şükela:  tümü | bugün
 • örnek alınan, feyz alınan kişi (bkz: mot a mot)(bkz: role model)
 • eğer role model olduğunun farkındaysa insan, ama role model olarak benimseyenler bunun farkında değilse de kompleksleri yüzünden role modeli alaşağı etmek isterlerse her davranışlarında, anlamsız davranışları ve mutsuzlukları ile role modelimize gereksiz sohbetler, gereksiz gerginlikler - incinmeler yaşatabilirler, ki o role model bu sorumluluğu istememişse ve böyle de bir talebi yoksa, sabrının bir noktası vardır her insan gibi ve "delete" tuşuna basması işten bile değildir. beğendiğiniz insanlarla dalaşmayınız, beğendiğiniz insanlarla beraber mutlu olmaya çalışınız, ayrıca unutmayınız taklit aslına iltifattır ve yaradılışınızdaki ucuz malzeme kullanımı için kızmanız gereken nokta tanrıdır. *
 • psikolojide, özellikle gelişim çağlarında yetişkinliğe adım atan bireylerin kendisine örnek aldığı kişi olarak tanımlanır. bu çoğu zaman anne, baba, yakın çevreden birisi olabildiği gibi sanatçılar vs. de olabilmektedir. ayrıca ergen kişinin hareketleri sadece karakter olarak değişmemekte çoğu zaman giyim kuşam, saç şekli vs olarak kendini göstermektedir. örneğin, etrafta gördüğümüz bir sürü tarkan kopyası genç aslında özenti olarak değil de farkında olmadan kendisine rol modeli olarak tarkanı seçmiş bireyler olarak tanımlanabilir. birey kendisine rol model olarak birini seçerek karakterini oturtacaktır, ancak yaş ilerledikçe rol model alınan kişi taklit ediliyorsa bu bir problem olduğunun işaretidir.
 • ayni yasanmisliklari ve genetik aktarimlari almadiginiz birine bakip -mış gibi davranmanin sırtını terminolojiye dayayip şık hale getirilmiş adı.portmantodan manto degil bir insani giyip çıkmak gibidir evden,gidilen yol, yol degil geri donulen yer ev degildir sonra.
 • benimkinin kim olduğunu acayip merak etmekteyim;
  kimi ya da kimleri model aldım da kendime böyle bi'şey oldum?
  acayip hayvanlara benzedim.
  (bkz: hay bin kunduz)
 • buaralar her tv programında sunucunun konuguna yaptıgı iltifat. kızımız her sabah programında, kadınlara kızlara amanın evlilik dışı yaşamayın der lakin kendisi de yıllardır böle yaşamaktadır sonunda mutlu son olur evlenir hop role model olur; ağır abimiz rolü gereği öldürür, biçer, kafa keser haydin role model olur; hatun ablamız evli sevgilisiyle el el dolanır her yerde pat role model olur; cıtır kızımız alkolün dibine vurmuş vaziyettte kameralar önünde bi sevişmediği kalır manitasıyla role model olur; sevişeni de bi koca bulur, adamın ağzına düşer bide çocuk yapar yılın annesi seçilir role model olur.. lan biraz insan olun..
 • insanın zihninde her zaman var olan,var olacak belki de var olması gereken bir olgu.
  bunu bir kişiye benzemeyi isteme hali olarak görmüyorum,anlamı genişletirsek kişi kendi kendini bile rol model olarak alabilir.
  kişi kendine 'kendi' gözünden baktığında yağ çubuğunu kontrol etmiş gibi olur.bu sayede geçmişe fazla takılmaz,çünkü önünde bir hedef vardır.
  kendini hep gelişim sürecinde gibi görür.her dün bugünün az gelişmişi olduğundan dünkü hatalarını da fazla umursamaz.ne zaman umursasa gelişimde bir aksama var diye düşünür.
  insanın ilk rol modeli doğadır.doğa soyuttur aslında.maddeler somut olsa da işleyişin ardındaki sır,düzen ne dersen de hep soyuttur.soyut şeylere yönelim de insan doğasında hep olacaktır.kendi doğası dahil.
  varlık ağırlığını da bi nebze unutturan yönelişlerdir bunlar,faydalıdır.neslimiz kendini unutup daha buyuk şeyleri model almasa bu noktada olamazdık.
  alın aldırın.

  (bkz: entry sonunda gelen özet geçme isteği)
 • çok çirkin bir kalıp olduğunu düşünüyorum. bunu kullanmak yerine ingilizce'sini kullanıp itin götüne sokulmayı tercih ediyorum genelde.
 • (bkz: dayım)
  olm adam bu kadar mı idol olur lan. gelin siz de örnek alın! dayımdır. zorunlu tanımını sikeyim.
 • basit bir tanımı vardır...
  mahallede başarılı, tahsilinde öğrencidir.
  işyerinde patronun sevdiği adamdır.
  takımda, kaptandır.
  karşı cins için, dominant olan ve herkesin sevdiğidir.

  ancak sonuç olarak; asla içinden geçeni söyleyemeyendir.
  bu yüzden de, yukarıda bahsettiğim özelliklere sahip olanlar, elbet rol modeli olurlar; ancak dobralar, geri adım atmayanlar; anti kahraman olmaya mahkumdurlar.