şükela:  tümü | bugün
 • ilk kez aldığım zamanı hatırlıyorum bu dergiyi. blue jean de okurdum o zamanlar. napalım okurdum işte. aldım, roll de okumaya başladım ve hemen blue jean i terkettim hatta okuyanları küçümsedim. çünkü ben müzik yazımı konusunda sınıf atlamıştım. daha entellektüel alanlara doğru yol almıştım. sonra yıllarca aldım bu dergiyi. en sonunda bıraktım allahtan. zaten kendini tekrardan öteye geçemiyordu son zamanlarda. işin kötüsü elimde onlarca roll dergisi kaldı. kıyamıyorum da atmaya. geçen liseden bi arkadaşım aradı. evini temizliyomuş; ''roll dergilerimi alır mısın çok yer kaplıyorlar atmaya da kıyamıyorum'' dedi. ''lan'' dedim ''bak yıllar araya girdi ama hala ne güzel ortak yönlermiz var. gel bu akşam yıllar önce yaptığımız gibi arka sokak a gidelim, bar kapanınca likör ve süt alıp karıştıralım, kendi kusmuklarımız içinde uyuyalım da yeniden bitlenelim...'' kabul etmedi şerefsiz. ''ben o günleri geride bıraktım ama istersen gloria da bi kahve içeriz'' dedi. dedim bırak ya ''joe strummer ın hemşerisine yakışıyo mu hiç bu laflar dedim'' (arkadaşım ankaralıdır). ''o kim be'' dedi. !!! telefonu kapattım. oturup bi güzel ağladım, çay demledim, içtim. büyükanıt ın makedonyalı meslektaş ına nasıl sarıldığını dinledim. ilginç tecrübelerdi bunlar. konu neydi? roll! eski sayılarını alıp iyi bakacağına söz veren varsa bana mesaj atsın efem.
 • suslu, agdali insani ayar eden yazi uslubuna bir noktadan sonra tahammul edemedigim dergi. sonlara dogru arka arkaya 7-8 sayisini, icerigi cok guzel diye alip basta belirttigim sebepten dolayi okuyamayinca "parami niye sokaga atiyorum lan ben" diyerek biraktim.
 • onuncu nesil çaylak.
 • memleket kalburüstü müzik düşkünleri için hala büyük bir eksikliği doldurduğuna inandığım ve benim de çıkmaya başladığından beri sık sık yararlandığım, katkıda bulunanlardan bir kısmını tanıdığım ve çok sevdiğim bu dergi hakkında bir buçuk yıl kadar önce şöyle bazı notlar almıştım. güncellenmiş bir halinin burada da bulunmasında fayda olduğunu düşünüyorum:

  temcit pilavı gibi her üç beş ayda bir ısıtılıp ısıtılıp önümüze sürülen yaşını başını almış, dertli, yalnız, karizmatik şehir müzisyenlerini derginin her kapağında görmekten artık sıkıldım. nick cave, tom waits, leonard cohen, bob dylan, morrissey.. 90ların ortasından beri kaybedenler kulübü, karga bar, trip, bir ölçüde de radyo eksen bu çoğunu benim de sevdiğim adamları babasının oğluymuş gibi öyle bi gazladı ki heriflerden komisyon alıyorlar diye şüphelenir oldum. bu adamların ortak özellikleri de hepsinin kendilerini çok güzel ifade edebilmeleri, şarkı sözlerinin şiirsel değerinin olması vs. aslında özünde beyaz, şehirli, heteroseksüel adamın sorunlarını süper anlatıyor olmaları. şimdi beyazlığım belki tartışılır da bu gruba dahil bir adam olarak inanın ben de dünyanın en mutlu insanı değilim, her gece memleketin, dünyanın ve kendimin bi sürü sorununu düşünmekten uykularım kaçıyo vs. ama rock müzik sadece bunlardan zamanında bahsetmiş melankolik abiler kulübü mü? bi frank black'in, bi bryan ferry'nin, bi jonathan richman'ın, bi david byrne'ün bütün suçu yaşama sevinçlerini dile getirebilmiş olmaları mı? bu adamların roll kapağında yerleri yok mu? ben roll'un kapağında neden misal bir james brown ya da gil-scott heron görmüyorum? ali g'nin sorduğu gibi is it becuz' i iz black? roll politik olma iddiasında bir dergiyse bu adamların müziği morrissey'înkinden daha mı az politik? gil scott heron revolution will not be televised'dan ibaret değil abiler, onu arka kapağa layık görmüştünüz bir kez. ya da say it loud i'm black and i'm proudun ardındaki sosyal koşulları deşmek çok mu uncool olur? tiraj biraz düşer orası kesin.

  ayrıca şöyle de bir mesele var. ben doksanlarda melody maker ve nme okurken dikkatimi çeken bir şey vardı. ne kadar iyi olursa olsun bu dergiler gruplarını dağıtıp ticari amaçlarla solo giden kimseye prim vermezlerdi. ama demo aşamasında bir sürü gruba onca sayfa ayırırlardı. yeni gruplara verilecek destekte en büyük pay hala müzik dergilerine ve genel olarak basına düşüyor. roll dergisi ise dandadadan'la röportaj yapmak için albümün çıkmasını bekliyor. bu hareket satış kaygısı gütmüyor da ne güdüyor? politik olmak yalnızca muhalif ya da her nevi entelektüel söz yazabilen müzisyeni bağrına basmak değildir kanımca. müzik mainstream'e karşı sound oluşturabildiği noktada muhaliftir, sözü olsa da olmasa da, sözleri kötü de olsa.. basına da onları tanıtmak düşer, tarihteki kendi favorilerinden bir kulüp oluşturmak değil. sakareller'i, ankaralı grupları, kırık çizgi'yi, rumblefish'i, the raws'u, ddr'yi roll ne zaman yazacak merak ediyorum. evet doğru, bu ülkede yeni müzikleri kökeninden bihaber dinleyen koskoca bir kitle var ama tarih içinden kişileri seçerek değil, süreç üzerinden anlatılmalı. yoksa o tarih pembe boyalı evde dünyaya gelen rockstarların tarihi olacak ki bunu da resmi söylemle barışık olmadığını iddia eden bir dergi olarak en son roll ister herhalde.
 • google da aratıp internet sitesini bulamayınca şaşırdığım kaliteli müzik dergisi.
  şöyle düşünmüş olabilirler mi acaba:
  dergi lan bu elle tutulur, gözle okunur, parasını verip al, adam gibi oku, bitirince kenara koy, sararsın güzelleşsin sonra bi daha oku
 • arada sahaflardan eski sayılarını bulduğum zaman beni çok sevindiren, her türlü müzik zevkine hitap edebilen, tekrar tekrar okunası, saygı duyulası müzik dergisidir.
 • ingilizcede uçak ve gemilerde boyuna eksendeki dönüşe verilen isim. türkçesi yalpadır. gemi yan yatarken bu hareketi yapar.
  iki tane kardeşi vardır.
  (bkz: pitch)
  (bkz: yaw)

  http://en.wikipedia.org/…ght_dynamics_with_text.png
 • bu ayki kapaklarında pink floyd var, richard wright'ın son söyleşilerinden birini de çevirmişler oldukça hoş olmuş.
 • çin mutfağında;

  (bkz: california roll)
  (bkz: dragon roll)
  (bkz: manhattan roll)
  (bkz: kani roll)
  (bkz: sake roll)
  (bkz: cucumber roll)
  (bkz: hitomi roll)
  ..
  .