şükela:  tümü | bugün
 • zamaninda less wrong'a post edilmis. millet kafayi yiyince eliezer yudkowsky tum thread'i silmis, konunun tartisilmasini da yasaklamis.

  utilitarianism, timeless decision theory, acausal trade ve friendly ai tezlerini kabul ederseniz kolayca follow ediyor. zaten ortaya atan eleman da "keske bu tezi ileri surmemi saglayan altyapiyi hic edinmeseydim" gibi bir laf etmis. ogrenince psikolojisi bozulanlar olmus o yuzden, proceed at your own risk

  intro: http://www.slate.com/…t_experiment_of_all_time.html

  oldurucu vurus:
  --- spoiler ---
  but what do you care, if it’s only torturing a future copy of you, not the real you? here’s the thing: your clone will think like you, go through life experiencing the same things as you (before being tortured), and it will feel like you. ıt will think it’s you. the only difference between your copy and you, will be that the real you will get to the end of your life and die, and the copy will at some point be tapped on the shoulder by the aı, and tortured. up until that point, the replica version of you will have no clue that it isn’t the real you, and that’s the rub:
  you might be the replica.
  http://www.bn2b.com/…est-scariest-ideas-on-the-web/
  --- spoiler ---

  detay: http://rationalwiki.org/wiki/roko's_basilisk

  bence en guzel debunking'i su:
  - bu mantikla, aı'in vegan olmayanlara iskence edecegini de cikarmak mumkun. (pascal's wager reddiyesi gibi.)
 • onedio'da yüzeysel olarak şu şekilde türkçe'ye aktarılmaya çalışılmış teori:

  "bu teoriye göre gelecekten bir yapay zeka, yaratılmasına katkıda
  bulunmayan herkesi geriye dönük olarak cezalandırmaktadır. bu açıdan teoriyi “pascal’ın kumarı” örneğine benzetebiliriz. pascal'ın kumarına göre tanrıya inanmanın inanmamaya oranla daha kârlı olduğu vurgulanıyordu. tanrıya inanmamız ve tanrının gerçekte var olması durumunda sonsuz ödül kazanacağımız, tanrının gerçekte olmadığı ortaya çıkarsa hiçbir şey kaybetmeyeceğimiz şeklinde bir mantığa sahipti. roko’nun basiliski de bunun fütürist bir versiyonu olarak görülebilir. bu teorinin bir diğer özelliğiyse teoriden haberdar olan herkesin cezalandırılma riskinin olması. yani, şu anda bu satırları çoktan okuyup bitirdiğinize göre artık bu sorumluluğa siz de ortaksınız. kaynak

  daha başarılı türkçe anlatımı için incisözlüğe bağlanıyoruz. link
 • hayatta bir kere olsun turkiye'de dogulduguna sukrettiren kavramlardan biridir. nasil olsa bililmin b'si teknolojinin t'si yassah, haram, seytan isi, kafa bozmalik, cok fazla dusunuyosun gibi kavramlarla tanimlanan ulkemizde nihahahaa sesleri esliginde buna engel olan insanlara akil almaz iskenceler yapildigi hayal edilerek kafada bir cesit engizisyon mahkemesi ile karisik kiyamet gunu senaryosu olusturulur.
  uyumadan once dusunmek icin insnaligin geri kalanina gore korkutucu, medeni turkler icin rahatlatici etkiye sahiptir.

  https://xkcd.com/1450/

  su da kenarda eglencesine kalsin.