şükela:  tümü | bugün
 • başrollerini william devane, tommy lee jones, james best, dabney coleman ve linda haynes'ın paylaştığı, yönetmenliğini john flynn'ın yaptığı 1977 yapımı aksiyon/macera filmi.
 • vietnam savaşı'nın başlarında, kuzey vietnam'ın (bkz: ho chi minh) güney üzerindeki baskısını hafifletmek amacıyla, abd başkanı lyndon johnson'ın emri ile şubat 1965 - ekim 1968 arasında, aralıklarla ancak yoğun olarak düzenlenen hava bombardıman harekatının kod adı. başlarda amacı kuzeye gözdağı verip baskı oluşturmak ve güneye psikolojik destek sağlamaktı. ancak bu hedeflere ulaşılamayıp kuzey vietnam ordusu (bkz: nva) üzerinde herhangi bir üstünlük sağlanamayınca daha stratejik hedeflere yönelindi, ancak yine belirgin bir başarı kazanılamadı. başkan johnson, kuzey vietnam'ı barış masasına oturtmak için mart 1968'de bu ülkenin büyük kesiminin bombalanmasını durdurdu. 1969'da ise rolling thunder harekatı tamamen durdu. vietnam savaşı'nda abd'nin en yoğun savaş uçağı kaybı yaşadığı dönemlerdendir.
 • blitzkrieg için yapılmış yeni görevler ihtiva eden 2. dünya savaşı oyunudur. ittifakçıları * konu alır ve oyunun gelişmesi açısından seçenekler sunar. efendim, sniper sola gidince klasik senaryo olsun, sağa gidince tank birlikleri gelsin gibi opsiyonlar vardır. şöyledir böyledir.
 • pete'in babasının bowling topu.
  (bkz: pete and pete)
 • accept'in yeni albümü blood of the nations'dan übergaz bir şarkı. zaten albümde boş parça olmadığı için hepsi gaz geliyor kulağa.
 • söz ve müziği herman frank ve mark tornillo'ya ait olan accept şarkısı: http://i.imgur.com/bxmvt.jpg

  solodaki tekniklere bakacak olursak (bol miktarda sweep picking ve tapping kullanımı) solonun herman frank'a ait olduğu sonucuna ulaşılabilir.

  şurada da canlı performansı var: http://www.youtube.com/watch?v=qatkm8-undu ve evet, sololar herman frank'tan.
 • vietnam savaşında esir düşmüş ve savaş bittikten sonra da savaş esiri olarak uzun yıllar işkence görmüş iki gazi askerin döndüklerinde başına gelenleri konu alan 1977 yapımı intikam filmi. tommy lee jones yardımcı oyuncu olmasına rağmen, sahip olduğu kısa rolü çok iyi oynuyor.

  --- spoiler ---

  görülebilecek en soğukkanlı öldürme sahnelerinden birini içeriyor bu film. hiç beklenmedik bir anda, tam hırsızların istediklerini alıp gideceklerini düşündüğün sırada silahı çekip yüzbaşının oğlunu ve karısını gözlerini kırpmadan, hiçbir şeymiş gibi öldürdükleri gösteriliyor.

  filmin sonunda yüzbaşının yardım istemek için tommy lee jones'u ziyarete gittiğinde, sadece oğlunu öldürenleri bulduğunu söylemesi ve tommy lee jones'un da hiç tereddüt etmeden "let's go clean them up" demesi, hazır olan akşam yemeği sofrasına oturmadan "hadi biz gidiyoruz" diyerek öylece ayrılmaları ve daha sonra tommy lee jones'un yüzünde hoşnut bir gülümseme ile çarpışması psikopatlığın zirvesini, ölmeye hazır olmanın ve gözünü kırpmadan öldürmenin en iyi anlatımını gösteren sahneler. sırf bunlar için bile izlenmeye değer bir film.

  --- spoiler ---
 • philip glass'in errol morris imzalı robert mcnamara belgeseli the fog of war için bestelediği enstrümantal şarkı. aynı soundtrack albümündeki 67 cities şarkısının biraz değiştirilmiş bir versiyonudur.

  dinlemek için; https://www.youtube.com/watch?v=2osuq11rzxg
 • savaştan dönen askerlerin tekrar topluma adapte olmayı başaramamasının da öte, hem savaştan dönüp, hem esir olarak işkencelerden kurtulup da dönmenin asker üstündeki etkisini kusursuzca anlatan film.

  film asker olmak demek her an hazır olmak demektir, gerçeğini de aynı kusursuzlukla ele alıyor. gerçek bir askerin, ölene kadar asker kaldığını da.

  yazdıklarım asker övgüsü olarak algılanmasın. bunlar gerçek.

  rolling thunder bize, ölmenin, öldürmenin, işkencenin, savaş sonrası askerler üzerindeki etkisini, baba-oğul ilişkisi ve asker arkadaşlığı üzerinden anlatan başarılı bir film.