şükela:  tümü | bugün soru sor
 • arkadaşlardan biliyorum, içerideki gazı dışarı çıkartamazsanız patlıyor. bu yüzden lülenin geometrisi çok önemli, hele model rokette onu da çok hassas üretemiyorsunuz.
 • (bkz: road runner)
 • bir diger sorun ise ate$leme sirasinda ortaya cikmaktadir, roketi ate$leyecek olan pilot alevinin sonmesi ihtimaline kar$i kibritle yakabilmek icin kucuk bi pencere birakilarak bu sorunun ustesinden gelinmi$tir
 • roketi yaptıran şahsın masrafı azaltmak için roket yakıtı yerine otogaz kullanmakta ısrar etmesi motorun performansını düşüren diğer bir etkendir.
 • vantilatör kayışının kopması durumunda yerine bağlayacak külotlu çorap giyen mürettebatın ya da yocunun bulunmaması.
  bu sorun ilk olarak ateşleyiciye file çorap giydirerek aşılmak istenmiş, fakat çözüm yoğun tepki alınca acil durum çorabının vantilatörn yanına monte edilmesi kararlaştırılmıştır.
 • ilk problem kontrollü patlamanın yakıt depolarına ulaşmasının nasıl engelleneceğidir, bunu aşarken yanma sonucu çıkan gazların ısısına dayanabilecek nozül üretimi ve yanma hızının ayarlanması problemleri takip eder
 • lise mezunu olmak.büyük sıkıntı yaşarsınız.
 • yüksek verimlilik bir sorundur bunun için ar-ge yaptık ve sorunu bulduk;
  en kaliteli kızkaçıranları bulmak her zaman başarı sağlar,
  biz ilkokulda roket yaparken illede kalite diye taa iki kilometre ötede ki bakkala gidiyorduk
 • tasarım aşamasındayken bile mükemmel bir sonuca yaklaşmaya çalıştığınızda aniden hayatınızı genç yaşta kalp krizi ya da trafik kazası gibi bir nedenle kaybedebilecek olmanız.
 • akışkanlar mekaniği dersinden şunları öğrenmiştik;
  bir hortumun içinden geçen suyun kütlesel debisi sabit ise, suyun giriş alanı ile çıkış alanının oranı, suyun giriş ve çıkış hızı ile ters orantılıdır, yani;

  eğer su 10cm2 giriş alanı olan bir hortuma 1m/s hızla giriyor ise ve hortumun çıkış alanı 1cm2 ise su 10m/s hız ile çıkacaktır.

  buradan çıkan sonuç şu, eğer akışı hızlandırmaya çalışıyor isek tek yapmamız gereken çıkış çapını küçültmektir. fakat roketlerin çıkış lüleleri daralan yerine genişleyen lülelerden seçilir nedeni ise şu şekilde.

  akış 300m/s hızına ulaşana kadar sorunsuz şekilde daralan lüle ile hızlandırılabilir, fakat ses hızına ulaştığı anda çok yüksek sürtünme ile karşılaşır, sebebi ise şu şekilde;

  maddenin normal basınç iletim hızı ses hızıdır, fakat eğer ses hızını aşmaya çalışırsanız oluşturduğunuz basınç dalgaları ileri gitmek yerine sizin üstünüze gelmeye başlayacaktır, dolayısıyla artık maruz kaldığınız sürtünme normal hava sürtünmesi + geçmişte oluşturduğunuz basınç dalgasının sürtünmesi şeklinde olacaktır.

  neyse konumuza dönelim eğer daralan bir lüle ile ses hızını geçen bir akış elde etmeye çalışırsanız şunlar olacaktır;

  ses hızı lülenin içinde geçilecektir,ses hızının geçilmesinden dolayı lülenin içinde sürtünme kuvvetleri çok yüksek seviyeye ulaşacaktır.

  bu sürtünme, bize yavaşlama olarak yansıyacaktır, bu yavaşlama ise lülenin dışında azalmaya başlaması gereken kinetik enerjinin lülenin içinde azalmasına sebep olacaktır. ayrıca lülenin içinde aniden yavaşlayan gaz bir anda çok yüksek türbülanslara sebep olacaktır.

  lülenin içinde azalan kinetik enerjinin bir kısmı lüleyi yukarı doğru itmeye harcanırken bir kısmı da lüleyi aşağı doğru itmeye harcanacak dolayısıyla kuvvetler birbirinden çıkarılacak, normalde elde edilebilecek kuvvetten çok daha az bir kuvvet elde edilecektir.

  bu yüzden daralan lülenin ucuna bir adet de genişleyen lüle eklenir ve olaylar şu şekilde gerçekleşir;

  akış hızı, daralan lülenin en sonunda ses hızına ulaşacak şekilde ayarlanır böylece lülenin iç kısmında ses hızına erişilmez.

  lülenin tam daralan noktasından genişleyen noktasına geçerken ses hızına ulaşan gaz, aniden yüksek bir sürtünmeye maruz kalır ve kinetik enerjisinin çoğunu ısıya dönüştürür. böylece hem genleşir hem de itiş gücü sağlar.

  ayrıca bu sürtünme yüzünden oluşan genleşme o kadar fazladır ki akış ses hızının üstüne, 'normalde genişleyen bir lülede hızının azalmasına rağmen' rahatlıkla ulaşır. hatta gazın cinsin göre çoğunlukla 2-3 kat artar.

  ayrıca her ne kadar aşırı yanıcı gaz kullanılsa da yanmanın bir kısmının genişleyen lülede, yani motorun dış kısmında olması istenir ve gazın kütlesel debisi ile cinsi buna göre ayarlanır. bu henüz yanmamış bir miktar gaz da, akış ses hızına ulaştığı anda açığa çıkan sürtünme ısısı sayesinde yanmaya başlar.