şükela:  tümü | bugün
 • ingiltere'de iki hırsızın röle kutusu kullanarak gerçekleştirdiği eylem.

  bu hırsızlık türü ne kadar yaygındır bilemiyorum ancak şahsen görünce çok şasırdım. mercedesli suserler bundan sonra daha dikkatli olsun.
 • (bkz: güvenlik açığı)

  mercedes tarafindan sus payi olarak 2 adet arabayla odullendirilecektir sahibi.

  trde olsa kullanici hatasi tabi.
 • yazıda bahsedilen "röle kutusu" elektrikçilerin kullandığı klasik röleyle ilgili değildir.
  ingilizcedeki "relay" aktarmak-ileriye ulaştırmak kelimesinden geliyor.

  herneyse hırsızların tam olarak ne yaptığını anlatayım. yeni model mercedes ve benzeri lüks segment araçlarda kapıları açmak için artık bir düğmeye basmak gerekmiyor. anahtar cebinizde yaklaşınca araç kapıları otomatik açıyor veya uzaklaşınca kilitliyor. aynı şekilde anahtar cebinizde olduğunda start düğmesi ile motoru da çalıştırmak mümkün.

  bu hırsızların yaptığı da evdeki anahtardan çıkan fakat araca ulaşmayan ya da ulaşsa bile seviyesi düşük olduğu için araç tarafından görmezden gelinen radyo sinyallerini daha hassas bir alıcı ile alıp aracın tamam anahtar yakında diyeceği seviyede yeniden üretmek.

  ancak göründüğü kadar kolay değil. ilk olarak anahtarın ürettiği kod. log alıp tekrar üretilemesin diye sürekli değişiyor (bkz: rolling code)
  ardından eğer aracı çalıştırarak götürüyorlarsa gsm veya benzeri bir sistem ile aktararak anahtardan aldıkları kodları sürekli olarak araç içinde yeniden üretmeler gerekmekte.

  (bkz: hackrf one) (bkz: software defined radio)

  https://www.youtube.com/watch?v=lqmvaf2khya