şükela:  tümü | bugün
  • aang'in daha önceki avatar bedenlenmesindeki ismi. *
  • artik bir kereligine $50 dolar vererek tum bu servislerden yararlanabiliyorsun. mor olan minik rokularini aninda yollayiveriyorlar. en gelismis rokunun sahip oldugu bir takim ozellikler bu minik mor rokuda yok, ama ben goruntu kalitesi olsun, herseyinden memnunum.

netflix harika, amazon prime'a uyeysen o da muhtesem; bu iki uygulamanin tum filmlerini dizilerini, bilgisayari televizyona baglama derdi olmadan gayet yuksek cozunurlukte izleyebiliyorsun. benim tek sikayetim, *bedava* canli televizyon seceneklerinin cok sinirli olmasi. sadece cnn ve cnn international var bildigim kadariyla. diger televizyon kanallari (abc,nbc gibi gibi) kendi sectikleri klipleri koyuyorlar. dolayisiyla televizonu acayim, o sirada evde is yapayim, bir yandan da haberleri dinleyeyim gibi bir gercek televizyon deneyimini henuz yasayamiyoruz. ustvnow diye ozel br kanal, kanallarin canli yayinlarini veriyor ama o da aylik uyelik gerektiyor.

hadi canli yayin hayallerimi bir yana birakayim. benim roku hakkindaki en fantastik fantezim, dizi izle, canli dizi, diziizleyin vb... gibi websayfalarindan herhangi birinin rokuya ozel kanal yapmasi. iste bu gercekten muhtesem olur.. hatta ben bu websayfalarinin eksideki sayfalarina birer yorum birakayim, belki yapabilecek biri okur da ruyalarim gercek olur.
  • (bkz: avatar roku)
  • annelerin ağzın doluyken konuşma uyarısını dikkate almadan ağzı dolu iken rakı demeye çalışan insanın çıkardığı ses, söylediği kelime.
  • dehsetcengiz bir alet. sadece 50 dolara satiliyor ve insani neredeyse aylik ortalama 50 dolar olan kablo tv ucretinden kurtulma noktasina getiriyor. henuz yeterince gelismis oldugunu soyleyemem, ancak ciddi bir gelecek var bu cihazda ve cihazin icinde bulundugu online streaming sektorunde.
  • sadece bir kere alip bir daha para vermeden omurboyu kullanabileceginiz, netflix, hulu, redbox ve daha onlarca uygulamayla entegre calisan, bir milyondan fazla film, dizi, belgesel veritabani olan, her ise yarayan tv oynatici. ayrica simdi kucuk stick'i cikti, sadece tv'nin hdmi girisine takinca kendiliginden tv kumandasi uzerinden calisiyor. su haliyle chromecast'den daha dolu dolu. ek bir cihaz kullanmaniza gerek hem chromecast'deki gibi.
  • roku tv ismiyle kendi televizyonlarini cikaran firma.
  • (bkz: miracast)
  • içindeki plex uygulaması plex pass üyeleri için sağlam bir update görmüş ve tadından yenmez hâle gelmiş.

roku'nun türkiye'deki tek anlamı plex. ha bir de benim kendime özel yazdığım tivibu istemcisi var.
  • geçen hafta sonu bir stick, bir de "roku 2" modelinden edindiğim streaming içerik cihazı.

yukarıda da yazıldığı gibi, stick modeli direk televizyonun hdmi portuna takılıyor. fiyatı 39 dolar. sadece wi-fi bağlantıya izin veriyor. ben bu modeli beğenmedim. uzaktan kumanda aracılığı ile verilen komutlara çok yavaş karşılık veriyor. ayrıca işlem süreleri de bence çok uzun. üstelik wi-fi hızını da beğenmedim. ucuz, ama oldukça kısıtlı bir model.

öte yandan, "roku 2" denen küçük kutu çok daha gelişmiş. bunun fiyatı da 69 dolar. bu aleti bildiğiniz hdmi kablo ile televizyona bağlıyorsunuz. aletin boyutları apple tv'den daha küçük. çok şık, parlak siyah bir kutu. bu model çok daha hızlı. komutlar arasındaki geçiş süresi, işlem süreleri sizi bekletmiyor pek. bayağı hızlı yani. bence stick modeline göre en büyük avantajı ise kablolu lan bağlantısı. wi-fi filan iyi, güzel de, böyle aletlerde kablo seçeneğinin olması çok daha güzel bence. içerik hiç sorunsuz şekilde akıyor (mesela netflix üzerinde hd ve 5.1 surround var).

içerik diyoruz, evet. ama nedir bu içerik?

bir kere aletle beraber gelen "bedava" kanallar bir halta yaramaz. bu alet için içerik sağlayıcılardan üyelik almanız lazım.

benim kullandıklarım:

- netflix
    - hulu plus
    - amazon prime
    - google play (bu daha çok on-demand)

bunlar bana fazlasıyla yetiyor.

bu alet "hbo go" desteği de veriyor, ama henüz ne yazık ki "hbo now" desteği yok. arada fark var. "hbo go" kullanabilmeniz için öncelikle kablolu tv ya da uydu tv sağlayıcınız ile kontratınızın olması, ve hbo paketine sahip olmanız lazım. öte yandan, "hbo now" direk hbo'dan satın alınabilen bir üyelik, ve fiyatı kablo/uydu paketlerine göre çok daha ucuz. mesela chromecast artık "hbo now" uygulamasını destekliyor. gerçi hbo geçenlerde roku için de uyarlama yapacaklarını açıkladı. bakalım.

stick modeli bu hafta sonu geri gidiyor. iki değişik modeli denemek için almıştım. "roku 2" kalıcı. bir de "roku 1" ile "roku 3" var. "roku 1" hayli kısıtlanmış bir model. stick'ten daha iyi, ama 2'den çok daha zayıf. "roku 3" ise sadece daha gelişmiş uzaktan kumandası ile fark sunuyor. "roku 2" bana en uygun model gibi geldi. ondan bir tane daha alacağım.

tavsiye edilir, ama bence stick ya da 1 ile zaman kaybetmeyin. 2'yi tavsiye ederim.