şükela:  tümü | bugün
 • kürtçe batı.
  (bkz: bakur)
  (bkz: başûr)
  (bkz: rojhilat)
 • kimi zaman suriye kürdistanı veya batı kürdistan anlamında kullanılıyor, lafı kısa tutmak için.
 • burada "erkek ve çocukların katledilmesi, kadınların ırzına geçilmesi helaldir." diye fetvalar verilirken kimsenin bunu umursamaması beni deli ediyor. eğer bu katliam suriye' de olsaydı haber kanallarının oraya gidip canlı yayın yaparlardı ama gel gör ki bu katliam rojavada oluyor ve sosyal medyadaki aktivistliği öve öve bitirilemeyen ekşisözlükte ise hakkında 30 (otuz) kadar entry giriliyor.
  buna ses çıkarmıyorsunuz ama ali, mehmet, medeni, ethem ve abdullah direnişteyken öldü. tam 5 kişi ve ekmek almaya giden bir çocuk da (berkin elvan) polis yüzünden komada... polis yüzünden 5 kişi öldü, sayamayacağımız kadar çok kişi yaralandı ve sloganlar atarak yürümekten başka bir şey yapmıyorsunuz. bu mu türk halkının uyanması?
 • kadın tartışmalarında yeri göğü inleten, ömer inançer'in hamileler hakkında söylediği mantık dışı söz için günlerce eylem yapan feministlerimiz mesele kürt olunca kadınların ırzına geçilmesi helaldir diyen el nusra çetecilerine tek kelime etmiyor.rojava insanlık turnusolüdür,katliamlara ses çıkarmayıp bu masum insanların ölmesine sebep olanlar vahşi,insan kanına susayan aşağılık kişilerdir.

  edit:insan haklarına duyarlı feministleri bu söylemimin dışında tutuyorum.
 • sinirden hakkında uzun bi entry giremeyeceğim katliam. hakkında yapabileceğimiz tartışabileceğimiz sayfalarca siyasi analiz vardır elbette ama tüm bu sofistike teoriler ve yaklaşımlar buz gibi gerçeğin önünde anlamsızlaşıyor. insanlar vahşice katlediliyor, kadınlara tecavüz helal(!) kılınıyor ve herkes görmezden geliyor.

  (bkz: sinirden entry girememek)
 • bu katliamda katkısı olan ne kadar insan varsa anasını avradını.... buna sadece tetiği ceken eller değil, türkiye icinde bunlara silah gönderen besleyen serefsizler de dahil.

  ve akp'ye oy veren ne kadar kürt-türk varsa bu katliam da onların da katkısı tartışılamaz.
 • masum çocukların öldüğü bir coğrafya. masum çocukların öldüğü herhangi bir coğrafya olması neden onlarca insanı sokaklara dökmüyor? tecavüz edilen, tecavüz edilmesi "helal" ilan edilen insanlar var orada. "ama"larla konuşan bir daha konuşmasın, çünkü o gezi parkı direnişinde söyleyebildiğimiz en net çatışmanın, mazlum-zalim çatışmasının zalimler tarafındadır. rojava'da yaşananlara isyan etmiyorsan filistin'e mısır'a arakan'a bakma hiç, mazlum olduğunu söyleme; sen de zalimlerdensin.
 • 1 ay boyunca mazlumun yanında yer almamız, sesi çıkmayan için ses çıkarmamız gerektiğini öğrendik. doğu'da olanların aslında düşündüğümüzden farklı olduğunu, medyaya güvenemeyeceğimizi farkettik. insanlık din dil ırk ayrımından yoksundur, insan hakları evrenseldir ve her türlü vahşet kınanmalıdır dedik.

  bu akşam, bundan sonra, rojava için, sivil katliam yapılan her yer için "bizden" "sizden" "bir bildikleri vardır" diye eski suskunluğumuza dönmeyip ses çıkarmamız gerekir. mısır için çok ses çıkaran oldu, şimdi sıra rojava'da, bundan sonra belki afrika'nın bir köşesinde. insanlık için ses verin.

  tanım: sivil katliamı yapılmakta olan, dünya kamuoyunun hakkında bilinçlenmesi gereken yer
 • tayyip'in henüz adını ağzına almadığı,el-kaide ile bağlantılı olan el-nusra'nın kürt halkını katlettiği yerin adı..
  şimdi soruyorum esad'ı devirmek için bu insanların katline göz yummak hatta dolaylı yoldan destek vermek hangi vicdana sığar? aylardır oy almak ve yeni anayasada yandaş bulmak için yalakalık yaptığın kürtler şimdi neden bu kadar değersiz oldu? kibirinizle yıkılacaksınız...