şükela:  tümü | bugün
 • barok dan cok daha aydınlık, süslü ve eglenceli sanat akımı. barok şampanya ise rokoko şampanyanın baloncuklarıdır.
 • mimaride, eger celengimsi ögeler*** fazlaca kullanılıyorsa ,tarzının rokoko olduguna kanaat getirebilirz örnegin..
 • rokokonun kökeni baroktur. ama barok dinsel bir usluptur, rokoko ise dindışı bir usluptur. rokoko bir iç dekorasyon uslubu olarak ortaya çıkmıştır.
 • henüz liseye giderken bir yaz tatilinde ülke çapında şubeleri olan sütlü tatılı ve pasta firmasının bir şubesinde çalışıyordum. yaşı 25-30 arası olan müşteri geldi ve bana o güne kadar hiç duymadığım rokokoyla ilgili şu soruyu sordu:

  -rokoko var mı?
  -mokoko mu?
  -tamam iyi günler.
  -?

  ben önce adam ya çok kötü bir şaka yapıyor ya da bilinen bir şeyin adını yanlış söylüyor diye düşündüm. sonrasında iş yerinden daha tecrübeli bir arkadaşa durumdan bahsedince burnumdan turşu suyu çekmiş gibi yandım, kıpkırmızı oldum, utandım. yıllar geçti o sahneyi, adamın bana olan bakışlarını ve "ne adamlar var ya" dermişçesine arkasını dönüp gidişini unutamıyorum. bu da rokokoyla ilgili ilk anımdır.
 • insanın canı isteyipte bulamadıgı zaman yerine gecebilecek hic bir tip tatlı olmayan cok güzel bir dondurma cesidi
 • rokoko ile barok ayrimini yapmak bazen cok guc olabilir.her rokokonun barok ,ancak her barogun rokoko olmadigini soylerler.
 • izmir il sınırları içine girildiğinde tüm işi gücü bir kenara bırakıp koşar adımlarla girilenreyhan pastanesinde yenmesi makbul olan tatlı. bahsi geçen bu pastane inatla rokoko servisinin ufacık bir çatalla yapar, bense her gittiğimde inatla rokokonun yanına kocaman bir de kaşık isterim, tabakta bir gıdımcık çikolata sosu bırakmamak, her bir zerresini yalayıp yutmak adına. bu yalayıp yutma seansı esnasında çıkarmanız muhtemel olan mutluluk ve zevk hırıltıları konusunda herkesi uyarır, rokoko yemeye sadece çok yakınlarınızla gitmenizi öneririm*.
 • böööööyle tabagiyla beraber yalanasi yutulasi, ilik çikolatasinin her damlasi nöronlari uyarasi, ugruna deli olunasi pasta midir, dondurma midir.. artik orasini gözüm döndügünden hatirlamiyorum..
 • aslında rocco lolipop akıllara gelse de böyle bir uslup vardır sanatta. 18. yüzyılın ortalarında barok tarzın devamı sayılan fakat barok tarzdan belirli yönlerle ayrılan "rokoko" adı verilen yeni bir üslup ortaya çıkmıştır. rokoko üslubunu yansıtan resimler, genelde açık, parlak ve canlı renkleri içermiş, tasviri yapılan karakterler ise idealleştirilmişlerdir. tasvirlerdeki konular, çoğunlukla gönül ilişkileri, şatafatlı hafif meşrep kadınlar, partiler, eğlenceler ve mitolojik karakterler olmuştur. watteau, boucher, chardin, greuze, jean honoré fragonard, reynolds, gainsborough, bu üslubu yansıtan önemli ressamlardan bazılarıdır.
  ve bu resimlerden ortaya çıkan izlenimler sonucu şu söylenebilir bu devrin insanları tam anlamıyla sadece yemiş içmiş ve eğlenmişler yahu.
 • 1993 yılında flash tv'de yayınlanan, yapımcılığını 80'lerin efsane grubu bandaj'ın menajeri murat tamzok'un, sunuculuğunu aptülkadir elçioğlu'nun yaptığı kült rock programı. seyircili çekilen programda her bölümde performansı playback olarak kaydedilen bir rock grubu, bir de rock dışından alakasız bir konuk katılırdı. stüdyoya serpiştirilmiş saman balyaları ve varillerden oluşan dekor, rock gruplarının performanslarının kaydedildiği sırada azan metal dinleyicisi tarafından darmadağın edilirdi. her seferinde yapımcı gelir ve seyirciyi fırçalardı, ayrıca az sonra gelecek olan popçu konuğa saygısızlık yapılmamasını da tembih ederdi.