rt.com
 • şu günlerde radikal islamcı teröristlerin vahşi saldırılarına maruz kalan batı kürdistan bölgesi. kürt ulusu, haklı direnişiyle bu teröristlerin de üstesinden gelecektir.
 • orklara karşı insanların şavaştığı yer.
  insanlık kazanacak.
 • burada "erkek ve çocukların katledilmesi, kadınların ırzına geçilmesi helaldir." diye fetvalar verilirken kimsenin bunu umursamaması beni deli ediyor. eğer bu katliam suriye' de olsaydı haber kanallarının oraya gidip canlı yayın yaparlardı ama gel gör ki bu katliam rojavada oluyor ve sosyal medyadaki aktivistliği öve öve bitirilemeyen ekşisözlükte ise hakkında 30 (otuz) kadar entry giriliyor.
  buna ses çıkarmıyorsunuz ama ali, mehmet, medeni, ethem ve abdullah direnişteyken öldü. tam 5 kişi ve ekmek almaya giden bir çocuk da (berkin elvan) polis yüzünden komada... polis yüzünden 5 kişi öldü, sayamayacağımız kadar çok kişi yaralandı ve sloganlar atarak yürümekten başka bir şey yapmıyorsunuz. bu mu türk halkının uyanması?
 • rojava'da el-nusra cephesi halep'te içinde kadın ve çocuklarında bulunduğu 70 sivil kürdü katletti. 350 kişiyi ise rehin aldı. şu an şu saatte hala saldırmaya devam ediyorlar. bu katliamdan kaçmaya çalışanları doçkalarla, otomatik silahlarla parçaladılar. daha bir kaç gün önce henüz hesabını vermek bir yana sümen altı etmeye çalıştığı roboski katliamı'nda yaşamını yitirenlerin ailesiyle görüşen erdoğan ve kurmayları suriye sınırını el-nusra üssüne çevirmek bir yana her türlü mühimmat desteğini aylardır esirgemiyor. unutmayacağız.
 • kadın tartışmalarında yeri göğü inleten, ömer inançer'in hamileler hakkında söylediği mantık dışı söz için günlerce eylem yapan feministlerimiz mesele kürt olunca kadınların ırzına geçilmesi helaldir diyen el nusra çetecilerine tek kelime etmiyor.rojava insanlık turnusolüdür,katliamlara ses çıkarmayıp bu masum insanların ölmesine sebep olanlar vahşi,insan kanına susayan aşağılık kişilerdir.

  edit:insan haklarına duyarlı feministleri bu söylemimin dışında tutuyorum.
 • sinirden hakkında uzun bi entry giremeyeceğim katliam. hakkında yapabileceğimiz tartışabileceğimiz sayfalarca siyasi analiz vardır elbette ama tüm bu sofistike teoriler ve yaklaşımlar buz gibi gerçeğin önünde anlamsızlaşıyor. insanlar vahşice katlediliyor, kadınlara tecavüz helal(!) kılınıyor ve herkes görmezden geliyor.

  (bkz: sinirden entry girememek)