şükela:  tümü | bugün
 • roketsan yörüngeye uydu vs. taşımak için roket geliştirmeye başlamış. hatta ilk tasarım görselleri de paylaşılmış.

  https://www.donanimhaber.com/…tasarim-goruntusu.htm

  güzel bir gelişme. dünyada şu anda sadece abd, çin, rusya, hindistan, japonya gibi devlerin yapabildiği bir şey bu. kendi roketimizi geliştirmemiz durumunda şu anda hayal olarak görülen birçok uzay araştırma görevlerinin de önü açılır. umuyorum hayırlı olur.

  bu arada roketsan defencenews'in 2017 için hazırladığı top 100 savunma sanayii şirketleri arasına da girmişti. tai ve aselsan zaten hali hazırda bu listede yer alıyordu. türkiye'nin belki de en değerli şirketleri bunlar, bu kadar çarpıklığın arasında değerlerini bilmek lazım gerçekten.
 • tasarım var mı? konsept projeyi wikipedia okuyabilen herhangi bir lise öğrencisi de geliştirebilir, önemli olan konsept tasarım değil elle tutulut modelleme ve simülasyon var mı ellerinde?
 • uzun menzilli füze üretse daha mantıklı olacak gelişme.
  s-400 e para döküp rus'lar ile savaşta kilitlenecek sistemi bize kakaladılar.
 • (bkz: acme)
 • başlığı açan arkadaşın tcp bağlantısı kopmadan eleştirilerin geldiği, takdir edilesi fikirdir. hele bir soluklan yeğenim, 3 saniyede gömmeden önce bir ölç bir tart.
 • yerli askeri araçları yaptık demelerine rağmen nasıl savaş sanayisinde ülke gelişmemişse nasıl beceriyorlarsa bunu yapsalar da ülke gelişmeyecek.
 • cidden çok olumlu bir gelişmedir.

  bunu yapmak aynı zamanda icbm yapmak ve dünyada her istediğin yeri vurabilmek anlamına geldiğinden uzun vadede savunma ve caydırıcılık açısından iyi sonuçları olacaktır. (yukarıda yazılan bir entry'ye hitaben...)

  yine başka bir entry'deki s-400 konusuna gelirsek; yüksek irtifa hava savunma sistemleri çok daha farklı bir işleyişe sahiptir ve yörünge hedefli roketlerle alakasızdır. açıkçası sıfırdan yüksek irtifa savunma sistemi tasarlamak mars'a uzay aracı yollamaktan daha zordur. bir de s-400 anlaşması ile know-how kazancı sağlanacağını da unutmayalım.

  yalnız bunlar uzun menzilli seyir füzeleri ile karşılaştırılması doğru olmayan araçlardır. çalışma sistemi tamamen farklı. uzun menzil seyir füzeleri için gereken turboşaft/torbojet motorlar geliştirilmiş durumda ve diğer alt sistemlerin bitişi ile 2020-21 yılında hazır olması bekleniyor. bu tamamen ayrı bir çalışma sahası ve aynı ekiplerin bunun üstünde çalıştığını sanmıyorum.

  yahu konu yörüngeydi, kimlere ne cevap vereceğim derken neleri yazmışım...