şükela:  tümü | bugün
  • 'kıyı emniyetine ait tahlisiye istasyonları ile ilgili bir çeşit hizmet binası,' notuyla verilmiş bir sahlanankoc uktesi.

    şile'de bir mevki ve eskiden günümüze kalmış tahlisiye istasyonudur. mevki sahilde, kumbaba'nın batısında sahilköy yönüne doğrudur. şile'de en sevdiğim mekanlardan ve mekan adlarından biridir. bazı diğerleri, maşatlık mevkii, istavrit tepesi, ingiliz kemal'in evi, şile deniz feneri, tabiatıyla şile limanı ve mendireği, ağlayan kaya. şimdi restore edilmiş ve rokethane adında bir şirket tarafından içkili cafe olarak özel hizmet veriyor. özellikle kalabalık olmadığı haftaiçi gün ve saatlerinde öneririm. sıcak günlerde de iyidir, soğuk ve fırtınalı kış günlerinde de. hem açık hem kapalı mekanları vardır.

    insanoğlu bir hoş, bir puşt da denebilir. zamanında araba arkası votka zulalarımızla, arkadaşlarla gezgin biçim içme mekanlarımızdan biriydi. sözcüğü sözcüğüne anımsamıyorum, ama kalıbımı basarım, 'burasını neden onarıp halka açmıyorlar!' demişimdir. şimdi onarıldı, güel bir butik kafesi var, eş dost götürmeye uygun. lakin, şimdi de eski hali güzeldi be, nostaljikti diyesim geliyor. bereket bir siyasetçi edasıyla, puan toplayarak bağrınmıyorum.