şükela:  tümü | bugün
 • burnumuzun dibinde gerçekleşen kürtlerin yaptığı devrim.

  ellerine sağlık diyoruz ve bu devrimi ve koşulları açıklayan 2 güzel yazı paylaşıyoruz;

  ' son birkaç yıldır demokrasi, eşitlik, adalet talepleriyle sokağa dökülen, arap baharına adını veren halkların talep ve amaçlarının homojen olmadığını biliyoruz. siyasal islam’ın temel karakterini verdiği bu baharın etrafında pozisyon alan değişik etnik ,sosyal , politik grupların varlığı da demokratik taleplerin meşruiyetini ortaya koyması açısından önemli. bu konuda daha önce binlerce değerlendirme yapılmıştır. yeni bir değerlendirmeden ziyade evrensel bazı prensipleri belirtmekte fayda var. diktatör rejimlerin varlığı başlı başına bir tür şiddettir. bu rejimlere yönelik her türlü politik, sosyal, kültürel, ulusal, etnik eylem ve taleplerin devrimci-demokratik niteliği rejimin kendi karakteri içinde meşruiyet kazanır.

  ....'

  http://www.cengizchefikir.blogspot.com/…kratik.html

  'avrupa’da modern ulus öncesi monarkların hakim olduğu mülkiyetler üzerinde mutlakiyetçi devletler vardı. tarihsel olarak bu tip patrimonyal devletlerin (yönetimi babadan oğula geçen) dönüşümü oldukça çetin savaşlarla gerçekleşti. toprak ve teolojik temelli devlet ( hem babadan oğula geçen hem de egemen monarşik organın tanrının bir parçası olması) artık imparatorun/padişahın/kralın ilahi varlığının yerine toprak-nüfus temelli ideal bir aygıta dönüştü. yani, sınırları olan bir toprak parçası “aşkın” diye idealize edilen bir ulusun hem uzantısı hem de olmazsa olmazı oluyordu. baba-oğul belirleyiciliği, yerini ulusal yönetim sistemlerine; tebaa, yerini disiplinize olmuş yurttaşlara bıraktı. nüfus “sivil yurttaş”a evirilirken edilgen kul da etken yurttaşa dönüşüyordu. böylece modern uluslaşmanın bir sonucu olarak ulus devletle tanışan batı’da toprak ve pazar savaşları başladı. bu, zaten kaçınılmazdı.

  ....'

  http://www.cengizchefikir.blogspot.com/…kratik.html
 • rojava'da neler oluyor? yaşananlar kürtleri ve bölgeyi nasıl etkiler? ımc tv (23.7.2013):
  https://archive.org/details/rojava?start=0.5
 • devrim mi, yoksa bir kaostan yararlanma durumu mu, bunun net ayrımını yapmak gerekiyor.

  http://goo.gl/8b5biv
 • gelişmelerin takip edilebileceği bir diğer güzel blog için;

  http://rojavabilgi.blogspot.com/
 • bölgedeki kürt yabancılaşmasını körükler ve bu işten bir devrim filan çıkmaz diyor taha özhan, mevzuyu devrim diye bize itelemeye kalkanların cehaletini yüzlerine vura vura.

  "kürtlerin ezici çoğunluğunun şam'da ve halep'te yaşadığı ve yaşayacağı suriye'de; pyd bugün ne yaparsa yapsın, esed sonrası bir senaryoda ne kürtleri kendisi üzerinden bir neo-baasçılığa razı edebilir ne de suriye ve bölge siyasi denklemi buna imkân verir."

  nefis bir analiz: http://goo.gl/gth6qs
 • destek için yurtiçi-dışında yoğun yardım toplanan devrim. işin kötüsü, el nusracılar bunları görüyor. karşılarındaki düşmanın inanarak savaştığında nasıl bir ülkeye 30 yıldır kök söktüren kimseler olduğunun farkında.
 • islamci çetelere karşi seferberlik ilan edilen devrimdir.
 • dünyada süryanicenin resmi dil olduğu tek yer. ayrıca 3 resmi dile sahip . kürtçe arapça süryanice ...
 • süleyman altunoğlu'nun gezite.org'da cenaze namazına doğru gidildiğini söylediği devrimdir. http://gezite.org/rojava-devriminin-cenaze-namazi/